Krátký šlofík například po obědě prospívá našemu mozku a snižuje rizika demence, zjistil v nové studii tým amerických vědců. Denní spánek je však zdraví prospěšný pouze v případě, že dostatečně spíme v noci. Upozornila na to televize CNN.
„Naše zjištění naznačují, že pro některé lidi může být krátký spánek během dne součást skládačky, která by mohla pomoci zachovat zdraví mozku během stárnutí,“ cituje CNN vedoucí autorku studie Victorii Garfield.
Její tým z University College London (UCL) spolupracující s veřejnou univerzitou v jihoamerickém státě Uruguay spojil podřimování během dne s celkově větším objemem mozku a nižšími riziky rozvoje demence.
Short daytime naps may keep brain healthy as it ages, study says https://t.co/TuvP1sAHZB
— Guardian news (@guardiannews) June 20, 2023
Vědci k těmto výsledkům došli analýzou vzorků DNA a skenů mozku od 35 080 lidí ve věku 40 až 69 let vedených v britské biobance. K tomu využili statistický přístup zvaný Mendelovská randomizace (MR).
Ten slouží k určení souvislosti mezi příčinou a důsledkem na základě genetických informací. Odborníci mohli zkoumat genetické varianty spojené s denním spánkem a vyloučit faktory související s životním stylem, jako je například odpočinek po sportu.
„Byla to jako přirozená randomizovaná kontrolní studie,“ vysvětlila podle The Guardian Garfield. Tyto genetické varianty označila za celkem běžné. „Přítomny jsou přibližně v jednom procentu populace, což je ve skutečnosti docela hodně lidí.“
Pozor na spánek v noci
Ze studie publikované v časopise Sleep Health vyplynulo, že rozdíl v objemu mozku mezi „denními spáči“ a ostatními se v průměru rovnal 2,5 až 6,5 roku stárnutí. Podle některých starších studií je prospěšné zdřímnutí během dne o délce pěti až třiceti minut.
Jeden starší výzkum však zjistil o 40 procent zvýšené riziko rozvoje Alzheimerovy choroby u osob, které si zdřímly alespoň jednou denně na nejméně hodinu oproti těm, co nespali přes den úplně každý den, a pokud ano, tak na méně než hodinu.
A podle jiné práce krátký spánek přes den zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku o 12 procent a riziko mrtvice o 24 procent. K tomu se vyjádřil klinický psycholog Michael Grandner. Krátký spánek přes den sám o sobě podle něj škodlivý není.
Upozornil však na nedostatek spánku přes noc. Mnoho lidí se snaží dospávat přes den, jenomže to nestačí. „Špatný spánek v noci spojujeme s horším zdravím,“ připomněl. Nadměrné podřimování přes den může být známkou poruchy spánku.
V jednom ze starších rozhovorů pro CNN o tom hovořil specialista na spánek Raj Dasgupta. Připomněl, že nedostatek spánku může vést k obezitě, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce 2. typu a srdečním nemocem.