EkonomikaNeočkovaní zaměstnanci Delta Air Lines přijdou o část příjmu

Neočkovaní zaměstnanci Delta Air Lines přijdou o část příjmu

Třetí největší americká letecká společnost Delta chce uvalit měsíční příplatek ve výši 200 dolarů (přes 4300 korun) na zaměstnance, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19. Zároveň bude nemocenskou platit jen těm, kteří onemocní navzdory dokončené vakcinaci. Ve středu o tom informovaly agentura Reuters a zpravodajský web BBC.

Ředitel společnosti Ed Bastian prohlásil, že tento krok pomůže zastavit agresivní šíření koronaviru. Počty nových případů covidu-19 ve Spojených státech v posledních týdnech stále rostou.

Ve sdělení zaměstnancům Bastian uvedl, že Delta bude příplatek vyžadovat od 1. listopadu od zaměstnanců zapsaných v jejím plánu zdravotního pojištění. Opatření se tak dotkne většiny ze 75 000 pracovníků firmy.

Podle jeho vyjádření hospitalizace kvůli covidu-19 stojí Deltu 50 000 dolarů na osobu, což je pro společnost neudržitelné.

„Tento příplatek bude nezbytný pro řešení finančního rizika, které rozhodnutí nenechat se očkovat vytváří pro naši společnost,“ řekl ředitel. „V posledních týdnech od rozšíření varianty B.1.617.2 nebyl žádný zaměstnanec Delty hospitalizovaný s covidem plně očkovaný,“ pokračoval Bastian.

Od 30. září budou muset neočkovaní zaměstnanci Delty každý týden absolvovat test na covid-19 a nosit ochranu nosu a úst ve všech vnitřních prostorách firmy.

V současnosti musí všichni zaměstnanci leteckých společností USA v letadle nosit ochranné masky, což se nicméně nevztahuje na kanceláře aerolinek.

Cukr nebo bič? Společnosti zaměstnance k očkování motivují různě

Americké společnosti zkoušejí řadu přístupů, jak povzbudit zaměstnance, aby se nechali očkovat, zatímco varianta delta zachvátila zemi.

Wade Symons z globální poradenské firmy Mercer soudí, že americké firmy dosáhly bodu zlomu v přijímání přísnějších opatření, která by motivovala zaměstnance k očkování. „Předpokládáme, že v příštích týdnech oznámí povinné očkování a příplatky i další společnosti,“ řekl agentuře Reuters.

Po plném schválení vakcíny od společností Pfizer/BioNTech americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prezident Joe Biden znovu apeloval na občany, aby se proti covidu-19 nechali naočkovat.

Společnost United Airlines bude po svých zaměstnancích požadovat, aby se nechali očkovat. Investiční banka Goldman Sachs od svých zaměstnanců vyžaduje vakcinační status, jinak se nedostanou do budovy. Technologičtí giganti Google a Facebook zase do kanceláří nepustí neočkované zaměstnance.

Investiční gigant Vanguard naopak nabídl očkovaným zaměstnancům prémii 1000 dolarů, zatímco společnosti Amazon a Apple nemají zavedenou žádnou politiku.

Ve středu investiční banka Credit Suisse uvedla, že požádá všechny neočkované zaměstnance, aby od 7. září pracovali z domova. Podobně jako další firmy odložila úplný návrat do kanceláří až na říjen.

Krok Delta Air Lines přichází ve chvíli, kdy američtí dopravci bojují o obnovení důvěry po prudkém poklesu poptávky během pandemie. Příjmy letecké společnosti za cestující činily za tři měsíce do 30. června 5,3 miliardy dolarů, což je o více než 50 procent méně než za stejné období v roce 2019 před vypuknutím krize.

Doporučujeme

Cena zlata je na dvouměsíčním maximu. Trhy čekají na data o inflaci a sledují napětí v Íránu

Cena zlata v úterý během obchodování vystoupala na více než dvouměsíční maximum a následně se stabilizovala. Investoři čekají na nové údaje o inflaci ve Spojených státech, které mohou naznačit další směřování úrokových sazeb Fedu, zatímco nejistotu zvyšuje napětí kolem Íránu.

Třetina zemědělské půdy vytváří dvě třetiny škod pro přírodu

Zemědělství zabírá více než 40 procent obyvatelné pevniny a výrazně ovlivňuje klima i stav přírody. Dopady ale nejsou rozloženy rovnoměrně. Přibližně dvě třetiny ztrát biodiverzity a přirozeného ukládání uhlíku vznikají jen na třetině zemědělské půdy.

Jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal útok na sklad u Voroněže

Nejméně jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal nálet ukrajinských dronů na ruské město Voroněž, uvedl gubernátor Alexandr Gusev. Drony podle něj zapálily sklady nejmenované velké společnosti, podle médií hoří další sklad internetového prodejce Wildberries. Terčem ukrajinských dronů se podle místních úřadů stala také Orenburská oblast, ležící na rozhraní evropské a asijské části Ruska.

Syrský soud odsoudil k smrti svrženého prezidenta Bašára Asada

Syrský soud dnes v nepřítomnosti odsoudil svrženého prezidenta Bašára Asada k trestu smrti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané za občanské války, která vypukla v roce 2011. Informují o tom světové agentury. Asad s rodinou uprchl v prosinci 2024 do Moskvy poté, co Damašek dobyla koalice vedená islamisty. Prozatímním prezidentem se stal jejich vůdce Ahmad Šara.

Rozpálené Španělsko se připravuje na nápor turistů kvůli zatmění Slunce. Úřady varují před požáry

Španělsko se chystá na úplné zatmění Slunce, které ve středu 12. srpna do pásu nejlepší viditelnosti přiláká miliony lidí. Úřady kvůli mimořádnému náporu návštěvníků posilují bezpečnostní opatření, vymezují oficiální pozorovací místa a varují před vysokým rizikem lesních požárů v době, kdy teploty v některých regionech mohou dosáhnout 40 stupňů.

V Kongu počet obětí eboly překročil hranici 2000

Počet potvrzených obětí epidemie eboly v Kongu překročil hranici 2000. Podle nejnovějších dat konžského ústavu veřejného zdraví, které získaly agentury AP a Reuters, v zemi zemřelo 2011 lidí a potvrzeno bylo 4381 případů nákazy. Údaje zachycují stav k neděli. Zdravotníci současnou epidemii označují za nejrychleji se šířící epidemii eboly, jaká byla dosud zaznamenána.

Nejméně devět mrtvých a desítky zraněných si vyžádaly ruské útoky

Nejméně devět lidí přišlo o život a desítky utrpěly zranění při ruských útocích na Záporoží a Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, uvedly dnes regionální úřady. Podle ukrajinské prokuratury je mrtvých 11 a raněných 26. Nepřítel v noci vyslal proti Ukrajině rakety Cirkon a Iskander-M/KN-23 a 120 dronů, z nichž se obráncům podařilo 98 dronů zneškodnit. Hlavním terčem útoku bylo Záporoží a Kyjev s okolím, tvrdí ukrajinské letectvo.

Nejméně 164 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení v Kolumbii

Nejméně 164 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení v Kolumbii, uvedla dnes agentura Reuters. Raněných je podle médií stovky. Počet obětí pravděpodobně ještě poroste, pokračuje totiž pátrání po nezvěstných, kterých je například ve městě Calí podle prezidenta jihoamerické země Abelarda de la Esprielly 188.

Fanoušci Harryho Pottera dosáhli přesunu podmořského kabelu kvůli hrobu skřítka

Fanoušci Harryho Pottera dosáhli přemístění podmořského kabelu mezi Británií a Irskem, který stál 430 milionů liber (12,2 miliardy Kč) a měl procházet v místě fiktivního hrobu skřítka Dobbyho, postavy z filmu o mladém čaroději podle předlohy spisovatelky J. K. Rowlingové. Kabel nyní místo toho vede v blízkosti lidských ostatků z doby bronzové, píše deník The Guardian.

Na dronu s výbušninou z letiště u Lipska našli policisté stopy DNA

Německá policie našla na dronu z východoněmeckého letiště Lipsko/Halle, který nesl výbušninu, stopy DNA. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla některá německá média včetně listů Die Zeit, Die Welt nebo bulvárních novin Bild. Podle listu Die Zeit se genetická informace shoduje s DNA registrovanou v Litvě v souvislosti s dřívějším žhářským útokem na logistické centrum v Lipsku. Konkrétní osobě ale úřady zatím DNA nepřipsaly.

Západ Kolumbie postihlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, jsou zprávy o zraněných

Západ Kolumbie dnes postihlo zemětřesení o síle 7,4 stupně, které bylo cítit i v Ekvádoru a v Panamě, informovala agentura AFP s odvoláním na kolumbijskou geologickou službu. Zemětřesení mělo epicentrum v departementu Chocó, jehož guvernérka na sociálních sítích píše o zraněných a vážných škodách. Počty zraněných zatím nejsou známy. Podle agentury Reuters nebylo vydáno varování před cunami.

Thajsko: Bývalý poslanec zastřelil úředníka, pak se přiznal v živém vysílání

Bývalý thajský poslanec Chalong Reawraeng údajně zastřelil místního úředníka a krátce nato zavolal politické komentátorce Anchalee Paireerak, která v tu chvíli vysílala živě na YouTube. V telefonátu jí podle záznamu oznámil, co právě udělal.

CLARITY Act se zadrhl. Americký Senát odložil hlasování na září

Americký Senát před srpnovou přestávkou nestihl hlasovat o návrhu zákona CLARITY Act, který má zavést jednotnější pravidla pro kryptoměnový trh. Projednávání se přesouvá na září, návrh však nadále rozděluje demokratické i republikánské senátory.

V Číně udeřila silná bouře. Evakuován byl více než milion lidí

Východní pobřeží Číny zasáhl tajfun Dolphin, který si vynutil evakuaci více než milionu obyvatel a ochromil dopravu včetně finanční metropole Šanghaje. Bouře přinesla prudký déšť, záplavy a vítr o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. Úřady varují, že nebezpečí ještě nepominulo.

V USA ubylo 23 tisíc pracovních míst. Akcie vystoupaly na rekord

Americký trh práce v červenci překvapivě ztratil 23 tisíc pracovních míst. Slabá čísla ale burzy nezastavila. Investoři očekávají, že horší vývoj zaměstnanosti přiměje centrální banku k opatrnějšímu rozhodování o úrokových sazbách.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama