menu

24.1 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.

Golfista Grayson Murray zemřel ve věku 30 let

Golfová komunita je v šoku a truchlí po předčasném úmrtí dvojnásobného vítěze PGA Tour Graysona Murrayho ve věku 30 let. Murray, který pouhý den před svou smrtí odstoupil z turnaje Charles Schwab Challenge kvůli nemoci, zanechal v tomto sportu nesmazatelnou stopu. PGA Tour slíbila, že bude ctít jeho odkaz.

NOVATOP rozšířil výrobní portfolio o standardní CLT pro vícepodlažní dřevostavby

Sledujte nás na sítích

Praha 16. května 2024 (PROTEXT) – Společnost AGROP NOVA, sídlící na Moravě, spustila výrobu konstrukčních panelů CLT STANDARD (Cross Laminated Timber ) na zbrusu nových profesionálních linkách Weinig a Hundeger, tím doplnila produktovou řadu NOVATOP. Panely CLT STANDARD mají největší potenciál v nepohledových, vysoce staticky a požárně namáhaných konstrukcích vícepodlažních dřevěných budov, které se konečně začínají ve větší míře projektovat a stavět i v České republice.

Reklama

V horizontu 2-3 let plánuje společnost vyrábět každoročně až 10.000 m3 panelů CLT STANDARD v souladu s přirozeně rostoucí poptávkou a očekává, že většina této produkce zůstane v ČR. V současné době dodává do České republiky přibližně 25 % své výrobní kapacity stavebních prvků NOVATOP a předpokládá, že u panelů CLT STANDARD to bude až 75 %. Na zahraničních trzích lze nyní pozorovat přebytek výroby, a tak další zvýšení výrobní kapacity se bude zvažovat až po vyrovnání nabídky a poptávky. Již dnes je ve výrobním areálu v Ptení u Prostějova připravený pozemek a technické řešení pro další výrobní halu s kapacitou až 30.000 m3 panelů CLT.

„Rozšíření našeho produktového portfolia NOVATOP o nepohledové konstrukční panely CLT STANDARD je reakcí na rychle rostoucí segment vícepodlažních dřevostaveb. U několika českých projektů jsme v poslední letech byli vystaveni přímé konfrontaci s konkurencí a na základě těchto zkušeností se rozhodli urychlit investici v objemu cca 100 milionů korun do nové haly i strojů a upřednostnit ji před jinými záměry,“ komentuje aktuální situaci Jiří Oslizlo, předseda představenstva AGROP NOVA a.s., a dodává: „Od této chvíle nabízíme pod značkou NOVATOP svým způsobem unikátní celosystémové řešení pro vertikální i horizontální dřevěné konstrukce vícepodlažních budov. Ale ani to ještě není finále! Ve spolupráci s předními českými odborníky připravujeme speciální standardizovaná řešení pro vícepodlažní administrativní budovy ušitá na míru české legislativě. Věřím, že takto ucelené portfolio bude přispívat jak k udržitelnému rozvoji stavebnictví, tak naplnění vysokých očekávání našich zákazníků, protože kvalita zůstane i nadále na prvním místě, což se ukazuje jako náš nejsilnější obchodní argument už přes tři desetiletí.“

Popularita dřeva jako stavebního materiálu roste i u nás

V posledních letech je stále větší zájem o využití dřeva při stavebních projektech, přičemž tuto tendenci umocňuje i jeho ekologický charakter. Dlouhou dobu bránilo většímu rozvoji vícepodlažních dřevěných konstrukcí v České republice omezení požární výšky na 12 metrů. Avšak díky společnému úsilí zástupců hasičů, České agentury pro standardizaci a Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) bylo koncem minulého roku vydáno odborné stanovisko, které potvrdilo možnost aplikace požárně inženýrského přístupu i u dřevěných staveb a jejich výstavbu do výšek přesahujících dosavadní limit. V první polovině roku 2025 se očekává vydání návrhu na změnu požární normy u dřevostaveb, aktuálně je předmětem odborné diskuse finální výškový limit. Často se hovoří o výšce 22,5 metru, což odpovídá osmi patrům a představuje maximální výškovou hladinu pro krajská města.

Reklama

„Transformace českého stavebního sektoru dřevostavění bude záviset na legislativě, odvaze investorů realizovat pilotní projekty a bankovním sektoru poskytovat výhodnější financování pro dané typy staveb. Vnímám postupné bourání bariér, aktuálně i v České republice vyrůstají velmi pokrokové dřevěné stavby, což mě nesmírně těší. Velmi kvituji i plánované schválení výstavby nad současných 12 metrů, přestože s velkým odstupem pozoruji celosvětovou soutěž, kdo postaví nejvyšší dřevostavbu. Osobně zastávám názor, že u výškových budov bychom měli zůstat u hybridních konstrukcí a využívat dřevo výhradně tam, kde zúročí své přednosti před jinými materiály,“ reaguje Jiří Oslizlo.

Potenciál představují kancelářské budovy Hlavními výhodami všech CLT panelů je vysoká statická únosnost a požární odolnost, což z nich právem činí ideální volbu pro vícepodlažní dřevostavby. Jejich efektivní použití a prefabrikace, zejména v místě obvodových plášťů budov, výrazně urychluje proces stavby, a to až o polovinu oproti jiným konstrukčním řešením. Jejich uplatnění má podle Jiřího Oslizla největší potenciál v segmentu firemních administrativních budov, a to jak v nových objektech, tak ve vestavbách, nástavbách a rekonstrukcích stávajících budov. V naší republice existuje mnoho úspěšných firem, kterým záleží na pracovním prostředí svých zaměstnanců, ale i na omezování emisí CO2 spojených s výstavbou a provozem budov. Tyto společnosti jsou ochotny investovat do kvality, která má reprezentovat jejich firemní hodnoty. U bytové výstavby jsou v ČR už první postavené projekty z CLT a další se chystají. Zde je stále primárním faktorem cena, díky které se sklouzává k ústupkům v kvalitě při „cenových optimalizacích“ technických řešení, což by mohlo bránit zlepšení vnímání kvality dřevěných bytovek a tím zpomalit růst tohoto segmentu.

„My se o důvěru našich zákazníků chceme i nadále ucházet výhradně kvalitou postavenou na našich 30letých zkušenostech ze zahraničí. Nabízíme vždy prověřená a certifikovaná technická řešení. Největším benefitem NOVATOPu je vysoká kvalita a stabilita pohledových ploch s eliminací vzniku povrchových trhlin i v období topné sezóny, což je dáno odlišným výrobním postupem odpovídajícím nábytkářské kvalitě. To platí pro všechny výrobky kromě nových panelů CLT STANDARD, které se vyrábí odlišně a jsou pouze nepohledové, díky tomu i cenově zvýhodněné,“ vysvětluje Jiří Oslizlo.

Je na místě zmínit, že i panely CLT STANDRAD je možné v případě požadavku na vysokou pohledovou kvalitu opláštit třívrstvými deskami NOVATOP (biodeskami), a to jak ve výrobě, tak dodatečně na stavbě. Má to hned několik výhod – veškeré elektroinstalace lze frézovat bez limitu a schovat je pod finální opláštění, dá se tak docílit výrazně lepší stavební akustiky, požární odolnosti a v případě požadavku i oboustranné pohledovosti stěn. Obkladem z biodesky je zároveň možné sjednotit finální dřevěné povrchy se všemi viditelnými prvky NOVATOP, použitými na dané stavbě. Velmi sofistikovaně se u NOVATOP systému řeší i tuhost konstrukce, prefabrikace, stavební akustika spojená s přenosem hluku mezi patry i mezi místnostmi, ale i prostorová akustika, která eliminuje echo a celkový uživatelský komfort daných místností. Nároky na statiku, požární bezpečnost a certifikace jsou i u tohoto výrobce považovány za samozřejmost. „Dřevostavby z NOVATOPu si tak zachovávají svou jedinečnou kvalitu jak u rodinných domů, tak i ve větších projektech. Smyslem naší práce je, aby se spokojený zákazník vrátil nebo nás doporučil svým známým či obchodním partnerům. Jsem přesvědčen, že pouze prostřednictvím kvality a dobrých příkladů dokážeme postupně vyvracet nedůvěru, kterou si dřevostavby v období od 60. do 90. let minulého století vydobyly, a odolávat kritice za amatérsky realizované stavby,“ uzavírá svůj pohled na stavění u nás Jiří Oslizlo.

 

O společnosti AGROP NOVA

AGROP NOVA – česká společnost, lídr v oboru výroby CLT, producent uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. AGROP NOVA je česká výrobní společnost, která přes třicet let konkuruje velkým evropským hráčům. Společnost je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě. Tržby společnosti se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun českých ročně. Společnost dodává převážně na vyspělé trhy jako je Švýcarsko, Rakousko, Německo, Itálie, Francie, Norsko, USA, Kanada i Japonsko. Aktuálně ve výrobním závodě v Ptení pracuje více než 230 zaměstnanců.

Jiří Oslizlo je předsedou představenstva společnosti AGROP NOVA a.s., která je výrobcem uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. Jiří Oslizlo ve firmě zodpovídá za řízení společnosti, za strategii a business development. V dřevozpracujícím odvětví se pohybuje více než 20 let. Dříve působil 10 let v potravinářském sektoru na pozici majitele a generálního ředitele. Jiří vystudoval strojírenský obor na Technické univerzitě v Ostravě. Jeho podnikatelským cílem je přispívat k naplňováni základních lidských potřeb jako je jídlo a bydlení s přesahem na energetickou soběstačnost.

 

Zdroj: AGROP NOVA

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.

Netanjahu slibuje, že bude pokračovat ve válce uprostřed odsouzení leteckého útoku

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že bude pokračovat ve válce proti Hamásu, zatímco mezinárodní společenství odsoudilo nedělní letecký útok v Rafáhu, při němž zahynuly desítky Palestinců. Informovaly o tom BBC a POLITIKO.
Reklama
Reklama