-10.1 C
Czech
Pondělí 16. února 2026
ZprávyNěmci mají strach z explodujících bankomatů. Vybuchne více než jeden denně

Němci mají strach z explodujících bankomatů. Vybuchne více než jeden denně

V německém městě Ratingen jsou vybuchující bankomaty aktuálním tématem. Dva byly vyhozeny do povětří ve stejný den minulý měsíc v pobočkách Santander a Deutsche Bank. Ty se nacházejí přes ulici od sebe poblíž hlavního náměstí na předměstí Düsseldorfu. Informovala o tom agentura Reuters či server The Canberra Time.

Před rokem obyvatelé bytů nad Santanderem neúspěšně žádali o odstranění strojů kvůli obavám, že by mohly být přepadeny. V jiných zemích by to mohlo být považováno za proroctví. Ne však v Německu. Zde zloději vyhazují bankomaty do vzduchu rychlostí více než jeden denně.

Podle ministerstva vnitra vzrostl počet útoků od roku 2019 o více než 40 %. Podle vyšetřovatelů tento nárůst řídí dva faktory. Největší evropská ekonomika má 53 000 bankomatů, což je neúměrně vysoké číslo, které odráží preferenci Němců pro hotovost před bankovními kartami. Země se také může pochlubit rozsáhlou sítí dálnic, na kterých není dodržováno žádné rychlostní omezení.

Ratingen leží pouhých 70 km od nizozemských hranic. Vyšetřovatelé tvrdí, že hlavními viníky útoků jsou gangy z Nizozemska.

Hon na lupiče

V půlce března podnikla německá policie rozsáhlou akci, při které zadržela desítky podezřelých. V rozsáhlé operaci trvající několik dní policie v několika německých státech zatkla 42 lidí v souvislosti s vyhozením bankomatů do povětří.

Do operace bylo podle serveru DW News povoláno více než 2500 policistů v sedmi německých spolkových zemích. Provedli kontroly celkem kolem 8 000 osob a více než 5 300 vozidel. Během zásahu strážníci zaevidovali více než 180 trestných činů a 360 správních deliktů.

V roce 2021, kdy bylo zaznamenáno 392 výbuchů bankomatů, lupiči unikli s téměř 20 miliony eur. V roce 2022 počet výbuchů vzrostl na 496. Policie ve státě Severní Porýní-Vestfálsko, kde leží Ratingen a který nese hlavní nápor, zaznamenala v roce 2023 zatím 47 incidentů, což je více než v loňském roce.

Gangy se přesouvají z Nizozemska

Mezitím frekvence útoků na bankomaty v Nizozemsku klesá, informuje agentura Reuters. Částečně kvůli bezpečnostním opatřením, jako je lepidlo, které činí bloky hotovosti uvnitř bankomatů nepoužitelnými, říká nizozemská policie.

Holandští lupiči tedy překračují hranice a podle odhadů německé policie provedli v Německu od roku 2018 70 až 80 % útoků. Nizozemská policie má za to, že je odpovědných asi 500 mužů, kteří pracují ve stále se vyvíjejících skupinách, zatímco noví rekruti nahrazují ty, kteří byli dopadeni. Prokuratura ve Frankfurtu tento týden obvinila šest nizozemských občanů ze způsobení výbuchů, krádeží a poškození majetku.

V Německu se zhruba 60 % každodenních nákupů podle studie Bundesbank platí v hotovosti. Němci podle ní v průměru vyberou více než 6 600 eur ročně hlavně z bankomatů.

Ohrožení bezpečnosti a životů kolemjdoucích

Německo také spolupracuje s úředníky v Belgii a Francii a v Europolu v boji proti vlně takovéto kriminality. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová tento týden upozornila na to, že nájezdy na bankomaty ohrožují životy. Vyzvala banky, aby posílily bezpečnostní opatření pro bankomaty.

„Každý, kdo vyhodí do povětří bankomat, riskuje životy přihlížejících. Prudký nárůst počtu demolic bankomatů a časté používání vysoce nebezpečných výbušnin těmito bezohlednými zločineckými skupinami může ohrozit životy nezúčastněných třetích stran.“

Reklama

Doporučujeme

Albánie a Rumunsko se příští týden zúčastní prvního zasedání Trumpovy Rady míru

Albánský premiér Edi Rama a rumunský prezident Nicušor Dan se 19. února zúčastní ve Washingtonu prvního zasedání Rady míru, píše agentura AFP. Koncept rady vychází z plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Pásmo Gazy, který vedl k současnému příměří, jež v pásmu vstoupilo v platnost loni 10. října. Rada byla formálně ustanovena v lednu v Davosu, kde Trump spolu s několika pozvanými státníky podepsal zakládající dokument.

USA nijak nezpochybňují evropskou zprávu, že Navalnyj byl otráven, řekl Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio během dnešní návštěvy Slovenska označil za "znepokojivou" zprávu pěti evropských zemí, že Rusko nechalo před dvěma lety otrávit kritika Kremlu Alexeje Navalného v ruské věznici smrticím jedem. Dodal, že Washington nemá důvod závěry evropských vědců zpochybňovat. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Americká armáda měla při operaci ve Venezuele využít AI Claude

Při operaci americké armády ve Venezuele, jejímž cílem měl být únos prezidenta Nicoláse Madura, se měl objevit i jazykový model Claude od společnosti Anthropic. Jde o další signál, že umělá inteligence už neproniká jen do kanceláří a call center, ale i do vojenských rozhodovacích procesů.

Ukrajinský dronový útok podle ruského činitele poškodil přístav Taman

Ukrajinský dronový útok poškodil přístav Taman u Černého moře, uvedl dnes podle agentury Reuters gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondratěv. Dva lidé podle něj utrpěli zranění, když byly poničeny nádrž na skladování ropy, sklad a terminál v obci Volna, kde se přístav nachází. Na místě podle činitele propuklo několik požárů, na jejichž uhašení pracovalo přes 100 lidí. Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Ukrajinu 83 drony, oznámilo ukrajinské letectvo na platformě Telegram s tím, že 55 z nich zneškodnilo.

Klaunská show, reagoval exprezident Obama na rasistické video, které zveřejnil Bílý dům

Bývalý americký prezident Barack Obama se nepřímo vyjádřil k rasistickému videu sdílené na účtu současného prezidenta Donalda Trumpa. Dekorum, které kdysi formovalo chování veřejných činitelů, podle něj z americké politiky mizí.

Izraelské údery v Gaze zabily desítku lidí

Izraelské údery v Pásmu Gazy dnes zabily nejméně devět Palestinců, píše agentura Reuters s odvoláním na tamní zdravotníky. Podle agentury AFP, která se odvolává na tamní civilní ochranu, je obětí již jedenáct. Izraelská armáda uvedla, že útočila v reakci na porušení příměří ze strany teroristického hnutí Hamás a že údery byly přesně cílené. V Pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří loni 10. října, z jeho porušování se však obě strany pravidelně vzájemně obviňují.

Ruským cílem není dosáhnout míru, řekla v Mnichově Kallas

Rusko se nezastaví na Donbasu a jeho cílem není dosáhnout míru, proto Evropa zvyšuje výdaje na obranu. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes řekla vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová. Kromě obrany a pomoci Ukrajině v obraně proti ruské agresi jsou podle ní nyní prioritami EU dobrá mezinárodní partnerství, včetně těch obchodních, a stabilita v jejím sousedství.

Británie a další státy tvrdí, že Navalného zabil jed z pralesniček

Británie, Francie, Německo, Švédsko a Nizozemsko tvrdí, že Alexej Navalnyj zemřel po zásahu jedovatou látkou z kůže ekvádorských pralesniček. Podle společného závěru jejich zpravodajských služeb byl v těle ruského opozičního lídra nalezen epibatidin a je vysoce pravděpodobné, že právě on způsobil jeho smrt ve vězeňské kolonii.

Macinka se v Mnichově střetl s Hillary Clinton

Český ministr zahraničí Petr Macinka se na Mnichovské bezpečnostní konferenci dostal do ostré výměny s Hillary Clinton. V panelové debatě obhajoval, že část kroků Donalda Trumpa je reakcí na to, že se v některých oblastech politiky zašlo příliš daleko. Clinton jeho výklad odmítla a přenesla spor k dopadům Trumpovy politiky na USA i na Ukrajinu.

Na demonstraci proti íránskému režimu přišlo v Mnichově téměř 200.000 lidí

Téměř 200.000 lidí dnes přišlo v Mnichově na demonstraci proti íránskému režimu. S odvoláním na bavorskou policii to uvedla agentura AFP. Protest se koná na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, na níž vystoupil i syn posledního íránského šáha a jedna z nejvýraznějších postav íránského exilu Rezá Pahlaví. Lidé na demonstraci provolávali hesla na jeho podporu.

Při ruském nočním útoku na Oděsu zahynula jedna žena

Ruská armáda v noci na dnešek provedla dronový útok na ukrajinskou Oděsu, při kterém zahynula jedna žena, jejíž rodinný domek vzplanul po zásahu dronem. Na Telegramu to uvedl šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Witkoff s Kushnerem budou jednat v Ženevě o Íránu i Ukrajině

Vyslanci amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff a Jared Kushner budou v úterý jednat v Ženevě s íránskými představiteli a následně se ve švýcarském městě zúčastní i trojstranného jednání se zástupci Ukrajiny a Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na zdroj obeznámený se záležitostí.

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci. USA jsou podle něj připraveny reformovat světový řád i samy, raději by to ale udělaly s Evropou, která je jejich ceněným spojencem a nejstarším přítelem. Rubio rovněž řekl, že USA stále neví, zda to Rusové myslí se snahou o ukončení války na Ukrajině vážně.

Ve Venezuele propustili 17 politických vězňů, zákon o amnestii zatím neschválili

Venezuelské úřady dnes propustily dalších 17 politických vězňů, a to v rámci nedávno představeného zákona o amnestii. Očekávalo se, že parlament zákon schválí již ve čtvrtek, ale kvůli sporu provládních a opozičních poslanců se tak nestalo, uvedla agentura AFP. Veškerá propuštění na svobodu jsou proto podmínečná. Opoziční strana Vente Venezuela později podle agentury Reuters potvrdila, že úřady dnes propustily deset mužů a sedm žen.

Bessent tlačí na rychlé schválení amerických pravidel pro kryptoměny

Americká vláda chce už na jaře dotáhnout zákon, který nastaví federální pravidla pro digitální aktiva. Ministr financí Scott Bessent vyzval Kongres, aby návrh posunul co nejrychleji k podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj by jasná regulace přišla vhod právě teď, kdy je kryptotrh rozkolísaný a investoři hledají jistotu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama