Podzim se pomalu blíží ke konci a procházky ve spadaném barevném listí brzy vystřídá křupající sníh pod nohama. Pojďme se ale ještě na chvíli zastavit u zbarvené přírody.
Zkracující se dny a prodlužující se noci vyvolávají u listnatých stromů reakci. Dle Eileen Murphy z Teagasc Horticultural College v Národní botanické zahradě v Dublinu se mezi stromem a každým z listů vytvoří ochranná bariéra, takže ve chvíli kdy list spadne, není strom vystaven možné nákaze.
Uvnitř listu během dne dochází k procesu fotosyntézy. Pomocí vody, oxidu uhličitého, slunečního světla a zeleného chlorofylu se vytváří cukry, které jsou obvykle transportovány do jiných částí stromu. Ve chvíli, kdy strom ale vytvoří ochrannou bariéru, cukr zůstane zachycen v listu. Díky dennímu slunečnímu světlu a chladným nocem přemění list cukry na červený pigment, antokyan.
„Žlutý pigment je tam pořád, jen ho nevidíte, protože je tam tolik chlorofylu. Zelená žlutou překryje, ale jak se blíží zima a zkracují se dny, produkce chlorofylu se zpomaluje,“ uvedla pro The Irish Times Eileen Murphy.