Barcelona 2. března 2022 (PROTEXT/PRNewswire) – Společnost Huawei uspořádala v rámci příprav na veletrh MWC22 v Barceloně úvodní fórum „Lighting up the Future“. Marketingový ředitel společnosti Huawei Carrier, Dr. Philip Song, přednesl na fóru řeč, nazvanou „Pět omylů o ekologickém rozvoji“. Uvedl: „Ekologický rozvoj je módní pojem. Stejně jako posun od Newtonovy klasické mechaniky k Einsteinově teorii relativity se bude i jeho vývoj ubírat klikatou cestou mezi omyly a pravdivými informacemi. Chceme-li urychlit ekologický rozvoj informačních a komunikačních technologií, musíme co nejdříve překonat následujících pět mylných představ.“
Omyl č.1: Odvětví informačních a komunikačních technologií (ICT) přispívá ke zvyšování uhlíkových emisí. Podle zprávy SMARTer2030 společnosti GeSI se očekává, že do roku 2030 budou informační a komunikační technologie představovat pouze 1,97 % celosvětových emisí uhlíku. Důležitější však je, že u ostatních průmyslových odvětví se díky nasazení ICT technologií předpokládá snížení jejich vlastních uhlíkových emisí o 20 %, což činí dohromady desetkrát více, než vlastní uhlíkové emise odvětví ICT. Tyto sekundární úspory se označují jako „uhlíkový otisk ruky“. Velikost tohoto uhlíkového otisku zvyšuje význam infrastruktury ICT v mnoha národních strategiích. Sama společnost Huawei předpovídá, že do roku 2030 bude v cloudu globálně uložen 1 YB dat. Vybavení současné infrastruktury ekologičtějšími, plně optickými přenosovými technologiemi by tedy umožnilo ročně ušetřit 150 milionů tun emisí uhlíku. Tyto úspory by se rovnaly vysazení 200 milionů stromů – množství, které by pokrylo lesy celou Evropu.
Omyl č.2: Příliš se zaměřujeme na emise z dodavatelského řetězce, které jsou u síťových zařízení považovány za největší příčinu uhlíkových emisí. Jak Dr. Song popsal ve své prezentaci, pokud zkoumáme celý životní cyklus síťového zařízení, pouze 2 % jeho uhlíkových emisí vznikají při výrobě, zatímco 80-95 % vzniká během používání. Dr. Song proto uvedl, že klíčem ke snížení emisí uhlíku v ICT bude přijímání inovativních technologií pro zvýšení energetické účinnosti.
Omyl č.3: Ekologický rozvoj se týká pouze zelené energetiky. Ačkoli je rozvoj solární a větrné energie pro zelený rozvoj v ICT důležitý, obrovských přínosů lze dosáhnout také systematickým zlepšováním energetické účinnosti telekomunikačních sítí. Společnost Huawei proto na summitu představila tříúrovňové zelené řešení, které systematicky zlepšuje energetickou účinnost sítě prostřednictvím „ekologických zařízení, ekologické sítě a ekologického provozu“ a pomáhá operátorům naplnit heslo „více bitů, méně wattů“.
Omyl č.4: Energetická účinnost sítě se rovná součtu energetické účinnosti jejích telekomunikačních zařízení. Hodnocení energetické účinnosti jedné jednotky neposkytuje dostatek informací pro komplexní, na scénářích založené plánování a stavební rozhodnutí. Společnost Huawei doporučila vytvořit jednotný standardizovaný systém ukazatelů (NCI – National Core Indicators čili základních národních ukazatelů) pro přesné hodnocení a formulování politik úspory energie pro celé sítě prostřednictvím měření ukazatelů energetické účinnosti hlavních komunikačních zařízení, pomocných zařízení v místě, přenosových sítí a datových center.
Omyl č.5: Úspora energie by neměla mít vliv na žádný výkonnostní ukazatel sítě. Pravdou je, že opatření pro úsporu energie a některé síťové ukazatele vyžadují vzájemný kompromis. Úsporná opatření lze nicméně zavést na úkor maximální rychlosti a některých dalších ukazatelů tak, aby neměla dopad na skutečnou uživatelskou zkušenost. Například v Německu bylo v nákupních centrech nasazeno řešení inteligentního odstavení o půlnoci. Přestože mírně omezuje maximální rychlosti, snižuje spotřebu energie v místě o 10 % bez jakéhokoli vlivu na uživatelskou zkušenost.
Na závěr vystoupení Dr. Song představil pět doporučení pro ekologický rozvoj v odvětví informačních a komunikačních technologií: „Za prvé, pro ekologický vývoj v ostatních odvětvích potřebujeme rychle rozvíjet ICT. Za druhé, musíme věnovat větší pozornost emisím uhlíku z ICT infrastruktury během jejího používání, nikoliv pouze během výroby. Za třetí, systematické řešení „ekologických zařízení, ekologické sítě a ekologického provozu“ pomůže operátorům trvale zvyšovat kapacitu sítě a snižovat spotřebu energie na bit pro „více bitů, méně wattů“. Za čtvrté, je nutné definovat jednotný systém ukazatelů energetické účinnosti, který umožní hlavní problémy v otázkách spotřeby energie. Za páté, o wattech rozhoduje uživatelská zkušenost.“
Mobilní veletrh MWC22 se koná od 28. února do 3. března ve španělské Barceloně. Společnost Huawei představí své produkty a řešení na stánku 1H50 v hale Fira Gran Via 1. Společně s globálními operátory, odborníky z oboru a tvůrci veřejného mínění se budeme věnovat tématům, jako jsou trendy v oboru, strategie GUIDE to the Future a ekologický rozvoj pro seznámení s vizí budoucnosti digitálních sítí. Další informace najdete na adrese: https://carrier.huawei.com/en/events/mwc2022.
Photo –
https://mma.prnewswire.com/media/1754986/PhillipSongPhoto.jpg
KONTAKT: Yirou Zhou, +86-13603024680, zhouyirou@huawei.com