Protext ČTKNestřežený okamžik, který Lukáškovi změnil celý jeho život

Nestřežený okamžik, který Lukáškovi změnil celý jeho život

Praha 28. dubna 2022 (PROTEXT) – Vážení a milí přátelé,

dovolujeme si Vás seznámit s tříapůlletým chlapečkem Lukáškem, který potřebuje pomoc nás všech.

Chlapeček se narodil jako úplně zdravé miminko, moc rád si hrál s hračkami a se svými rodiči. Po všech stránkách byl Lukášek velmi šikovné a šťastné dítě. Vše se však během pár nešťastných minut změnilo. Stačila k tomu bohužel nepozornost jeho prarodičů, kteří měli Lukáška na starosti.

Vše se událo 27.5. 2020. Venku svítilo krásně sluníčko a Lukášek odjel s maminkou a tatínkem za babičkou a dědečkem na zahrádku. Moc se těšil, protože je má velmi rád. V plánu bylo natírání plotu, který se měl poté postavit kolem bazénu. Lukášek si hrál s prarodiči a rodiče natírali plot. Protože byl odmalička velmi čiperný, v nestřeženém okamžiku se sám vydal na průzkum k bazénu. Prarodiče si toho bohužel nevšimli, a tak Lukášek v zápalu nadšení do bazénu spadl a začal se topit.

Když prarodiče zjistili, že vnouček není v jejich blízkosti, začali ho okamžitě společně s jeho rodiči hledat. Jejich cesta brzy vedla k bazénu, ve které však již ležel malý Lukášek bezvládně na hladině. Tatínek pro Lukáška okamžitě skočil, vytáhl ho a maminka zahájila resuscitaci a děděček s babičkou zavolali rychlou záchrannou službu. I když sanitka dorazila za pět minut, ještě nějakou dobu trvalo než chlapečka oživili a začalo mu zase srdíčko tlouct.

Následovala rychlá cesta do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Stav Lukáška byl velmi kritický. V umělém spánku strávil deset dní a dýchal jen díky vysokofrekvenčnímu plicnímu ventilátoru. Bojoval o každý další den svého života.

Po odpojení od ventilátoru a následném probuzení lékaři zjistili, že bohužel vůbec nic nevidí, ani jeho ručičky a nožičky ho neposlouchaly, jen bezvládně ležel. Stravu dostával přes hadičku zavedenou nosem až do žaludku.

Přibližně po třech týdnech na pediatrickém oddělení resuscitační a intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Ostravě byl převezen do Městské nemocnice Fifejdy, kde podstoupil dvanáct hyperbarických komor. Tato terapie mu velmi pomohla, pomalu začal dělat první pokroky. Přesto byl chlapečkův mozek poškozený více, než se očekávalo.

Nakonec, když lékaři pro Lukáška nedokázali více udělat, byl po absolvování všech hyberbarických komor propuštěn domů. Úsilím jeho milujících rodičů se úplně zbavil hadičky, kterou dostával stravu. Měsíc na to odjel s maminkou do Hamzovy odborné léčebny, kde začal dělat další pokroky. Přetáčel se na bříško, dával si ručičky do pusinky a dokonce dokázal sledovat svou maminku, která o něj celý pobyt s láskou pečovala. Zde strávil dva měsíce.

Nyní jsou to již téměř dva roky, co se Lukáškovi obrátil celý život vzhůru nohama. Během toho času podstoupil mnoho intenzivních neurorehabilitací, pobytů v léčebně a dalších procedur k uzdravení. Lukášek se dokáže plazit po bříšku, také se sám posadí, hraje si se svými hračkami, sleduje okolí a momentálně se snaží svým způsobem lézt také po čtyřech.

Jeho obrovská přání se však ještě nesplnila. Rád by se dokázal sám postavit a udělat svůj první krůček, také by rád začal opět mluvit a řekl “maminko”, “tatínku”……..a úplně se uzdravit. To však obnáší ještě obrovský kus práce.

Podle lékařů do čtyřech let od úrazu udělá největší pokroky, a tak ke splnění jeho přání zbývají pouze necelé 2 roky. Proto teď chlapeček nemůže polevit a musí společně s jeho rodiči bojovat dál. Naskytla se mu nová naděje, která spočívá v aplikaci kmenových buněk, které pomohly jiným dětem se stejným problémem. Tyto nevyhraněné buňky putují po těle a opravují vše, co je špatně. Nemůže polevit ani v intenzivních rehabilitacích a dalších léčebných procedurách. Potřebovat bude také nezbytné zdravotní pomůcky. To všechno však obnáší nejen obrovské úsilí bojovat a nevzdát se, ale taky velkou finanční částku, kterou jeho rodiče bohužel nemají.

Všechny finanční prostředky, které měli, věnovali na Lukáškovu dosavadní léčbu. Dostali se tak do finanční tísně, a proto se rozhodli na jeho následnou léčbu a cestu za uzdravením společně s naší o.p.s. Život dětem vyhlásit sbírku a požádat širokou veřejnost o pomoc.

Budeme Vám nesmírně vděční, pokud nám s propagací sbírky pomůžete.

Společně můžeme Lukáškovi pomoci splnit jeho velká přání, postavit se na nožičky, udělat první krůček a začít opět mluvit.

Maminka chlapečka říká, že zázraky se dějí, jen je zapotřebí věřit. A když je člověk v beznadějné situaci, musí poprosit ostatní o pomoc.

Proto velmi prosíme za Lukáška a jeho rodiče o pomoc. Jeho cesta za uzdravením obnáší částku 2,964.276 Kč.

Podrobné informace ke sbírce najdete na webové stránce www.uzdraveniprolukaska.cz

Webová stránka obsahuje celý příběh Lukáška, popis jeho dosavadní léčby a rozpočet následné léčby.

Do sbírky se lidé mohou zapojit zasláním jakékoliv částky na transparentní účet 1117771700/5500 pod variabilním symbolem 6262, a do poznámky napsat Lukášek.

Se srdečným pozdravem a poděkováním za zveřejnění sbírky a za pomoc Lukáškovi v jeho cestě za uzdravením.

Kontakt:

Anna Strnadová

předsedkyně správní rady Život dětem o.p.s.

anna.strnadova@zivotdetem.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

Inflace v eurozóně zpomalila. Největším problémem zůstávají energie

Růst spotřebitelských cen v eurozóně během června zpomalil. Inflace klesla z květnových 3,2 na 2,8 procenta, stále však zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Největší tlak na peněženky obyvatel dál vytvářejí energie.

TikTokerka z Ghany jde na rok do vězení. Šířila dezinformace o prezidentovi

Ghanský soud poslal na jeden rok do vězení uživatelku sociální sítě TikTok Camillu Alhassan. Třiačtyřicetiletá žena byla odsouzena poté, co se přiznala k obvinění z urážlivého chování a šíření nepravdivých informací v souvislosti s videi namířenými proti prezidentovi Johnu Mahamovi.

Sesuv půdy v Čchung-čchingu zasypal budovy, záchranáři vyprostili deset lidí

Sesuv půdy dnes v jihozápadním čínském městě Čchung-čching zasypal několik obytných budov. Podle státních médií zůstává pod troskami neznámý počet lidí, záchranářům se zatím podařilo vyprostit nejméně deset osob. Pátrací a záchranné práce pokračují, informovala agentura AP.

xAI poprvé žaluje vlastního uživatele kvůli zneužití Groku

Společnost xAI Elona Muska podala žalobu na uživatele svého chatbota Grok. Tvrdí, že obcházel jeho bezpečnostní omezení a vytvářel sexuálně explicitní podvrhy dospělých i nezletilých. Firma požaduje náhradu škody a trvalý zákaz používání jejích služeb.

Šedé velryby v Tichém oceánu čelí masivnímu úbytku

Populace tichomořských šedých velryb se během několika let propadla téměř na polovinu. Hlavní příčinou je úbytek potravy způsobený oteplováním Arktidy a rychlým mizením mořského ledu. Ochránci přírody proto žádají, aby byl druh znovu zařazen mezi ohrožené.

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.

Americké údery v Íránu zabily nejméně 38 lidí, tvrdí íránské úřady

Americké údery na Írán od 22. června zabily 38 lidí a zranily na 400 osob. Podle agentury AFP to dnes ráno oznámilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí bilance, kterou úřad zveřejnil ve středu, informovala o 35 mrtvých a 300 zraněných.

Írán oznámil, že zaútočil na základnu na jihu Sýrie údajně používanou USA

Íránské revoluční gardy oznámily, že zaútočily na americké velitelství pro speciální operace na základně At-Tanf na jihu Sýrie. Šlo podle nich o odplatu za zabití íránských vojáků v Íránšáru. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní média.

USA dokončily šestou vlnu úderů proti Íránu; odvetě čelí Kuvajt, Bahrajn i Katar

Americká armáda dnes brzy ráno SELČ oznámila, že dokončila další rozsáhlou vlnu úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Podle íránských státních médií při nich bylo zasaženo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, zahynulo při tom sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar, informovaly agentury s odvoláním na tamní úřady.

Lana Del Rey chystá dvě alba. Ke Stove přidá další nahrávku

Lana Del Rey překvapila fanoušky zprávou, že její dlouho očekávané album Stove nebude jedinou připravovanou nahrávkou. Zpěvačka pracuje také na rozsáhlé doprovodné desce, kterou chce během následujícího měsíce dokončit. Datum vydání ani její oficiální název zatím neprozradila.

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.

Ukrajina má nového premiéra, poslanci schválili Serhije Koreckého

Ukrajinský parlament dnes schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, oznámila média. Dosud byl Koreckyj šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do Evropské unie. Mezi klíčové úkoly zařadil i přípravu na příští zimu, která podle něj může být ještě těžší než ta minulá, s ustavičnými ruskými útoky na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu.

Řecký ostrov Gyaros pomáhá zachránit jednoho z nejvzácnějších tuleňů světa

Řecký ostrov Gyaros býval symbolem věznění a vojenských cvičení. Dnes se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších útočišť pro středomořského tuleně, který patří mezi nejohroženější mořské savce na světě. Přísná ochrana přírody přináší výsledky, zároveň ale vyvolává spory s rybáři.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama