Obnova infrastruktury Mariupolu zdevastovaného ruskými útoky vyjde odhadem nejméně na deset miliard dolarů (221 miliard Kč), uvedla dnes podle agentury Unian městská rada. Starosta města Vadym Bojčenko zároveň zdůraznil, že správa Mariupolu bude usilovat o to, aby od Ruska získala náhradu škod.
Městská rada upřesnila, že deset miliard dolarů je zatím minimální odhadovaná částka, která bude zpřesňována s tím, jak bude pokračovat zjišťování škod. Za tímto účelem rada vytvořila i speciální komisi.
„Každý zločin, každá vražda a každá škoda způsobená agresorem musí být zaznamenána a předána mezinárodnímu soudu. Váleční zločinci musejí být potrestáni,“ zdůraznil starosta Bojčenko.
„Nyní jsme v úzké spolupráci se správou Doněcké oblasti, abychom po válce dosáhli reparací od Ruska na obnovu našeho milovaného Mariupolu, ale také náhrad pro všechny obyvatele našeho města za způsobené utrpení a škody,“ dodal Bojčenko.
Zkázu Mariupolu na pobřeží Azovského moře dokládají například snímky americké soukromé společnosti Maxar Technologies. Fotografie zachytily se zemí srovnané bloky domů i zničené divadlo, na které ruské síly podle Kyjeva svrhly bombu ve chvíli, kdy se v krytu pod ním podle místních úřadů ukrývalo přes 1000 lidí.
Strategicky položený Mariupol je od začátku března obklíčen ruskými jednotkami, které jej od té doby těžce ostřelují. Rusko popírá, že by cílilo na civilisty. Podle Bojčenka však během obléhání zemřelo ve městě na 5000 civilistů, včetně 210 dětí. Starosta udává, že ve městě se stále nachází asi 160.000 ze zhruba 400.000 obyvatel, kteří zde žili před válkou. Předchozí pokusy o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhaly, z čehož se Rusko i Ukrajina viní navzájem. Do přístavního města nyní podle informací stanice BBC míří pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC), kteří mají po příjezdu zorganizovat další evakuaci a vést konvoj složený z 54 autobusů a soukromých vozidel.