12.4 C
Czech
Středa 4. března 2026
ZprávyNetanjahu: Izrael úder na fotbalové hřiště na Golanských výšinách nepřejde mlčky

Netanjahu: Izrael úder na fotbalové hřiště na Golanských výšinách nepřejde mlčky

Počet obětí raketového úderu na fotbalové hřiště na Izraelem obsazených Golanských výšinách stoupl na 12, většinu z nich tvoří děti a mladí lidé. Informuje o tom server The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda odmítla tvrzení šiítského hnutí Hizballáh, že za útok není zodpovědné, její šéf přislíbil významnou odpověď; libanonské hnutí podle mluvčího armády použilo raketu íránské výroby Falak 1, kterou vypálilo z jižního Libanonu. Premiér Izraele Benjamin Netanjahu, který kvůli incidentu předčasně ukončuje svoji návštěvu Spojených států, v prohlášení na síti X slíbil, že Izrael útok „nepřejde mlčením“.

„Mezi zavražděnými byly malé děti, které hrály fotbal. Od chvíle, co jsem byl o katastrofě informován, podstupuje nepřetržité bezpečnostní konzultace,“ uvedl izraelský premiér.

Libanonská média podle ToI i záběry a komentáře na sociálních sítích informovaly o údajně izraelských leteckých úderech v jižním Libanonu kolem dnešních 1:00 SELČ. Není jasné, zda jde o odvetu za útok na Majdal Šams na Golanských výšinách. Izraelská armáda o několik hodin později informovala o útocích letectva na „řadu cílů teroristické organizace Hizballáh po celém Libanonu“,příspěvku na síti X však své údery nedala do souvislosti se sobotním dopadem rakety na fotbalové hřiště.

Izrael a Hizballáh si vzájemně vyměňují palbu od začátku loňského října, kdy po teroristických útocích palestinského hnutí Hamás v Izraeli začala válka v Pásmu Gazy. Sobotní útok, jenž Izrael připisuje Hizballáhu, byl nicméně tím nejkrvavějším pro Izrael od doby, kdy vojenské konfrontace začaly.

Nejmenovaný představitel administrativy amerického prezidenta Joea Bidena uvedl, že úder, za který Hizballáh odmítl odpovědnost, by mohl po měsících obav zažehnout otevřenou válku mezi Izraelem a Hizballáhem, relativně mocnou vojenskou silou v regionu.

K zahájení války s Hizballáhem vyzval například krajně pravicový ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir. Nejmenovaný zdroj z izraelské bezpečností komunity naopak sdělil stanici Sky News, že izraelská odpověď bude „rozhodná“, ale že Izrael „neplánuje začít válku“. Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že hovořil s představitelem drúzské komunity, v jejíž zóně se dotyčné fotbalové hřiště nachází, a slíbil mu, že „Izrael zasáhne nepřítele tvrdě“.

Netanjahu podle ToI v USA před odletem vedl s americkými představiteli o bezpečnostní situaci konzultace. USA v uplynulých týdnech a měsících usilovaly o zmírnění napětí na izraelsko-libanonské hranici. Bílý dům v noci na dnešek SELČ podle agentury AP uvedl, že jeho podpora izraelské bezpečnosti zůstává neochvějná.

Zvláštní vyslankyně generálního tajemníka OSN pro misi v Libanonu Jeanine Hennisová-Plasschaertová podle agentury Reuters vyzvala k „maximální zdrženlivosti“. Obdobně se vyjádřil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

„Záběry z fotbalového hřiště z drúzského města Majdal Šams jsou šokující. Silně toto krveprolití odsuzuji. Potřebujeme nezávislé vyšetřování tohoto nepřijatelného incidentu. Vyzývám všechny strany, aby jednaly s největší možnou zdrženlivostí a vyhnuly se další eskalaci,“ reagoval na síti X Borrell.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu pozdě večer v telefonátu se svým izraelským protějškem Jicchakem Herzogem nad útokem vyjádřil soustrast a „hluboké zděšení“, píše ToI.

Reklama

Doporučujeme

Válka na Blízkém východě je testem pro centrální banky

Probíhající válka na Blízkém východě může podnítit růst inflace v ekonomikách, jejichž růst zpomalují americká cla. Centrální banky se ocitly v obtížné situaci. Zvýšením úrokových sazeb sice sníží inflaci, ale zpomalí ekonomiku. Jejich ponecháním na současné úrovni mohou způsobit ještě větší inflační růst.

KOMENTÁŘ: Pod svícnem útoku na Írán. V USA se připravuje půda pro AI válku

Zatímco na Blízkém východě dopadají do pouště rakety, v USA se řeší něco, co může ovlivnit všechny konflikty ve světě. Pentagon chce totiž zjevně pokročit ve využívání AI ve vojenském sektoru. Zákazku měl původně plnit Anthropic, jenže nakonec vycouval. Jeho místo pohotově zaplnila OpenAI.

Ruský útok zasáhl prázdný vlak a zranil železničáře, uvedl Kyjev

Rusko pokračuje v útocích na ukrajinskou železnici, v Mykolajivské oblasti zasáhlo prázdný vlak, ale zranilo železničáře, napsal dnes ráno na platformě Telegram ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Ve Slovjansku podle místních úřadů ruský útok zabil jednoho člověka. Ukrajinské letectvo mezitím informovalo o zneškodnění 129 ze 149 dronů, kterými podle něj Rusové v noci útočili na Ukrajinu. Ruské ministerstvo obrany hlásí sestřel 70 ukrajinských bezpilotních letounů.

Americká armáda udeřila na drogové gangy v Ekvádoru

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa otevřela v rámci operace Southern Spear (Jižní kopí) další frontu. Společně s Ekvádorem zakročila proti „teroristickým organizacím“ v latinskoamerické zemi. Ekvádor se v posledních letech stal jedním z největších center obchodu s drogami na světě.

Americká ambasáda v SAE zavřela své úřady. USA radí občanům zvážit odjezd

Americká ambasáda v Abú Zabí a konzulát v Dubaji přerušily provoz. Diplomatické ambasády uvedly, že kvůli bezpečnostní situaci nebudou do odvolání poskytovat žádné služby. Spojené státy zároveň vydaly doporučení pro své občany, kteří se nacházejí ve Spojených arabských emirátech.

Resort zahraničí USA stahuje část pracovníků ze Saúdské Arábie, Ománu a Kypru

Americké ministerstvo zahraničí kvůli íránským odvetným útokům umožnilo části svých pracovníků opustit Saúdskou Arábii a Omán. Z bezpečnostních důvodů stáhlo také část svých zaměstnanců z velvyslanectví na Kypru, informovala dnes agentura AFP.

Trump a Rubio uvádějí protichůdné důvody pro úder USA na Írán

Donald Trump po čtyřech dnech amerických a izraelských úderů prohlásil, že íránské síly přišly o klíčové schopnosti. Zároveň odmítl, že by Izrael dotlačil USA k útoku. Jeho ministr zahraničí Marco Rubio ale veřejně nabídl odlišné vysvětlení, proč Washington do konfliktu vstoupil.

Ne potrat, ale vražda. Korejská žena a její lékaři odsouzeni za smrt novorozence

Soud v Jižní Koreji uznal ženu a dva lékaře vinnými z vraždy novorozence po potratu v devátém měsíci těhotenství. Případ vyvolal silnou reakci veřejnosti a znovu otevřel spor o právní vakuum kolem interrupcí v zemi.

Británie chystá škrty v klimatické pomoci chudším zemím

Svět se na summitu COP29 zavázal ztrojnásobit klimatické finance pro rozvojové země až na 300 miliard dolarů ročně do roku 2035. Velká Británie byla u toho. Teď ale čelí podezření, že místo posílení podpory plánuje škrty. Vláda mluví o modernizaci přístupu, konkrétní odpovědi však nedává.

Anonymní sázkaři vydělali na úderu na Írán. Teď se řeší, odkud měli informace

Na sázkovém trhu Polymarket se těsně před americko-izraelským útokem na Írán objevila nezvykle silná vlna velkých sázek na to, že k úderu dojde už následující den. Někteří pozorovatelé mluví o možném insider tradingu, píše The New York Times.

Rusko a Čína kritizují útoky USA a Izraele na Írán

Rusko i Čína ostře vystoupily proti americkým a izraelským úderům na Írán. Peking vyzval k okamžitému zastavení operací, Moskva tvrdí, že nevidí důkazy o íránské jaderné zbrani, a varuje před novými závody ve zbrojení. Informuje o tom agentura Al Jazeera.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama