ZprávyObyvatelé Ohia se po vykolejení vlaku s chemikáliemi obávají o své zdraví

Obyvatelé Ohia se po vykolejení vlaku s chemikáliemi obávají o své zdraví

Obyvatelé města East Palestine v Ohiu se obávají o své zdraví po vykolejení vlaku převážejícího nebezpečné chemikálie a požadují od vedení města odpovědi. Například, zda je bezpečná voda a vzduch. Někteří lidé si stěžují na přetrvávající chemický zápach. Informují o tom The Guardian a The New York Times.

Stovky obyvatel města East Palestine v americkém státě Ohio se zúčastnily schůze ve školní tělocvičně týkající se vykolejení vlaku téměř před dvěma týdny, který převážel toxický materiál. Železniční společnost Norfolk Southern, které vlak patřil, se nezúčastnila, což veřejnost pobouřilo.

„Bohužel, po konzultaci s představiteli komunity jsme stále více znepokojeni rostoucí fyzickou hrozbou pro naše zaměstnance,“ uvedla důvod společnost. Místní mají obavy z kontaminace životního prostředí toxickými látkami. Ptali se na bezpečnost vody a ovzduší pro ně i hospodářská zvířata.

I když byla trať vyklizena a vlaková doprava obnovena, nehoda podle listu The Guardian způsobila stále přetrvávající ekologickou katastrofu. Vlak se 150 vagony vykolejil z nejasných důvodů začátkem měsíce. Další podrobnosti přinesou závěry probíhajícího vyšetřování.

Mimo koleje se ocitlo celkem 50 vagonů, desítka z nich obsahovala nebezpečné toxické látky. Do ovzduší z jednoho vagonu unikl vinylchrid způsobující některé typy rakoviny. Převážely jej celkem čtyři vagony. Několik vagonů dokonce začalo hořet a k nebi se valil černý kouř.

Mrtvé ryby a zápach  

Únik podle odhadů kontaminoval 11,2 kilometru potoků a zabil 3500 ryb. Žádná úmrtí jiných volně žijících nebo hospodářských zvířat hlášena nebyla. Obyvatelé města byli evakuování, hasiči totiž kvůli hrozbám exploze některých vagonů museli provést řízené uvolňování chemikálií.

Úřady po prvních testech vody a ovzduší žádné rizikové úrovně znečištění nezjistily. Nedůvěru v tyto závěry však na schůzi vyjádřila Linda Murphy, která v potoce poblíž svého domu viděla plavat mrtvé ryby a ve vzduchu cítila chemický zápach.

„Nechápu, jak můžeme čelit tomuto problému a tvářit se, že je vše v pořádku,“ cituje její slova deník The New York Times. Testování vody v soukromých studnách, obecní vodě a potocích však kvůli obavám z kontaminace stále pokračuje. Úřady doporučují pít balenou vodu.

Společnost Norfolk Southern vytvořila fond ve výši jednoho milionu dolarů určený k pomoci 4700 lidem ovlivněných havárií. Pokračuje také v odstraňování rozlitých kontaminantů z půdy a podílí se na testování kvality vody a ovzduší.

„Budeme souzeni podle našich činů,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Norfolk Southern Alan Shaw. Generální prokurátor státu Ohio společnost informoval, že proti ní zvažuje právní kroky. „Znečištění, které nadále kontaminuje oblast kolem East Palestine, poškodilo přírodní zdroje a způsobilo škody na životním prostředí,“ napsal v dopise zaslaném firmě.

Doporučujeme

BTS ovládli American Music Awards

American Music Awards 2026 přinesly velký návrat BTS, silný večer pro K-pop i několik překvapivých vítězství. Letošní ročník ukázal, jak výrazně se proměňuje světová popová scéna.

Čína popravila vraha herního magnáta

Čína popravila muže odsouzeného za vraždu herního magnáta a miliardáře Lina Qiho. Za jeho smrtí stál bývalý obchodní partner Xu Yao, který Lina v roce 2020 otrávil poté, co byl vyhozen z vedení klíčového projektu.

Největší firemní držitel bitcoinu splácí dluh

Společnost Strategy, největší firemní držitel bitcoinu na světě, tentokrát nenavyšovala svou kryptoměnovou zásobu. Firma kolem Michaela Saylora použila hotovost na odkup části svého dluhu a ubrala tak z objemu závazků, které souvisejí s její bitcoinovou strategií.

Michigan tvrdě doplácí na extrémní počasí

Michigan se stále častěji řadí mezi americké státy, které nejcitelněji zasahují projevy klimatické krize. Loni tam úřady zaznamenaly 33 tornád a oblast se potýkala také se silnými záplavami. Výzkumníci upozorňují, že souvislost s měnícím se klimatem už nelze přehlížet.

V Belgii se srazil vlak se školním minibusem, zemřeli dva žáci, řidič a doprovod

V belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu se dnes ráno srazil vlak se školním minibusem, podle belgického ministra dopravy při srážce zahynuli dva mladiství, řidič a jeden další dospělý. Ministr vnitra bez dalších podrobností na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle informací médií se ve voze kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.

NOAA letos očekává mírnou hurikánovou sezónu. Bouře ale mohou rychle sílit

Letošní sezóna hurikánů v Atlantiku bude klidnější než obvykle. Totéž se však nedá říct o hurikánové sezóně ve východním Pacifiku. Vliv na to bude mít klimatický jev El Niño, který letos podle meteorologů dosáhne nebývalé intenzity.

Americké údery na Írán znovu ženou ceny ropy vzhůru

Po pondělním výrazném poklesu ceny ropy Brent v úterý vzrostly o více než 2 procenta. Trhy tak reagují na proměnlivou situaci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump avizoval brzké ukončení války, zatímco americká armáda udeřila na cíle v jižním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Aráqčí jednal v Dauhá o mírové dohodě s katarským premiérem.

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Lo, jmenoval ho prezident

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Ahmadou Al Aminou Lo, do funkce ho dnes jmenoval prezident Bassirou Diomaye Faye. Podle agentur AFP a Reuters o tom informovala senegalská televize. Premiérské křeslo se uvolnilo poté, co prezident v minulém týdnu po měsících sporů a rostoucím ekonomickém tlaku na zemi odvolal Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu.

Španělsko potvrdilo druhý případ hantaviru u pasažéra z výletní lodi

U španělského občana, který byl v Madridu umístěn do karantény po vylodění z výletní lodi MV Hondius, potvrdily testy hantavirus. Podle agentur AFP a Reuters to v pondělí oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví. Jde o druhý případ mezi 14 španělskými pasažéry, kteří byli po evakuaci umístěni do karantény.

Lavrov informoval Rubia o chystaném ruském útoku na Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky informoval svého amerického kolegu Marka Rubia o připravovaném ruském úderu na Kyjev. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko vyzvalo zahraniční diplomaty v Kyjevě, aby město opustili, neboť ruské síly se v metropoli připravují udeřit na cíle spojené s ukrajinskou armádou. Rusko úder zdůvodňuje jako odvetu za ukrajinský útok na okupovaný Starobilsk, kde podle tvrzení Moskvy zasáhli Ukrajinci internátní školu.

USA během příměří udeřily na jižní Írán

Americká armáda v pondělí provedla preventivní údery na cíle v jižním Íránu, uvedlo ústřední velení CENTCOM. Útok byl zaměřen na raketová odpaliště a lodě pokládající miny. Írán na útok zatím nereagoval a není jasné, zda bude mít nějaký vliv na probíhající jednání.

KLDR ze západního pobřeží odpálila několik raket, včetně balistické

Severní Korea dnes ze západního pobřeží vystřelila do Žlutého moře několik raket, včetně alespoň jedné balistické rakety krátkého doletu. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters.

Írán po téměř třech měsících obnoví přístup k internetu

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil obnovit mezinárodní internetové připojení po téměř třech měsících blackoutu. Podle státních médií má země znovu otevřít přístup ke globálnímu internetu, který úřady výrazně omezily po začátku války se Spojenými státy a Izraelem. Přesný termín ani způsob obnovení připojení zatím vláda neoznámila.

Japonské lesy po válce spustily ekologický problém i vlnu alergií

Japonsko každé jaro zaplaví pylová sezona, která milionům lidí komplikuje běžný život. Lidé nosí roušky, kupují léky a města sledují pylové mapy podobně jako předpověď počasí. Za problémem ale nestojí jen klima nebo znečištěné ovzduší. Hlavní příčina sahá až do 50. let minulého století, kdy země po válce masivně zalesňovala holé svahy.

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama