Reklama

Oblíbené cross-trainingové aktivity pro běžce

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Křížový trénink je skvělým doplňkem vašeho běžeckého programu. Existuje mnoho možností, co cvičit. Vyberte si podle dostupnosti či preferencí.

Ať už jste začínající běžec nebo zkušený maratonec, křížový trénink vám přinese mnoho výhod. Které to jsou, si přečtěte zde.

Plavání

Plavání je vynikající cross-traininková aktivita pro běžce, protože dává vašim kloubům odpočinek od stresu z běhu. Vyhnete se při něm tvrdým dopadům, takže vaše klouby tolik nenamáhá. Umožňuje vám budovat sílu a vytrvalost. Také zlepšit flexibilitu.

Při plavání budete procvičovat horní část těla a svaly nohou. Je dobrým způsobem, jak se zotavit po dlouhém běhu. Obecně se doporučuje běžcům, kteří jsou náchylní k běžeckým zraněním, nebo se ze zranění zotavují. Někteří běžci také považují plavání za velmi relaxační a meditativní.

Běh ve vodě

Takzvaný aqua jogging je alternativou pro zraněné běžce nebo jako náhrada za lehký běžecký den. Je to také chytrý způsob, jak trénovat běh v horkém a vlhkém počasí. I když můžete běhat ve vodě bez flotačních pomůcek (vesty, opasky atd.), jejich použití vám trénink usnadní.

Cyklistika nebo spinning

Jízda na kole nebo lekce spinningu jsou další způsoby, jak posílit kardiovaskulární kondici a sílu. Cyklistika procvičuje svalové skupiny, které jsou v opozici vůči těm, jež při běhu nejvíce používáte.

Eliptický trénink

Na eliptickém stroji získáte kardiovaskulární trénink celého těla. Jeho oválný (elipsový) pohyb poskytuje pocit klasického běhu na lyžích, chůze po schodech a klasické chůze dohromady. Eliptický trenažér můžete naprogramovat tak, aby se pohyboval dopředu i dozadu. Pracuje tak na všech hlavních svalech nohou.

Svaly používané na eliptickém trenažéru jsou stejné jako při běhu. Díky minimálním nárazům je stroj dobrou alternativou při zranění nebo rekonvalescenci.

Pilates

Jedná se o formu cvičení, která zdůrazňuje základní sílu a flexibilitu – důležité prvky pro běh, které běžci ovšem často ignorují.

Chůze

Chůze je dobrou aktivitou, která může nahradit lehký běžecký den, zvláště pokud se zotavujete z dlouhého běhu, nebo rychlostního tréninku. Při určitých zraněních můžete chodit bez bolesti a rychlá chůze je dobrým způsobem, jak si udržet kardiovaskulární kondici, zatímco se zotavujete.

Veslování

Skvělá kardiovaskulární aktivita s minimálním dopadem. Veslování posiluje boky, hýždě a horní část těla. Jen se ujistěte, že se naučíte správnou techniku, abyste maximalizovali výhody této činnosti a předešli zranění.

Silový trénink

Silový trénink umožňuje běžcům zlepšit sílu v běžeckých svalech, vytvořit rovnováhu mezi nevyrovnanými svalovými skupinami a soustředit se na udržení silných nohou během zotavování po zranění. Můžete provádět buď odporový trénink, kdy na odpor používáte vlastní váhu (např. kliky), nebo silový trénink, kdy pro odpor používáte váhy (volné nebo strojové).

Silový trénink je skvělou příležitostí k posílení vašeho jádra. Silné jádro pomáhá běžcům vyhnout se únavě a udržovat si dobrou formu.

Jóga

Jóga nabízí některé stejné výhody jako silový trénink, protože vlastní tělesnou hmotnost použijete jako odpor k posílení svalů. Zlepšíte také svou flexibilitu, protože zahrnuje hodně protahování. Mnoho běžců považuje jógu za skvělý způsob relaxace po dlouhém běhu či náročném tréninku.

Běh na lyžích

Při běhu na lyžích získáte skvělé kardiovaskulární cvičení a soustředíte se na mnoho stejných svalových skupin jako při běhu. Vyhnete všem těm nárazům do země, takže je to skvělá cross-traininková aktivita pro běžce se zraněním. Budete také pracovat na své flexibilitě, protože klouzavý pohyb protáhne vaše hamstringy, lýtka a svaly dolní části zad.

Bruslení

Další sport bez nárazů. Je to skvělá aktivita, pokud se zotavujete ze zranění holení, achillových šlach nebo kolene. Budete při něm procvičovat své kvadricepsy, hýždě a svaly dolní části zad.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

cvičení

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Znáte ty dny, kdy máte spoustu důvodů, proč zrovna dnes vynechat pravidelný trénink? Jsou to legitimní důvody, nebo jen výmluvy? Na co byste se měli zeptat sami sebe si přečtěte v článku.

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Rozhodnout se cvičit někdy v budoucnosti je snadné. Ve skutečnosti se často rozhodujete, když jste odpočatí, energičtí a motivovaní. Co se stane, když přijde čas to skutečně dodržet?
esenciální oleje

Využití esenciálních olejů mimo aromaterapii

Aromaterapie není jediným způsobem použití éterických olejů. Mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svých domovů nebo osvěžení prádla. Používají se také jako přírodní vůně v domácí kosmetice a vysoce kvalitních přírodních produktech.
Běh

Kdy a jak odpočívat při běžeckém tréninku

Pokud se rozhodnete, že zařadíte do běžeckého plánu dny odpočinku, je dalším krokem jejich strategické naplánování. Nejlepší dny pro odpočinek budou záviset na tom, jaký jste typ běžce, kdy obvykle běháte (a jak dlouho) a jestli trénujete na konkrétní událost.
Esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.
Běh

Měli byste běhat každý den?

I když víte, že běh je skvělé cvičení, možná si říkáte, jestli je každodenní běhání chytrý nápad. Zvažte všechny přínosy i rizika, než si slíbíte běhat každý den.
Reklama
Reklama
Reklama