menu

23.6 C
Czech
Středa 29. května 2024

Hvězda West Hamu Lucas Paquetá obviněn Fotbalovou asociací z porušení pravidel sázení

Hvězda West Hamu Lucas Paquetá byl obviněn Fotbalovou asociací (FA) z údajného úmyslného získání žlutých karet ve čtyřech zápasech Premier League. FA tvrdí, že 26letý brazilský reprezentant záměrně dostával žluté karty "za nevhodným účelem ovlivnění sázkového trhu," čímž porušil pravidla E5 a F3.

Ostrava má nový plán strategického rozvoje. Potřebuje k němu developery?

Sledujte nás na sítích

Ostrava 15. dubna 2024 (PROTEXT) – V letošním roce město dokončilo přípravu nového strategického plánu rozvoje Ostravy s výhledem do roku 2030. Hlavní vize se oproti předchozím plánům v zásadě nemění. Mezi prioritami i nadále zůstává snaha propojit město uvnitř i se světem a oživení historického jádra. S tím úzce souvisí výstavba nových budov, na které bude Ostrava moci být hrdá a které v širším kontextu přinesou užitek široké veřejnosti. Místní samospráva ovšem nedokáže takovou výstavbu uspokojit sama. Významnými hybateli městského rozvoje se proto stávají soukromí investoři. Pouze otevřený a kooperativní přístup z obou stran má potenciál město smysluplně rozvíjet – ekologickou udržitelnou výstavbou a hodnotnou architekturou.

Reklama

„Ostrava má v budoucnu naplnit roli moderní metropole. Rozvoj a oživení celé Ostravy, včetně části historického jádra, je proto jedním ze zásadních cílů strategického plánu rozvoje,“ říká Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy.

Historické centrum je výkladní skříní města, jeho pověst je ovšem třeba zlepšit

„Není pochyb o tom, že jedním ze stěžejních cílů pro nadcházející roky by mělo být oživení centra. Právě to nás totiž reprezentuje v Evropě mezi návštěvníky i potenciálními investory. Odhaluje naši zajímavou historii, slouží k setkávání a vůbec utváří celkový dojem z města. Nemluvě o tom, že historické jádro by mělo být příjemným místem k životu pro samotné obyvatele Ostravy,“ komentuje Ondřej Vysloužil, ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA). Strategický plán rozvoje za toto území považuje oblast, kterou ohraničuje řeka Ostravice, ulice Porážková a 30. dubna po Novou radnici. Jde o lokalitu, kde se v posledních dekádách objevila celá řada proluk a opuštěných míst, což negativně ovlivnilo pověst celé metropole.

Město je tahounem změny. Na pilotní projekty navazují další v přípravě

Reklama

Navzdory tomu se Ostrava dynamicky mění k lepšímu. Částečně občanskými iniciativami nebo přirozeným vývojem, ale především díky klíčovým investicím s podporou města. „Mezi první vlaštovky patří úspěšná revitalizace historické budovy jatek z přelomu 19. a 20. století na galerii současného umění PLATO. Záchrana trvala dlouhých šest let, ale rozhodně stála za to. Výsledkem je jedinečná kombinace původních historických prvků s moderními provozními řešeními, která jsou unikátní nejen v naší republice, ale i ve světě. Důkazem je zařazení objektu do užšího výběru Ceny Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Award pro rok 2024, jejíž vyhlášení proběhne již ve čtvrtek 25. dubna,“ popisuje Ondřej Vysloužil.

Aktuálně probíhá realizace rozsáhlých úprav na Černé louce, v jejíž blízkosti se vloni podařilo dokončit projekt multifunkčního kampusu Ostravské univerzity. Současně se pracuje na propojení centra s Dolní oblastí Vítkovice a celkově rozvoji tohoto území. Provedena má být také celková kultivace náměstí Dr. E. Beneše, díky které vznikne příjemné prostředí pro trávení volného času a komunitní aktivity, jako jsou trhy či slavnosti. V projektové přípravě se nachází úprava náměstí Biskupa Bruna.

Opomenout nelze ani rezidenční výstavbu. Zbrusu nový projekt se chystá přímo na Stodolní

Jednou ze základních podmínek oživení městského centra je také navýšení počtu rezidentů v lokalitě. V současnosti plánuje soukromý investor výstavbu na brownfieldu na rozhraní ulic Stodolní, Porážková a Masná. Lokalitu vytipovalo město jako svou rozvojovou oblast a vypsalo na pozemek výběrové řízení. Vítězným projektem se stala Rezidence Stodolní od developerské společnosti Linkcity, která má bohaté zkušenosti s výstavbou na městských brownfieldech v Pardubicích, Chrudimi či Praze. V tomto případě přispěje k proměně historického jádra Moravské Ostravy v těsné blízkosti galerie PLATO.

