5.2 C
Czech
Středa 17. dubna 2024

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

Novinky na nestátních památkách sdružených do celorepublikového projektu Objevuj památky (2024)

Sledujte nás na sítích

Praha 2 dubna 2024 (PROTEXT) – Právě začala turistická sezona na hradech, zámcích i dalších kulturních a technických památkách. Přinášíme vám přehled zajímavých novinek, které pro vás připravily nestátní památky zapojené do 7. ročníku projektu Objevuj památky (www.objevujpamatky.cz + časopis Objevuj památky – Dovolená s nápadem).

Blansko – zámek – Muzeum Blanenska: výstava Apolenka z modrotisku.

Blovice – zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska: od 1. 5. do 29. 9. výstava „Dotkněte se středověku“, která prostřednictvím ukázek různých řemesel přiblíží každodenní život lidí od doby vlády Lucemburků.

Bor – zámek: výstava dobových kostýmů ve Velkém sále.

Brno – letohrádek Mitrovských: první komiks na památkových objektech v ČR „Z historie letohrádku Mitrovských“, který ilustroval Dalibor Nesnídal. Do 28. 4. trvá jedinečná výstava Záhady světa, které fascinují, od 7. 5. začne interaktivní dětská výstava Nejkrásnější pohádky a v závěru roku – od 30. 11. – se uskuteční výstava Zahraniční a exotické betlémy.

Brno – Augustiniánské opatství – Mendlovo muzeum: od léta nové zážitkové prohlídky, ve kterých se vrátíme do doby královny Elišky Rejčky.

Čechy p. Kosířem – zámek: QR stezka Zámek Čechy p. Kosířem ve starých fotografiích.

Červená Řečice – zámek: výstavy Planeta malého prince (léto), České korunovační klenoty na dosah (podzim).

Červený Hrádek – zámek: oprava fasády zámku, získání hodin z původního mobiliáře zámku.

Český Dub – Podještědské muzeum: prohlídka Johanitské komendy je do odvolání možná, z technických důvodů se však návštěvníci nedostanou do nejspodnější části objektu.

Dalešice – pivovar: multimediální prohlídka muzea výroby piva.

Dobrohoř – zámek: divadelní přestavení pro děti i dospělé.

Havlíčkův Brod – Galerie výtvarného umění: letní výstava o vývoji památkové péče v českých zemích a osobě Z. Wirtha „Památky a jejich lidé – boj o malé město“.

Hošťálkovy – zámek: další rozšíření zámecké expozice.

Chlumec n. Cidlinou – zámek Karlova Koruna: prohlídkový okruh Kopytem sem, kopytem tam v nově opravené jízdárně, konírně a kočárovně.

Kašperk – hrad: nový komentovaný okruh, nové prohlídky pro děti, divadlo Král Lear.

Klenová – hrad a zámek: na purkrabství jsou zpřístupněny dvě nové místnosti.

Kolín – Bartolomějské návrší: výstava fotografií z cyklu „Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně“ od Jaromíra Funkeho (od května v horním patře zvonice u chrámu sv. Bartoloměje v bývalém bytě zvoníka). Jeruzalém na Labi: v kolínské synagoze se představí 2 nové výstavy „Ve službách spravedlnosti. Kolínští židovští právníci v 19. a 20. století“ a „Antonín Kalina a děti Buchenwaldu“ (od 26. 4.).

Kostelec n. Orlicí – Nový zámek: komentované prohlídky zaměřené na architekturu „Perla aristokratického klasicismu a měšťanského biedermeieru rodiny Kinských“. Besedy s Fr. Kinským a historiky Z. Hazdrou a J. Županičem „Modrá krev na křižovatkách 20. století“.

Kozí hrádek u Sezimova Ústí – zřícenina hradu: v červnu představíme novou QR hru O poklad Kozího hrádku, během které se návštěvníci dozví buď krátké informace spojené s konkrétním místem, kde právě stojí, nebo delší zapomenuté příběhy a zajímavosti, vztahující se k celému objektu, v červenci uctíme výročí upálení mistra Jana Husa, letos spojené s oslavami 100 let Sokolské mohyly.

Kravaře – zámek: večerní kostýmované prohlídky.

Kroměříž – Arcibiskupský zámek a zahrady: zpřístupnění dosud nepřístupných prostor nejstarší části zámku s pozdně středověkou síťovou klenbou – zejména prostoru tzv. „Klenotnice“ se čtyřmi obrazy renesančního malíře Lucase Cranacha st. a sbírkou starých tisků, medailí, mincí, ale také drobných uměleckořemeslných prací zastoupených sakrálním uměním.

Lešany – zámek: výstava rytin spojená s prodejem historických bankovek.

Loket – hrad: změna data tradiční akce Středověké slavnosti purkrabího Půty, které se budou letos konat již v červnu a to 8. – 9. 6. na hradě i v podhradí.

Mariánská Týnice – poutní místo – Muzeum a galerie severního Plzeňska: Muzeum všemi smysly – interaktivní expoziční linka pro děti i slabozraké návštěvníky.

Náměšť na Hané – zámek: dva koncerty na nádvoří zámku – skupina FRAGILE (30. 6. od 17 hodin), v rámci Květin pro zámeckou paní pak 17. 8. od 17 hodin duo KAMELIE.

Nový Hrad v Jimléně – zámek: Unikátní záchrana malovaných stropů metodou termosanace.

Ostrov – zámek: historická expozice o významném rodu Šliků získala nové exponáty – historické zbraně, královské karty a jiné zajímavé artikly.

Plzeň – Masné krámy – Západočeská galerie: Od června bude k vidění mimořádná výstava s mezinárodním přesahem, připravovaná u příležitosti 100. výročí úmrtí Franze Kafky, která mapuje vztah Franze Kafky k vlastní kreslířské tvorbě, k přátelům malířům a malířkám, a k výtvarnému umění obecně.

Pohansko – zámeček: od 2.4. startuje návštěvnická sezóna s novou multimediální expozicí o životě na velkomoravském hradisku a archeologických vykopávkách.

Polička – rodná světnička B. Martinů + muzeum: Zažít Martinů – víkendový festival (srpen).

Praha – Chvalský zámek: výstavy – Helena Zmatlíková, Trnkova zahrada, Život k sežrání.

Račice – zámek: v letošním roce probíhá dokončení rekonstrukce vnější fasády zámku a předzámčí, zámecký areál tudíž bude již brzy lákat návštěvníky nejen na zajímavý a komfortní interiér, ale zároveň zaujme i svým vnějším reprezentativním vzhledem.

Světlá n. Sázavou – zámek: oranžerie s exotickým ptactvem.

Svijany – zámek: pro letošní sezónu jsme vylepšili interaktivní expozici Neolitu a E. Štorcha a instalovali novou Led obrazovku, na které se promítá podoba bojovníka z doby bronzové a do budoucna by obrazovka měla soužit jako možnost dalšího promítání či prostoru pro přednášky.

Šumperk – Pavlínin dvůr – Vlastivědné muzeum: interaktivní výstava pro děti – s Muzejíčkem kolem světa.

Tasice – sklárna, Huť Jakub: cyklus víkendů s ukázkovou výrobou skla v průběhu celé turistické sezóny.

Turnov – synagoga: komentovaná prohlídka Za židovstvím v Turnově.

Úsov – zámek: výstava pohádek, podkrovní expozice Safari na Úsově.

Valdštejn – hrad: speciální dětské prohlídky s čertem (léto).

Velké Opatovice – zámek – Moravské kartografické centrum: Kartograficko – geodetické dny (září).

Vyškov – zámek – Muzeum Vyškovska: na podzim zpřístupní novou stálou expozici Pravěk a středověk Vyškovska, za pozornost stojí také výstava 100. výročí narození rodáka Karla Kachyni, věnovaná životu a dílu významného filmového režiséra. V kapli svaté Anny je do konce roku k vidění výstava Musil mnoha tváří, která připomíná tuto mimořádnou regionální osobnost, jejíž význam přesahuje hranice ČR.

Žďár n. Sázavou – zámek: rekonstrukce bývalého konventu na kulturní a kreativní centrum Vysočina (dokončení 2025).

 

Kontakt:

Mgr. P. Lukas, Objevuj památky, [email protected]

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump čelí obvinění z pohrdání soudem po příspěvcích o newyorském procesu, které napsal na sociální sítě

Bývalý prezident Donald Trump čelí možnému obvinění z pohrdání soudem poté, co porušil částečný zákaz mlčení ve svém probíhajícím trestním procesu na Manhattanu. Trump prostřednictvím své platformy Truth Social na sociálních sítích vyjadřuje nespokojenost s průběhem procesu a povinnou účastí na něm.

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

DOPORUČUJEME

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump čelí obvinění z pohrdání soudem po příspěvcích o newyorském procesu, které napsal na sociální sítě

Bývalý prezident Donald Trump čelí možnému obvinění z pohrdání soudem poté, co porušil částečný zákaz mlčení ve svém probíhajícím trestním procesu na Manhattanu. Trump prostřednictvím své platformy Truth Social na sociálních sítích vyjadřuje nespokojenost s průběhem procesu a povinnou účastí na něm.

Záplavy v Ománu si vyžádaly 18 obětí, prudké deště zasáhly i Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty v úterý zažily extrémní srážky, které zaplavily hlavní dálnice a zanechaly na silnicích v Dubaji opuštěná vozidla. V sousedním Ománu mezitím vzrostl počet obětí povodní na 18 a další lidé se stále pohřešují.

Polský premiér se chce připojit k iniciativě European Sky Shield, prezident ne

Polsko by mělo spolupracovat s dalšími zeměmi na evropské iniciativě protivzdušné obrany European Sky Shield Initiative (ESSI), řekl dnes po jednání polské proevropské vlády premiér Donald Tusk. Projekt, jehož součástí je i Česko, se ale nezamlouvá konzervativnímu prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Řekl, že jde o německý obchodní projekt.

Macron chce klid zbraní během olympiády; Kreml mluví o přeskupení Ukrajinců

Kreml dnes podle agentury Reuters reagoval chladně na volání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po příměří ve vojenských konfliktech ve světě během nadcházejících olympijských her. Ukrajina, která se už přes dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, by této iniciativy podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova mohla využít jako příležitost k přeskupení a vyzbrojení. Kyjev se nevyjádřil. Šéf Elysejského paláce o den dříve uvedl, že bude usilovat o dosažení klidu zbraní ve světových konfliktech během olympiády, kterou bude letos v létě hostit Francie.

Čína se zavázala přísně regulovat spalování uhlí, přesto staví uhelné elektrárny ve velkém

Čína loni podle analýzy společnosti Global Energy Monitor (GEM) zvýšila kapacitu pro výrobu uhelné energie. Peking se přitom zavázal využívání tohoto fosilního paliva přísně regulovat. Analytici se však domnívají, že nové uhelné elektrárny nemusejí vést k nárůstu jeho spalování.

Írán tvrdě odpoví na každou akci mířící proti jeho zájmům, řekl prezident Raísí

Írán tvrdě odpoví na jakoukoli nepřátelskou akci namířenou proti jeho zájmům, prohlásil dnes íránský prezident Ebráhím Raísí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na íránskou polooficiální tiskovou agenturu ISNA. Izrael v pondělí varoval, že chystá odvetu za bezprecedentní dronový a raketový útok Íránu na své území, a dnes se má opět sejít válečný kabinet, aby jednal o její možné podobě. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac oznámil, že v reakci na víkendový útok zahájil také diplomatickou ofenzivu a požádal 32 zemí o uvalení nových sankcí proti Íránu.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.