Spalující vedra sužují jih Evropy a část světa se ocitla v plamenech, zatímco v Severním Irsku bylo naopak chladno a deštivo. Podle údajů Met Office zažila tato země nejdeštivější červenec od začátku měření. Extrémní množství srážek spadlo v celém Spojeném království. Informují o tom BBC a The Guardian.
Jižní Evropa – extrémní vlny veder, teploty překonávající 40 stupňů, lesní požáry. Červenec byl podle meteorologů dosud nejteplejším v historii. Tento měsíc však trumfnul i další rekordy a nutně nemuselo jít o horko. Pro Severní Irsko byl nejdeštivějším od roku 1836.
Podle předběžných údajů meteorologické agentury Met Office spadlo v Severním Irsku 185,4 milimetru srážek. Jedná se o dvojnásobné množství oproti normálu. Tyto údaje však bude muset úřad ještě potvrdit.
🌧 It has provisionally been Northern Ireland’s wettest July on record.
— Met Office (@metoffice) August 1, 2023
Read more in the release or here’s a thread on the month’s provisional weather stats 👇
🧵
Jak ale upozornila televize BBC, zjištění toho, že byl červenec pro Severní Irsko výjimečně vlhkým a deštivým, by nebylo zase tak překvapivé. Své rekordy zaznamenaly i jednotlivé meteorologické stanice.
Více než dvojnásobek srážek zaznamenala například stanice v Castledergu v hrabství Tyrone. Podle meteorologické služby se sídlem v Dublinu Met Éireann zřejmě potvrdí červenec jako nejdeštivější od roku 1940 celé Irsko.
Loni vedra a letos chladno
Irsko zaznamenalo v červenci čtyřnásobek srážek oproti loňskému roku a dvojnásobek srážek v porovnání s červencem 2021. Země zaznamenala i rekordně deštivý loňský říjen, letošní březen a nejspíše i červenec, píše server BBC News.
Spojené království zaznamenalo podle Met Office šestý nejdeštivější červenec v historii, napsal deník The Guardian. Na ostrov spadlo v průměru 140,1 milimetru srážek, což je šestá největší úroveň od začátku měření v roce 1836.
Počasí ve Spojeném království v tomto období ovlivnilo tryskové proudění, které žene ze západu na východ přes Atlantik nízkotlakové systémy. Ty způsobily oproti loňskému roku na ostrově kontrastní počasí.
Loňský rok tam totiž teploty atakovaly 40 stupňů. Prudké lijáky hrozí podle meteorologů v Británii i ve středu. Hlavně na jižním a jihozápadním pobřeží Anglie navíc udeří silný vítr. Příval srážek pomohl doplnit po horkém loňském létě zásoby podzemních vod.
„Stále však existují suché oblasti nebo oblasti, které zažily dlouhodobé období sucha,“ řekl ředitel programů a plánování v obchodním sdružení Water UK Sam Larsen. „Klimatické změny mění vzorce počasí, na něž spoléháme, pokud jde o vodu.“