5.1 C
Czech
Sobota 8. listopadu 2025
EkonomikaNová kapitola v historii umění? Ve velké aukční síni se za téměř...

Nová kapitola v historii umění? Ve velké aukční síni se za téměř 70 milionů dolarů poprvé vydražil digitální obraz

Po týdnech online dražení se ve čtvrtek ve známé aukční síni Christie’s poprvé v historii prodalo digitální umění. Autor koláže přezdívaný Beeple si tím vydělal téměř 70 milionů amerických dolarů a stal se jedním ze třech nejhodnotnějších žijících umělců na světě. Uvedla to agentura Reuters. Jeho obraz obsahuje prvních 5 tisíc fotek či kreseb ze souboru, který tvořil každý den od roku 2007. Žádná z nich neexistuje ve fyzické podobě.

Boom kolem digitálního umění odstartoval ve chvíli, kdy vznikl způsob, jak ověřit jeho autenticitu. Jinak by se fotografie, videa či kresby mohly na internetu do nekonečna kopírovat. Proto se nyní označuje jako takzvaná Non-Fungible Token (NFT), v překladu „nezaměnitelná známka“. Spolu s moderní technologií blockchain zajistí potvrzení originálu díla a sledování transakce i „pohybu“ umění po internetu. Prodejem tohoto digitálního umění se tak ve čtvrtek Mike Winkelmann, známý jako Beeple, vyhoupl na žebříček nejžádanějších umělců.

Devětatřicetiletý grafický designer v minulosti spolupracoval se společnostmi jako Apple či Space-X, vytvářel ale také vizuály pro Katy Perry, Justina Biebera, One Direction, Nicki Minaj či Eminema. Ve své tvorbě se zaměřuje především na technologie, bohatství a americkou politiku. Minulý měsíc také za 6,6 milionů dolarů prodal desetisekundové video, na němž je zobrazený padlý Donald Trump.

„Opravdu si myslím, že tahle událost bude vnímána jako další kapitola historie umění,“ okomentoval pak podle Reuters Beeple aukci.

U digitálního umění to nekončí. Koupit si můžete kousek digitálního pozemku, album i první tweet

Podle agentury AFP mělo dražbu živě sledovat přibližně 22 milionů diváků. Přes devadesát procent z třiatřiceti aktivních dražitelů však bylo v aukční síni poprvé. Jednalo se především o bohaté obchodníky s kryptoměnami z Ameriky, Evropy i Asie. Ti měli šanci o obraz usilovat od 25. února, kdy on-line aukce odstartovala na 100 dolarech. Do digitálního umění investují stejným způsobem jako u toho fyzického. Při jeho každém dalším prodeji ale z daného zisku půjde 10 procent také autorovi.

Pod NFT patří ale také peněženky kryptoměn, kousky virtuální země, hudební alba, sportovní sběratelské předměty, ale také tweety. Prodej toho vůbec prvního na světě oznámil nedávno jeho autor a zároveň zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Jeho cena se zatím pohybuje okolo 2,5 milionů dolarů. Pozdvižení vyvolal také prodej on-line Banksyho obrazu za 380 tisíc dolarů. Ten originální a tudíž fyzický totiž podle BBC původní majitelé spálili.

Oblíbenost obchodování s NFT podle Beeple roste také kvůli stávající pandemii, protože se lidé více pohybují v digitálním prostředí. Varuje ale proto, že až trend okolo digitálních „známek“ klesne, může mnoho z nich zůstat bezcennými. Někteří kritici zase poukazují na environmentální dopad nové módy. Technologie blockchain, využívaná také pro ověření a uložení plateb s kryptoměnami, totiž vyžaduje velkou spotřebu energie. Není také dosud jasné, jak přesně by se digitální díla měla danit či pojišťovat.

Doporučujeme

Maďarsko dostalo podle Orbána výjimku z amerických sankcí na ruský plyn a ropu

Maďarsko získalo výjimku z amerických sankcí, která mu umožní nadále bez postihu odebírat ruský plyn a ropu, uvedl dnes podle agentury AP premiér Viktor Orbán po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle maďarské agentury MTI se výjimka vztahuje na plynovod TurkStream a ropovod Družba. Úřad maďarského premiéra po schůzce v tiskové zprávě také uvedl, že USA zrušily veškeré americké sankce, které měly dopad na projekt maďarské jaderné elektrárny Paks II.

Student vyvraždil v Kanadě celou rodinu, dostal doživotí

Kanadský soud poslal na doživotí do vězení dvacetiletého studenta Febria De-Zoysu, který v březnu 2024 zavraždil v Ottawě šest lidí, včetně čtyř malých dětí. O podmínečné propuštění může požádat nejdříve po 25 letech.

Trump chce s Orbánem mluvit o schůzce s Putinem, Orbán ocenil mírovou snahu USA

Americký prezident Donald Trump řekl v Bílém domě maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že s ním chce jednat o budoucí schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Orbán následně před novináři prohlásil, že Maďarsko a Spojené státy vedou jako jediné promírovou politiku, pokud jde o ukončení války na Ukrajině. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.

Královna deblu Siniaková slaví pátý titul světové jedničky

Kateřina Siniaková potvrdila pozici světové jedničky. Po dvou výhrách na Turnaji mistryň v Rijádu má jisté semifinále i trofej pro nejlepší deblistku sezony. WTA jí k tomu uspořádala slavnostní ceremoniál. „Tohle je pro mě úžasné. Jsem moc šťastná, že jsem to znovu dokázala,“ řekla česká hráčka.

Varování před COP30: Chudší země stále nemají dostatečný přístup k ochraně v oblasti klimatu

Do brazilského města Belém se sjíždějí světoví lídři, aby se zúčastnili klimatické konference COP30. Jedním z hlavních témat bude opět financování boje proti klimatické krizi. Problémem je zejména obtížný přístup rozvojových států k prostředkům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama