Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Ostatky indického vojáka ztraceného v Himalájích nalezeny po 38 letech

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vojenská hlídka našla v oblasti ledovce Siačen ostatky pohřešovaného indického vojáka, jehož v roce 1984 zavalila lavina. Ledovec Siačen je předmětem územního sporu mezi Indií a Pákistánem. Oba státy zde mají rozmístěné jednotky, které však bojují s bouřemi a lavinami. Informovala o tom stanice BBC News a deníky The Times of India a Hindustan Times.

  Vojenská hlídka našla v oblasti ledovce Siačen na východě pohoří Karákóram v Himalájích v Kašmíru pozůstatky indického vojáka, který zde zahynul spolu s dalšími muži v roce 1984, když je zavalila lavina. Po incidentu zde indická armáda našla celkem 15 těl, pět se však podle BBC News stále pohřešovalo.

  Armáda vojáka identifikovala jako Lance Naik Chandrashekhar Harbola. Jeho rodina uvedla, že konečně může tuto tragédii uzavřít. V jeho domovské vesnici proběhne pohřeb se všemi poctami.

  Pohřbu se podle The Times of India zúčastní vojákova 65letá manželka Shanti Devi, dvě cery, příbuzní, sloužící vojáci a veteráni.

  Hlídka spolu s ním našla ještě jedno tělo, to však stále čeká na identifikaci.

  Deník Hindustan Times napsal, že vdovu po mrtvém vojákovi o nalezení těla informoval pluk 19 Kumáón v neděli.

  „Je to téměř 38 let. A pomalu se znovu otevřely všechny staré rány,“ přiznala Devi. „Bylo mi pětadvacet let, když zmizel. Vzali jsme se v roce 1975. Když se o devět let později ztratil, moje dvě dcery byly velmi malé. Jedné byly čtyři a druhé rok a půl,“ dodala žena, která se už nikdy znovu nevdala.

  Vojáci oběťmi živlů

  Harbolova dcera Kevita (42 let) přiznala, že rodina netuší, zda měla být po informování o nálezu ostatků šťastná nebo smutná. „Už je dávno pryč. Nikdy jsme nečekali, že se po tak dlouhé době najde,“ uvedla.

  Harbol vstoupil do Kumáónského pluku roku 1971. Pluk se zúčastnil operace Meghdood indické armády s cílem zabránit Pákistánu v získání strategických oblastí v oblasti ledovce Siačen.

  Voják se nacházel s dalšími čtyřmi muži na hlídce, když jej pohřbila lavina. To přitom není v této oblasti ničím ojedinělým.

  Ledovci Siačen podél indicko-pákistánské hranice se říká nejvyšší bojiště světa. Platí za zdroj pitné vody a armády z něj mohou kontrolovat rozsáhlé území Kašmíru, o něž oba státy vedly již tři války.

  https://youtu.be/vparjpxmsKg

  Indie i Pákistán zde mají rozmístěné základny s několika tisíci vojáků. Ledovec je důvodem napětí mezi oběma státy. Vojáci se však stávají oběťmi bouří a lavin.

  V roce 2012 zde lavina zabila nejméně 129 pákistánských vojáků. Katastrofa vyvolala diskuse o demilitarizaci regionu, k čemuž nakonec nedošlo. Ze stejné příčiny zemřelo 10 indických vojáků v roce 2016 a další čtyři o tři roky později.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS