Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Nová varianta koronaviru A.30 je odolná vůči protilátkám vyvolanými vakcínami

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vzácná varianta viru SARS-CoV-2, která byla zjištěna u více pacientů v Angole a Švédsku během jara 2021, může být mimořádně rezistentní vůči protilátkám ve vakcínách. Informovala o tom nedávná studie s tím, že mutace by mohla představovat výraznou hrozbu pro celý svět.

  Studie publikovaná koncem října v časopise Nature Molecular and Cellular Immunology naznačuje, že vakcíny by nemusely zabrat v případě vzácné varianty známé jako A.30. Ta byla poprvé zaznamenána v únoru v Tanzanii a může představovat výraznou hrozbu ve světě, který stále více spoléhá na vakcíny. 

  Varianta však zatím není příliš rozšířená. Jedná se o „odnož“ variantu z linie A, která je považována za spouštěč pandemie. Od ostatních mutací se výrazně liší spike proteinem, který je přímo cíleným na neutralizující protilátky, což znamená, že vakcína nemusí fungovat tak dobře proti A.30 než u jiných variant. 

  V současnosti existuje velmi málo sekvenovaných případů A.30, se třemi sekvencemi z Angoly a jednou ze Švédska. V souvislosti s touto variantou bylo proto provedeno velmi málo výzkumů. Aby zjistili, jak nebezpečná může být tato varianta, výzkumníci z Göttingenu v Německu použili několik lidských buněčných linií, aby studovali, jak úspěšně může virus infikovat hostitelské buňky. 

  Následně byl podroben neutralizujícím protilátkám, které se vyvinou po vakcinaci, aby zjistili, zda jsou stále stejně účinné proti mutacím neseným A.30. Ve srovnání s beta a eta A.30 vykazoval výrazně zlepšený vstup do většiny hostitelských buněk, včetně buněk ledvin, jater a plic. Rovněž byl odolný vůči terapii monoklonálními protilátkami, která se v současnosti používá proti COVID-19 (bamlanivimab). 

  Novou variantu je třeba monitorovat

  Při testování na protilátky vyvolanými vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Oxford-AstraZeneca byla varianta A.30 odolnější než ostatní varianty, což naznačuje sníženou účinnost vakcín. Jedná se však o experimenty in vitro, čili mimo prostředí, ve kterém se varianta přirozeně nachází. 

  Výzkumníci došli k závěru, že A.30 může být efektivnější při vstupu do buněk a zároveň rezistentnější vůči současným vakcínám. Tato zjištění naznačují, že A.30 by měl být v nadcházejících měsících důkladně sledován a jednotlivé státy by měly upřednostnit preventivní opatření, která by zastavila propuknutí, pokud by se varianta rozšířila.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama

  2 KOMENTÁŘE

  1. Protilátky vyvolané vakcinami mají jednu vlastnost – asi měsíc existují a dají se nějak prokázat. A to je všechno. Proti ničemu nechrání a po měsíci zmizí. Tak tomu bude i po každé další – 3. 4. 5. atd. dávce.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama