Více
  4.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni. Informuje o tom BBC.

  Třicetiletá Jennifer Wenischová byla odsouzena jako spolupachatelka válečného zločinu. Podle soudu přihlížela, jak její manžel nechává pětiletou dívku umírat žízní připoutanou venku na žhavém slunci. Dívka zemřela v roce 2015 ve Fallúdži. Manžela Wenischové Tahu al-Džumaillyho – teroristu z Islámského státu – čeká soud ve Frankfurtu. Verdikt si džihádista vyslechne zřejmě příští měsíc.

  Jedná se o jeden z prvních případů zločinu IS proti jezídské komunitě, který se dostane před soud. Jezídové, kurdská skupina ze severního Iráku, byli zvláštním terčem brutality IS.

  Wenischová stanula před soudem v Německu kvůli právnímu principu univerzální jurisdikce, který umožňuje stíhat údajné válečné zločiny, včetně genocidy, k nimž došlo v zahraničí. V roce 2016 byla německá konvertitka zatčena v Turecku a poté vydána do Německa, uvedla tisková agentura AFP.

  Předsedající soudce Joachim Baier ji uznal vinnou ze „zločinů proti lidskosti v podobě zotročení“, dále napomáhání k zabití dívky tím, že jí neposkytla pomoc a členství v teroristické organizaci.

  Krutá smrt pro malou otrokyni

  Wenischová a její tehdejší manžel a bojovník ISIL Taha al-Džumailly si koupili dítě a ještě jednu jezídskou ženu jako domácí otroky, které drželi v zajetí, když v roce 2015 žili v tehdy ISIL obsazeném iráckém Mosulu.

  Poté, co se dívce udělalo špatně a pomočila si matraci, ji manžel obviněné za trest připoutal venku a nechal dítě zemřít trýznivou smrtí žízní v nesmírném vedru,“ uvedli žalobci u soudu. Jeho žena kruté smrti dítěte přihlížela. „Musela počítat s tím, že dítěti hrozí smrt, ale na jeho záchranu nic nepodnikla,“ řekl Baier. Jezídské dítě bylo podle něj zcela bezbranné.

  Žalobci žádali, aby jí byl uložen doživotní trest. Wenischové právní tým naopak požadoval trest odnětí svobody v maximální výši dvou let.

  Wenischová podle serveru Al-Jazeera vyrostla jako protestantka, ale v roce 2013 konvertovala k islámu.

  Podle německých médií se v roce 2014 vydala přes Turecko a Sýrii do Iráku, aby se připojila k ISIL. Podle prokuratury se následně začlenila do rozhodovací a velitelské struktury ozbrojené skupiny. Wenischová údajně sloužila v „mravnostním oddíle“ IS, který prosazoval přísná islámská pravidla v Mosulu a Fallúdži.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama
  Reklama
  Reklama