Právě mezi ní a rezidenčním komplexem developer projektuje novou pěší zónu s množstvím zeleně a místy k odpočinku, která bude společnou investicí města a developera. Samotná Rezidence Stodolní developera Linkcity je polyfunkční dům s 131 byty, které jsou aktuálně v prodeji, a dále maloobchodními jednotkami v přízemí, které rozšíří stávající nabídku obchodů a služeb v okolí. Architektonický koncept z dílny renomovaného studia Bogle Architects je inspirován proměnou nevyužívaných průmyslových areálů v Londýně a dalších západoevropských metropolích. Projekt respektuje historii místa a zároveň do něj přináší moderní architekturu. Jeho finální podoba zohledňuje veškeré připomínky města i Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA).

„Klíčovou roli v procesu proměny města hrají jeho obyvatelé a výstavba bytových domů. Pokud, jako v tomto případě u Rezidence Stodolní, přichází developer s návrhem kvalitní a architektonicky zajímavé výstavby s komunitními prvky, pravděpodobnost naplnění našich cílů rozhodně roste, protože do centra přilákáme nové rezidenty,“ uvádí Hana Tichánková.

Zdeněk Kašpar, obchodní ředitel ve společnosti Linkcity, doplňuje: „Při zvažování přihlášky do veřejné soutěže na Stodolní se nám líbila centrální poloha projektu. Podobná místa naleznete v jiných částech republiky jen stěží. Kromě toho neznám jiné město, které by mělo tak precizně zpracovaný plán rozvoje a šlo si za svou vizí. Jsou zde jasně patrné změny, které s sebou přinášejí pozitivní energii a motivaci, proč v Ostravě žít a pracovat. Pevně věřím, že Rezidence Stodolní se světovými parametry bydlení se stane dalším důvodem navíc.“

Příběh nejznámější ostravské ulice nekončí. Hledá své místo na nové mapě města

Věhlas Stodolní se zrodil v devadesátých letech minulého století. Ulice těžila z pestré nabídky místních podniků, které se zaměřovaly na živé koncerty různých hudebních žánrů a bohaté kulturní programy. Právě tady se konal první ročník festivalu Colours of Ostrava. Nicméně tato situace trvala pouze do roku 2003, poté Stodolní postupně ovládly bary a diskotéky s uniformní taneční zábavou. Změnu přinesla až pandemie koronaviru, jejíž dopady přiblížily Stodolní k běžné městské ulici, která funguje i přes den. Přibyla bistra a restaurace, kam chodí lidé na oběd anebo víkendové snídaně. Fungují zde kanceláře i obchody.

„Návrat ‚zlaté‘ éry čtvrti, která se stala ostravským a možná i celorepublikovým fenoménem, může přijít již brzy. A to díky přirozenému vývoji v kombinaci s novou výstavbou. Z její jedné části od galerie PLATO se může šířit kultura, z té druhé moderní gastronomie. To vše podpořené kvalitní, architektonicky hodnotnou bytovou výstavbou s prvky pro širokou veřejnost, které sem pomohou přivést nový život,“ popisuje Zdeněk Kašpar.

Že je to možné, ukazuje proměna obou břehů Ostravice z nedávné doby. Město investovalo desítky milionů korun do úprav a z okolí Havlíčkova nábřeží u Sýkorova mostu se postupně stala oblíbená lokalita pro trávení volného času nejen mezi mladými lidmi. Mimo jiné zde působí klub Dock anebo alternativní kulturní centrum Provoz, které pořádá literární či filmový festival.

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sportovní hvězdy vyzývají občany, aby šli volit

Fotbalisté, fotbalové kluby, tenisové turnaje a paralympionici se připojili ke kampani EU #VyužijteSvůjHlas před evropskými volbami, které se konají 6. až 9. června....

Vyhlášení vítězů celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024

Šen-čen (Čína) 29. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - 26. května proběhlo v Šen-čenu slavnostní zakončení a předání cen celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.

Jižní Korea obvinila KLDR, že nad její území vyslala balóny s odpadky a výkaly

Jižní Korea dnes obvinila svého severního souseda, že přes společnou hranici vyslal velké množství balónů, které nad jihokorejským územím shazovaly předměty včetně odpadků a výkalů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Soul čin komunistické diktatury odsoudil jako nebezpečný.

Obchodní loď v Rudém moři po raketovém útoku nabrala vodu a naklonila se

Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží dnes začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.
Reklama
Reklama