Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Oblíbenou mrožici z fjordu v Oslu nakonec utratili. Údajně byla nebezpečná lidem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mrožice, která se stala oblíbenou atrakcí ve fjordu v Oslu, byla podle norských úřadů z důvodu obav o bezpečnost veřejnosti utracena. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.

  Mrožice, přezdívaná Freya (norská bohyně krásy), se proslavila tím, že lezla na lodě, aby se na nich opalovala. Někdy je ovšem potopila.

  Lidé nic nedbali na varování, aby se k šestsetkilogramovému zvířeti příliš nepřibližovali, čímž ohrožovali ji i sebe. Nakonec ji právě nedbalost lidí stála život.

  Minulý týden norské ministerstvo rybolovu zveřejnilo fotografii velké skupiny lidí včetně dětí, kteří stáli na dosah od zvířete. A jednou musela policie zablokovat celé koupaliště poté, co Freya zahnala ženu do vody, píše BBC.

  V neděli generální ředitel pro rybolov Frank Bakke-Jensen uvedl, že rozhodnutí utratit zvíře bylo založeno na „celkovém posouzení přetrvávajícího ohrožení bezpečnosti lidí“.

  Pozorování na místě v uplynulém týdnu jasně ukázalo, že veřejnost nerespektovala aktuální doporučení dodržovat od mrože dostatečnou vzdálenost. Ředitelství proto dospělo k závěru, že možnost potenciálního nebezpečí pro lidi byla vysoká,“ uvedl pan Bakke-Jensen v prohlášení.

  Mrožici usmrtili humánně

  Dodal, že byly zvažovány i další možnosti, včetně přemístění Freyi mimo fjord. Tuto možnost ale úřady zavrhly z obav, že by se tím zvířeti zhoršily životní podmínky.

  Usmrcení mroží samice bylo podle úřadů provedeno „humánním způsobem“. Její tělo mají nyní veterináři k dalšímu zkoumání.

  Freya, která byla poprvé spatřena v norském hlavním městě v polovině července, dostala jméno po severské bohyni krásy a lásky.

  Mroži, kteří jsou chráněným druhem, obvykle žijí severněji v Arktidě. Na lidi obvykle neútočí, ale k několika vzácným incidentům již došlo.

  V roce 2016 zabil mrož v čínském parku divokých zvířat turistu a ošetřovatele zoo. Turista si údajně s tímto tvorem pořizoval selfie, když ho zvíře popadlo a vtáhlo pod vodu. Ošetřovatel chtěl turistu zachránit, ale dopadl úplně stejně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS