Reklama

Alžběta II. oslavila narozeniny, na vojenské přehlídce královnu doprovodil bratranec princ Edward

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Britská královna Alžběta v sobotu přihlížela vojenské přehlídce v areálu hradu Windsor při příležitosti oficiální oslavy svých 95. narozenin, prvních od smrti manžela prince Philipa před dvěma měsíci.

Tradiční přehlídka zvaná Trooping the Colour, která se koná již více než 260 let, byla o poznání slavnostnější než v roce 2020, a to navzdory některým omezením proti šíření koronaviru, která jsou stále v platnosti. Panovnici dělal společnost bratranec princ Edward, vévoda z Kentu.

Poslední příležitost, kdy se královna účastnila veřejného obřadu na hradě, byl pohřeb milovaného manžela prince Philipa, který zemřel v dubnu ve věku 99 let.

Akce se konala den poté, co královna hostila leadery skupiny G7 na recepci v Cornwallu v jihozápadní Anglii, kde probíhá třídenní summit. V neděli se královna setká s americkým prezidentem Joe Bidenem a jeho manželkou Jill na čaj ve Windsoru. Biden se následně vydá na další setkání v Evropě.

Za normálních okolností Trooping the Colour zahrnuje vojáky v šarlatových uniformách a vysokých čepicích z medvědí kůže, kteří pochodují centrem Londýna, připomněla agentura Reuters. V posledních dvou letech však kvůli pandemii došlo k výrazným úpravám. Letos slavnostní ceremoniál proběhl na hradě Windsor, v královnině rezidenci západně od Londýna, kde strávila většinu času od vypuknutí pandemie.

Fotogalerie ze slavnostní přehlídky

„V loňském roce jsme na přehlídce měli 85 účastníků, letos 274 plus 70 koní, takže jsme opravdu nadšení z toho, jak se událost rozrostla. Doufáme, že se příští rok vrátíme do normálu,“ řekl podplukovník Guy Stone k události. „Bylo to velmi náročné, ale máme rádi výzvy… Královně jsme chtěli dát nezapomenutelný a povznášející den,“ dodal podplukovník podle BBC.

Královna Alžběta II. má narozeniny 21. dubna, oficiální oslava nicméně probíhá druhou červnovou sobotu kvůli lepšímu počasí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Komička Kathy Griffin bojuje s rakovinou plic, čeká ji operace
Americká herečka Kathy Griffin v pondělí oznámila, že má rakovinu plic. Je to jen několik let poté, co si komička oholila hlavu jako výraz solidarity se svou sestrou, která tehdy podstupovala chemoterapii.
Zpěvačka Billie Eilish
Americká zpěvačka Billie Eilish v nedávném rozhovoru otevřeně promluvila o vnitřních bojích, které svádí ve vztahu ke svému tělu. V interview na propagaci svého nového alba Happier Than Ever se devatenáctiletá popová hvězda rozpovídala o tom, jak vnímá své tělo a jaký vliv mají na její pocity sociální sítě.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama