Kus himalájského ledovce se v neděli časně z rána odlomil a protrhl přehradu u indické vesnice Raini Chak Lata. Povodně, které náraz způsobil, si vyžádaly evakuaci vesnic, které jsou po proudu řeky Alaknanda. Indické úřady se obávají že až 150 lidí přišlo o život. Informovala o tom agentura Reuters.
Odlomení himalájského ledovce a jeho náraz do indické přehrady si vyžádalo nejspíše desítky životů. „Skutečný počet dosud nebyl potvrzen,“ řekl agentuře Reuters Om Prakash, hlavní tajemník státu Uttarákhand, kde k incidentu došlo. Vzhledem k okolnostem úřady odhadují, že o život přišlo pravděpodobně 100-150 lidí.
Dle jednoho ze svědků, který žije v horní oblasti vesnice Raini, to přišlo velmi rychle a nebyl čas nikoho varovat. „Cítil jsem, že i my budeme smeteni,“ uvedl do telefonu agentuře Reuters.
Kus himalájského ledovce se v neděli časně z rána odlomil a narazil do přehrady. Kus himalájského ledovce se v neděli časně z rána odlomil a narazil do přehrady.
Obyvatelé vesnice se obávají, že lidé, kteří pracují na nedalekém projektu vodní elektrárny Rishiganga, byli smeteni. Dle šéfa státní policie Ashoka Kumara zde pracuje více než 50 lidí. Mezi potenciálními oběťmi jsou také lidé pasoucí dobytek poblíž řeky, či lidé hledající palivové dřevo. „Nemáme tušení, kolik lidí chybí,“ říká svědek.
Dle indického konglomerátu NTPC je poničena také elektrárna Tapovan Vishnugad, která byla ve výstavbě dále po řece. Záchranné týmy již byly letecky transportovány na místo. Armádní vojáci již byli taktéž nasazeni a vrtulníky provádějí průzkum.
Premiér Indie Narendra Modi uvedl, že situaci pečlivě sleduje. „Indie stojí při Uttarákhandu a národ se modlí za bezpečnost všech,“ napsal na svém Twitteru.
Hlavní představitel státu Uttarákhandu Trivendra Singh Rawat pak na svém Twitteru uvedl, že tok řeky Alaknanda se pomalu stabilizuje. „Hladina řeky je nyní 1 metr nad normál, ale průtok klesá.“
Bývalá indická ministryně vodních zdrojů Uma Bharti výstavbu energetického projektu v této oblasti kritizovala, jelikož Himaláje jsou velmi senzitivní oblast. Dnešní událost tak zdůraznila výzvy ekologických skupin k přezkoumání energetických projektů v oblasti hor. „Vláda by již neměla ignorovat varování odborníků a měla by přestat stavět vodní projekty a rozsáhlé dálniční sítě v tomto křehkém ekosystému,“ uvedl Ranjan Panda, dobrovolník ze skupiny bojující proti změně klimatu. Dodal také, že by mělo dojít ke kontrole ostatních vodních přehrad.
Tato oblast v Himalájích je k přívalovým povodním i sesuvům půdy náchylná. V roce 2013 si povodně způsobené rekordními srážkami vyžádaly 6 tisíc životů. Média tuto událost označila za „himálajskou tsunami“.