ZajímavostiObjevíme mimozemský život? Jednou určitě ano, tvrdí astrofyzička

Objevíme mimozemský život? Jednou určitě ano, tvrdí astrofyzička

Jsme ve vesmíru sami? Tak tuto otázku si lidstvo klade od nepaměti. I přes veškeré snahy se nám nikdy nepodařilo existenci mimozemského života dokázat, natož s nějakým navázat kontakt. Jednou to ale přijde, domnívá se americká astrofyzička Jessie Christiansen.

Existuje mnoho teorií o tom, proč jsme nenarazili na mimozemský život a podle některých už nás „zelení mužíčci“ dávno navštěvují. Christiansen z Kalifornského technologického institutu však upozornila na jiný důležitý fakt.

Neznáme ani vlastní oceány, které lze považovat za jakýsi pozemský vesmír. Průzkum kosmu je dosud v plenkách. „Vesmírná bublina kolem Slunce, kterou se nám podařilo prozkoumat, je velice malá ve srovnání s celou galaxií,“ řekla.

Poznali jsme jen zlomek Mléčné dráhy a planet v ní obsažených. Co teprve prostor za jejími hranicemi? I kdyby v kosmu existovala vyspělejší rasa než člověk, i v jejím případě by trvalo nás zkontaktovat právě kvůli rozlehlosti vesmíru.

Život jde dál a s ním i technologický pokrok. Stačí se podívat na schopnosti Webbova vesmírného teleskopu. Vědci se při hledání mimozemského života spoléhají spíše na nalezení primitivního mikrobiálního života než inteligentního.

Největší objev v historii

Při tomto úsilí se zaměřují na planety podobné Zemi. Ruku k dílu někdy po roce 2040 přiloží Habitable Worlds Observatory (HWO). Vyhledávat bude planety podobné Zemi a hvězdy podobné našemu Slunci, píše Daily Star.

Christiansen si myslí, že právě takové přístroje nám jednou najít mimozemský život umožní. „Věřím, že během našeho života něco jako HWO zaznamená signál v atmosféře kamenné planety v obyvatelné zóně hvězdy podobné Slunci.“

O tomto signálu si podle ní budeme myslet, že znamená život. Dodala, že budeme muset vědět, co si s vědomím jiného života v kosmu počít. „Mohlo by to odstartovat životní, náboženskou a filozofickou revoluci,“ řekla astrofyzička.

Nebo taky ne. „Mohou to být titulky na jeden den a pak se každý vrátí ke svému každodennímu životu,“ dodala. O tom rozhodne také podoba onoho mimozemského života. Ať už by však byla jakákoli, šlo by o největší objev v historii lidstva.

Doporučujeme

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800

Počet obětí rychle se šířící eboly v Kongu přesáhl 1800, zatímco počet potvrzených případů vzrostl na téměř 4000. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na konžské úřady.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.

Ruské údery na obec v Charkovské oblasti zabily tři lidi

Nejméně tři lidé zemřeli při nočních ruských útocích na obec Balaklija v ukrajinské Charkovské oblasti, uvedl dnes šéf městské vojenské správy Vitalij Karabanov. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci útočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami a 101 bezpilotními letouny, přičemž obrana zneškodnila 66 dronů. Informuje také o zásazích 18 blíže neupřesněných míst 29 ruskými drony a jednou střelou.

Krvavá lázeň ve Visa: O práci přijdou tisíce zaměstnanců

Společnost Visa oznámila rozsáhlé propouštění, které zasáhne přibližně 2 600 zaměstnanců po celém světě. Součástí opatření je také zrušení 320 pracovních míst v kalifornském Foster City, kde firma provozuje významné technologické centrum. Vyplývá to z dokumentů předložených úřadům státu Kalifornie.

Tchaj-wan zahájil každoroční vojenské cvičení proti hrozbám Číny

Tchaj-wan v noci na dnešek zahájil každoroční vojenské cvičení, jehož cílem je simulovat reakci na možnou čínskou invazi na ostrov, který Peking pokládá za součást svého území. Desetidenní manévry se budou konat na různých místech po celém ostrově, informovala agentura AP.

Japonská Hirošima si připomněla 81. výročí svržení atomové bomby

Hirošima si dnes připomněla 81. výročí svržení atomové bomby na toto západojaponské město. Spojené státy se tím tehdy snažily přimět Japonsko ke kapitulaci na konci druhé světové války. Starosta města Kazumi Macui při této příležitosti kritizoval světové velmoci za vedení válek a vyzval je, aby přestaly ospravedlňovat držení jaderných zbraní jako odstrašující prostředek, napsala agentura AP.

Írán: USA jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Přímá jednání ale Teherán popírá

Íránský náměstek ministra zahraničí Kazem Gharibabadi prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny vrátit se ke svým závazkům. Popřel však tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že mezi Washingtonem a Teheránem probíhají přímá jednání. Došlo ke konfrontaci mezi Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem.

Rusko hlásí zneškodnění 605 ukrajinských dronů během noci

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 605 ukrajinských dronů nad téměř dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krymem a vodami Azovského i Černého moře. Podle státní tiskové agentury TASS to ráno uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. O případných škodách se nezmiňuje.

Černé vdovy: Ženy v Rusku lákají rekruty do sňatků. Když padnou, dostanou odškodnění

Kreml po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 aktivně povzbuzoval nové rekruty k sňatkům. Ruský prezident Vladimir Putin se tak snažil prosazovat tradiční hodnoty uprostřed hrozící demografické krize. Dnes toho zneužívají takzvané „černé vdovy“ – ženy, které si narychlo vezmou rekruta, a když padne v boji, usilují o odškodnění.

V Libanonu zahynuli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni

Na jihu Libanonu zemřeli dva izraelští vojáci, čtyři byli vážně zraněni, informovala dnes podle tiskových agentur izraelská armáda. Izrael obvinil militantní hnutí Hizballáh z porušení příměří a udeřil na jižní Libanon; tento vývoj ohrožuje probíhající mírové rozhovory, napsal web The Times of Israel (ToI).

Na německém letišti byl nalezen dron s výbušninami

Na letišti Lipsko Halle našli zaměstnanci nedaleko vzletové dráhy dron s výbušninou. Německé úřady označily incident za nový typ bezpečnostní hrozby a zahájily protiteroristické vyšetřování. Během události navíc nákladní letadlo narazilo do dosud neznámého objektu.

Německý soud potrestal mladé extremisty za útoky na uprchlická zařízení

Soud v Hamburku poslal do vězení mladé členy krajně pravicové skupiny Letzte Verteidigungswelle. Podíleli se na útocích proti uprchlickým zařízením a levicovým institucím. Tresty dosahují až pěti let.

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama