Mali a Burkina Faso připravují obrannou strategii společně s Nigerem, kde se nedávno moci chopila armáda,. Reagují tím na páteční prohlášení Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), podle kterého blok stanovil datum vojenské intervence v Nigeru v případě, že selže diplomatické úsilí o obnovení pořádku. Informovala o tom agentura DPA.
Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“, uvedla v noci na dnešek nigerská státní televize.
Burkina Faso and Mali have deployed combat aircraft to "respond to any form of aggression against Niger" as provided by ECOWAS. Warned that any military intervention against Niger would amount to a declaration of war against Burkina Faso and Mali, Leading to the withdrawal of… pic.twitter.com/otn2cQC3yN
— Africa Archives ™ (@Africa_Archives) August 19, 2023
V západoafrických státech Mali a Burkina Faso jsou podobně jako v Nigeru u moci vojenské junty. Armáda v Mali vládne od května 2021, v sousedním Burkina Fasu od září 2022. Všechny tři bývalé francouzské kolonie, které se v posledních letech potýkají s nárůstem džihádistického násilí, jsou rovněž členy ECOWAS. Bamako a Ougadougou ovšem mají kvůli svým vojenským vládám pozastavené členství a už dříve se proti možné intervenci v Nigeru vymezily.
ECOWAS ve čtvrtek a v pátek v Ghaně pořádal schůzku nejvyšších armádních představitelů zemí bloku. Komisař ECOWAS pro politické záležitosti, mír a bezpečnost Abdel-Fatau Musah nejprve uvedl, že země jsou připraveny na vojenskou intervenci v Nigeru, pokud všechny ostatní možnosti selžou. V pátek večer pak řekl, že je stanoveno i datum, které však neupřesnil.
Cílem intervence by podle Musaha bylo obnovení ústavního pořádku v Nigeru, a to v co nejkratší době. Na dnešek je přitom plánovaná další diplomatická mise ECOWAS do Nigeru, ačkoliv předchozí pokusy o její přijetí nigerská junta odmítla.
Vojáci se v Nigeru chopili moci 26. července, kdy svrhli demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Ultimátum ECOWAS, aby prezidenta do 6. srpna vrátila do úřadu, junta nevyslyšela a minulou neděli naopak oznámila, že chce Bazouma stíhat za velezradu a ohrožení bezpečnosti země.