Vězeň z Jižní Karolíny, který byl odsouzen za ubití rodičů své bývalé přítelkyně baseballovou pálkou, bude po 15 letech první osobou v USA, která bude popravena zastřelením. Popravčí četu si sám vybral. Informuje o tom BBC, The Independent a další servery.
Pokud bude Brad Sigmon v pátek 7. března v 18:00 místního času (23:00 SEČ) popraven, tři dobrovolníci stojící za oponou mu současně vystřelí z pušek na hruď speciálními tříštivými střelami.
South Carolina is set to execute Brad Sigmon by firing squad on Friday, marking the first use of the controversial method in the United States in 15 years. The execution has reignited debates over whether death by gunfire is a more humane alternative to lethal injection or… pic.twitter.com/6v5VQfipqm
— Newsweek (@Newsweek) March 6, 2025
Podle státního postupu musí být odsouzenci k smrti zastřelením při vstupu do popravčí komory připoutáni k židli. Vězeň má poté na srdci terč a na hlavě pytel.
Sedmašedesátiletý Sigmon byl v roce 2001 odsouzen za vraždu Davida a Gladys Larkeových a poté se zbraní v ruce unesl svou bývalou přítelkyni. Ta později utekla, když na ni střílel.
Sigmonovi právníci podle BBC uvedli, že odsouzený odmítl další dvě alternativy trestu smrti, a sice smrtící injekci a elektrické křeslo. Měl totiž obavy z jejich účinnosti.
Bude prvním člověkem, který bude v USA popraven zastřelením od roku 2010, a teprve čtvrtým od roku 1976, kdy byl ve Státech znovu zaveden trest smrti.
Sigmon byl obviněn z vraždy v roce 2001. Podle vyšetřovatelů zabil rodiče své bývalé přítelkyně v jejich domě v okrese Greenville, které ubil baseballovou pálkou. Detektivům také řekl, že plánoval ublížit i své bývalé přítelkyni, která ho opustila. „Nemohl jsem ji mít. Nehodlal jsem ji nechat nikomu jinému,“ řekl jim.
Poslední odvolání
Nejvyšší soud Jižní Karolíny tento týden zamítl žádost Sigmonových právníků o odvolání. Chtěli více času na seznámení se s lékem, který Jižní Karolína používá při smrtících injekcích, a zpochybnili, zda bylo jeho právní zastoupení z roku 2002 dostatečné.
Očekává se, že to bude jeho poslední odvolání před plánovanou popravou. Podle údajů Informačního centra pro trest smrti (Death Penalty Information Center) od roku 1976, kdy USA znovu legalizovaly trest smrti, žádný guvernér Jižní Karolíny neudělil milost vězni, kterému by hrozila poprava.
Jak proběhne samotná poprava zastřelením? Sigmon bude připoután na židli, pod kterou bude postavena mísa na zachycování krve. Na hrudi bude mít terč a přes hlavu pytel. Tři dobrovolníci ukrytí za závěsem na něj poté vystřelí ze vzdálenosti necelých pěti metrů. Použijí přitom projektily, které se po zásahu v těle roztříští a způsobí maximální škody. Po skončení palby lékař potvrdí Sigmonovu smrt.
Stát umožní svědkům sledovat smrt odsouzence zpoza neprůstřelného skla, ale popravčí budou z důvodu ochrany jejich totožnosti skryti.
Jižní Karolína přijala v roce 2023 zákon, podle kterého musí zůstat totožnost členů popravčího týmu utajena. Zakazuje také zveřejňovat informace týkající se nákupu léků na smrtící injekce, protože stále více farmaceutických společností je odmítá pro státní popravy poskytovat. Americká unie občanských svobod (ACLU) podala v lednu žalobu, která tento státní zákon napadá.
Jižní Karolína v roce 2022 utratila 54 000 dolarů (12 milionů Kč) za vybudování prostoru pro popravčí četu. Právě z toho důvodu, že dodavatelé odmítli vězeňským úředníkům poskytnout smrtící chemikálie potřebné pro smrt injekcí.
Bál se upálení zaživa
Státní zákon přijatý v roce 2023 nyní zaštiťuje mnoho podrobností o postupu použití smrtící injekce, včetně jmen dodavatelů a přesného obsahu.
Většina vězňů odsouzených ve státě k trestu smrti je usmrcena elektrickým proudem, ale poslední tři popravy byly provedeny injekcemi, které obsahovaly pentobarbital. Tři muži byli prohlášeni za mrtvé 20 minut po podání injekce, ačkoli se zdálo, že přestali dýchat už po několika málo minutách. Stát čelí kritice kvůli údajné netransparentnosti a nezveřejňování detailů ohledně těchto poprav.
Sigmonovi právníci vyjádřili obavy ohledně účinnosti smrtící injekce. Jižní Karolína zveřejnila pouze jednu ze dvou dostupných pitev z těchto úmrtí, které podle Sigmonova právníka ukazují neobvyklé množství tekutiny v plicích osoby.
„Elektrické křeslo si nevybral kvůli obavám, že ho spálí a uvaří zaživa,“ uvedl podle The Independent Sigmonův právník Gerald King. Sigmon údajně svých činů „velice lituje“ a ve vězení se chová vzorně.