Více
  10.5 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Oslavy platinového jubilea královny Alžběty: Hlavní role se ujme princ William s Kate

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vévoda a vévodkyně z Cambridge budou stát v čele oslav platinového jubilea královny Alžběty ve Spojeném království. „Členové královské rodiny se u této příležitosti zúčastní akcí v každé zemi, včetně veřejných vystoupení,“ oznámil dle magazínu People Buckinghamský palác.

  Princ William s manželkou Kate mají během ústředního slavnostního víkendu příští měsíc odjet do Walesu, kde spolu žili před zhruba deseti lety. Princezna Anne zamíří do Skotska a princ Edward a Sophie, hraběnka z Wessexu, zavítají do Severního Irska, napsal server People.

  Zdroje blízké královské rodině poukazují na to, že v minulých letech při zlatém či diamantovém výročí královna a její manžel navštívili řadu míst po celé Británii. Během červnových víkendů přitom cestovali královským vlakem.

  Letos je nicméně situace komplikovanější. Královna, která je hlavou britské monarchie 70 let, nedávno oslavila 96. narozeniny a omezuje se především na méně náročné povinnosti na hradě Windsor. Proto širší rodina i poradci usoudili, že bude vhodné, aby někteří z nich vycestovali do různých koutů státu. Bližší podrobnosti k návštěvám jednotlivých zemí dosud nebyly zveřejněny.

  Hlavní oslavy platinového jubilea začnou ve čtvrtek 2. června tradičním ceremoniálem Trooping the Colour.

  Princ Harry ani princ Andrew se na balkoně po boku královny neobjeví

  „Princ Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, jsou nadšení a poctěni, že se letos v červnu mohou se svými dětmi zúčastnit oslav královnina platinového jubilea,“ uvedl mluvčí páru. V pátek však palác oznámil, že se manželé na konci průvodu na balkoně Buckinghamského paláce neobjeví.

  „Po pečlivém zvážení se královna rozhodla, že letošní tradiční vystoupení na balkoně v rámci Trooping the Color ve čtvrtek 2. června bude omezeno na Její Veličenstvo a ty členy královské rodiny, kteří v současné době plní oficiální veřejné povinnosti jménem královny,“ stálo v prohlášení.

  Harryho strýc princ Andrew, který již není pracujícím členem královské rodiny kvůli svým vazbám na odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, také nebude přítomen na balkoně při akci, která každoročně připomíná narozeniny panovnice.

  Na zahájení týdne oslav bude odvysílán jedinečný dokument obsahující dosud nezveřejněné záběry ze života Alžběty, a to včetně momentu, kdy se zasnoubila s princem Philipem. Film odvysílá BBC 29. května. Podle televizní stanice dokument ukáže cestu Alžběty od kočárku až po její korunovaci ve věku 27 let v roce 1953. Na trůn nastoupila v únoru 1952 po smrti svého otce Jiřího VI.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS