Čtyři lidé v Kanadě, včetně dvou dětí, jsou pohřešováni během záplav způsobených přívalovými dešti v Novém Skotsku, uvedla policie. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Úředníci tvrdí, že nejsilnější deště, které zasáhly oblast Atlantiku za posledních 50 let, způsobily záplavy, které zanechaly tisíce domácností bez elektřiny. V některých oblastech spadly tříměsíční srážky za pouhých 24 hodin. Bouře, která začala v pátek, přinesla v některých místech více než 25 cm srážek, uvádí agentura Reuters.
The storm, which started on Friday, dumped more than 10 inches on some parts in just 24 hours, the same amount that usually lands in three months. Floods washed away roads, weakened bridges and swamped buildings. https://t.co/alDz0s6DHr
— Reuters Science News (@ReutersScience) July 22, 2023
Úřady vyhlásily stav nouze v Halifaxu, největším městě Nového Skotska, a ve čtyřech dalších regionech. Regionální magistrát v Halifaxu oznámil „značné škody na silnicích a infrastruktuře“ a vyzval lidi, aby zůstali doma a nepoužívali svá auta.
Obrázky zveřejněné na sociálních sítích z Halifaxu ukazovaly opuštěná auta téměř celá potopená pod vodou a záchranáře, kteří k záchraně lidí používají čluny.
Obyvatelé byli vyzváni, aby se kvůli nebezpečným podmínkám nezapojovali do pátrání po pohřešovaných. Dvě pohřešované děti byly v autě, které zaplavila povodňová voda, uvedla policie. Zbylým třem lidem v autě se podařilo uprchnout.
Z jiného zaplaveného vozidla se pohřešuje muž a mladý člověk. Dvě osoby se podařilo vyprostit.
80 tisíc lidí bez proudu
V Novém Skotsku, kde byl v některých oblastech vyhlášen výjimečný stav, jsou podemleté silnice a oslabené mosty. Premiér Nového Skotska Tim Houston řekl, že nejméně sedm mostů bude muset být nahrazeno nebo přestavěno.
„Majetkové škody na domech… jsou nepředstavitelné,“ řekl na tiskové konferenci. Odhadl, že může trvat několik dní, než voda opadne. Více než 80 000 lidí zůstalo v jednu chvíli bez proudu, informoval server BBC. Houston uvedl, že provincie bude hledat významnou podporu od federální vlády.
Premiér Justin Trudeau řekl, že ho záplavy velmi znepokojují, a slíbil, že vláda v provincii „bude přítomna“. Environment Canada tvrdí, že přívalové deště ve východní oblasti provincie by mohly pokračovat až do neděle.
„Lidé by neměli předpokládat, že je po všem. Toto je velmi dynamická situace,“ řekl na tiskové konferenci starosta Halifaxu Mike Savage. Dodal, že město zasáhly „biblické proporce deště“.
Meteorolog Canadian Broadcasting Corp Ryan Snoddon uvedl, že deště v Halifaxu byly nejtěžší od hurikánu, který město zasáhl v roce 1971.
Svět se otepluje
Záplavy jsou poslední extrémní povětrnostní událostí, která zasáhla severovýchod Kanady. Nedávné lesní požáry spálily oblast o rekordní rozloze. Oblaka kouře zasáhla i USA.
Tento měsíc došlo také k extrémním záplavám v USA. Tělo dvouleté dívky nalezené u řeky v Pensylvánii je považováno za jedno ze dvou pohřešovaných dětí, které minulý víkend smetly bleskové povodně. Její devítiměsíční bratr se stále pohřešuje.
Vědci nemohou s jistotou říci, že takové extrémní srážky jsou způsobeny změnou klimatu, ale povodně jsou v souladu se změnami, které očekávají v oteplujícím se světě. Je to proto, že čím je Země teplejší, tím více vlhkosti může atmosféra pojmout. To má za následek více kapek a vydatnější srážky, někdy v kratším časovém úseku a na menší ploše.