Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  O chlapce, který osiřel po pádu lanovky, se přetahují příbuzní. Dědeček byl obviněný z únosu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Přišel naráz o rodiče i sourozence, sám skončil se zraněním v nemocnici. Teď se ocitl uprostřed bitvy příbuzenstva. Na dědečka šestiletého Eitana Birana soud vydal zatykač kvůli únosu.

  Týdny chlapec ležel v turínské nemocnici. Při havárii utrpěl vážná zranění hrudní a břišní dutiny. Když byl propuštěn, italští soudci pro mladistvé rozhodli, že bude žít s tetou z otcovy strany Ayou Biran poblíž Pavie v severní Itálii. Rozhodnutí se však nelíbilo jeho dědečkovi z matčiny strany, Shmulikovi Pelegovi žijícímu v Izraeli.

  V září ho proti vůli rodiny v Itálii odvezl ze země. Nejprve s chlapcem odjel do sousedního Švýcarska a odtud soukromým letadlem do Izraele. Tehdy se poprvé dostal do novinových titulků. Minulý měsíc nařídil soud v Tel Avivu, aby bylo dítě vráceno jeho příbuzným v Itálii, kde by měl zůstat v péči své tety.

  Nejprve byl propuštěn s podmínkou, nyní přišel tvrdý zatykač na Pelega i jeho společníka

  Rodina v Izraeli požádala před časem odvolací soud, aby plánovanému návratu do Itálie zabránila. Peleg tvrdil, že neletěl přímou linkou z Itálie, protože chtěl cestovat s dítětem co nejrychleji, aniž by bylo stresováno lidmi okolo. Dědeček byl v září v souvislosti s obviněním z únosu vyslechnut izraelskou policií, a poté podmíněně propuštěn. V rozhovoru tehdy své konání obhajoval, že je to v nejlepším zájmu vnuka, a odmítal, že by šlo o únos.

  Ve středu však Itálie vydala na Pelega mezinárodní zatykač s tím, že Birana unesl. Podle italského deníku Corriere Della Sera byl zatykač vydán i na jistého Gabriela Abutubula Alona, který zřejmě řídil vozidlo cestou do Švýcarska. Také soud v Tel Avivu uznal jako legitimního opatrovníka chlapcovu tetu na základě rozhodnutí italského soudu a uvedl, že ho Peleg odvezl z Itálie protiprávně.

  „S veškerými ohledy a pochopením bolesti stěžovatele a babičky nezletilého nezbývá než odvolání zamítnout. Nařizujeme, aby byl vrácen do Itálie do 15 dnů,“ cituje rozsudek zpravodajský portál Sky News. Rodina se stále může proti případu odvolat k Nejvyššímu soudu.

  Chlapec žil s rodiči Amit Biran a Tal Peleg a mladším bratrem Tomem v Itálii, kde otec studoval medicínu. Ke zmiňované nehodě došlo 23. května. Utrhla se s nimi kabina lanovky v městečku Stresa na břehu jezera Lago Maggiore, která vedla na horu Mottarone a zřítila se na svah. Neštěstí nepřežilo celkem čtrnáct lidí, mezi nimi Biranova rodina včetně dvou prarodičů z otcovy strany, kteří také žili v Itálii. Eitana zachránilo pravděpodobně silné objetí otce. Přežilo ještě jedno dítě, které však svým zraněním později podlehlo v nemocnici v Turíně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS