EkonomikaObchodní válka na spadnutí. Trump se chce mstít všem, kdo zdaňují americký...

Obchodní válka na spadnutí. Trump se chce mstít všem, kdo zdaňují americký dovoz

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámí uvalení 25procentních cel na dovoz veškeré oceli a hliníku. Podle televize BBC to řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One cestou na finále ligy amerického fotbalu, takzvaný Super Bowl. Také avizoval, že v úterý nebo ve středu oznámí nová reciproční cla. Evropská unie (EU) může jednat do hodiny, pokud na ni Trump tarify uvalí, řekl podle serveru Euronews během předvolební televizní debaty německý kancléř Olaf Scholz.

Trump včera na palubě prezidentského letounu Air Force One novinářům sdělil, že v pondělí oznámí nová cla na veškerý dovoz oceli a hliníku do Spojených států ve výši 25 procent. To není nic nového, tyto komodity stejně zdanil během svého prvního funkčního období. Tehdy po roce tarify zrušil v souvislosti s Kanadou a Mexikem, EU však zatěžovaly až do roku 2021, připomíná BBC.

Mezi největší dodavatele oceli do USA patří Kanada, Brazílie a Mexiko. Kanada je navíc hlavním dodavatelem hliníku do Spojených států (loni 79 procent dovozu). Trumpova nová cla tak budou velkou ránou pro tuto zemi.

Trump se přitom s kanadskými a mexickými představiteli dohodl na měsíčním odložení 25procentních cel na veškerý dovoz do USA výměnou za tvrdší opatření v boji proti droze fentanyl a ilegální migraci do USA.

Reciproční cla

Na Čínu uvalil clo ve výši 10 procent nad rámec stávajících tarifů a druhá největší ekonomika odpověděla odvetnými cly uvalenými na americké uhlí a zkapalnělý zemní plyn (15 procent) a na surovou ropu, zemědělské stroje a některá auta (10 procent).

„Jakákoli ocel přicházející do USA bude mít 25procentní clo,“ sdělil novinářům Trump a vysloužil si tvrdou kritiku Douga Forda, předsedy vlády provincie Ontario. Obvinil ho z vytváření neustálého chaosu, který ohrožuje kanadskou ekonomiku. Kanadská výroba oceli se soustřeďuje právě v této provincii.

Trump rovněž slíbil oznámení nových recipročních cel v úterý nebo ve středu. Tato cla budou uvalena na státy, které zdaňují americký dovoz. To znamená, že budou namířena i na členy EU, není však zatím jasné, na které přesně a na jaké produkty. Cla budou ale stejně vysoká jako ta uvalená na americký dovoz. Například dovoz amerických automobilů do EU zatěžuje 10procentní clo, což Trump dlouhodobě kritizuje. USA uplatňují na evropská vozidla jen 2,5procentní clo a na pickupy 25procentní clo.

EU může reagovat do hodiny

EU je připravena s Trumpem o clech vyjednávat, pro případ jejich zavedení však má připravené tvrdé odvetné kroky. Scholz podle Euronews v předvolební televizní debatě prohlásil, že blok může na americká cla reagovat do hodiny. Jeho strategií jsou ale „jasná slova a přátelské rozhovory“.

Doporučujeme

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.

Spirit Airlines ukončily provoz

Americké nízkonákladové aerolinky Spirit Airlines končí. Dopravce oznámil okamžité ukončení provozu a zrušení všech letů poté, co se mu nepodařilo získat federální pomoc ve výši 500 milionů dolarů. Firma, která dlouhé roky lákala cestující hlavně na velmi levné letenky, se potýkala s finančními problémy už delší dobu.

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Hrozí bitcoinu výrazný propad? Dubnový růst nemá pevné základy, varují analytici

Dubnový růst bitcoinu, během kterého se největší kryptoměna světa dostala z ceny 66 000 dolarů až na 79 000 dolarů, může podle analytiků stát na velmi křehkých základech. Data naznačují, že příznivý vývoj nebyl podpořen reálnou poptávkou investorů, ale především spekulativním obchodováním na futures trzích, přičemž makroekonomické podmínky se spíše zhoršují.

Na Krétě jsou desítky účastníků flotily, které dříve zadržel Izrael

Na Krétě se vylodily desítky propalestinských aktivistů, které Izrael ve čtvrtek zadržel při zásahu proti flotile směřující do Pásma Gazy. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje na místě. Při čtvrtečním zásahu Izrael zadržel nejméně 175 účastníků flotily a tvrdil, že je předá Řecku, jehož ministerstvo zahraničí potvrdilo ochotu přijmout je na svém území.

Rusko znovu zaútočilo na Oděskou oblast, Ukrajina na ruský přístav Tuapse

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na jihoukrajinskou Oděskou oblast, která cílem dronových náletů byla i během předchozích nocí. Podle záchranářů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Naopak ukrajinské drony počtvrté během dvou týdnů zaútočily na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama