Reklama

Nejvýkonnější přílivová turbína na světě bude moct proudem napájet až 2000 domácností

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Průkopnická společnost v oblasti obnovitelných zdrojů Orbital Marine Power spustila na moře nejvýkonnější přílivovou turbínu se jménem O2.

Příliv a odliv jako obnovitelná energie

Přílivové elektrárny používají pro roztočení turbín periodické opakování přílivu a odlivu moře a tím kinetické energie rotace Země. Zastánci přílivové energie tvrdí, že může poskytovat spolehlivou a předvídatelnou čistou energii ve velkém měřítku, která může doplnit proměnlivý výkon větrných a solárních projektů.

Po uvedení do provozu bude turbína vyrábět téměř 2 megawatty energie. To je dost na to, aby ročně napájela nejméně 2 000 domácností ve Spojeném království a kompenzovala přibližně 2 200 tun produkce CO2 ročně. Díky tomu je O2 jedna z nejvýkonnějších přílivových turbín na světě, která se v současnosti používá. Turbína bude napojena na Evropské centrum pro mořskou energii u Orknejských ostrovů.

Inovativní konstrukce

Výstavba projektu byla zahájena v roce 2019. O2 navazuje na předchozí generaci přílivové turbíny SR2000 společnosti Orbital. Nový model se skládá z 239 stop dlouhé nástavby spojené se dvěma turbínami s 32 stop dlouhými rotory. Lopatky na nich se mohou otáčet o plných 360 stupňů. Tato inovativní vlastnost by měla umožnit turbíně vyrábět energii, aniž by celá turbína musela měnit směr při přílivu a odlivu. Umožní také bezpečné dynamické ovládání rotorů, které umožní získávat energii z různých směrů přílivu a odlivu, aniž by bylo nutné vychýlit celou platformu. Společnost Orbital uvádí, že v budoucnu má také možnost instalovat na O2 ještě větší lopatky.

„Pro Orbital je to obrovský milník; O2 je pozoruhodným příkladem britské inovace v oblasti čistých technologií a stavba, kterou jsme zde dokončili, je inspirující ukázkou toho, čeho může britský dodavatelský řetězec dosáhnout, pokud dostane příležitost – a to i pod mimořádným tlakem pandemie.“ uvedl generální ředitel společnosti Orbital Andrew Scott.

Společnost Orbital rovněž zdůraznila ekonomické přínosy, které projekt přinesl, a uvedla, že přibližně 80 % dodávek pro projekt pochází ze Spojeného království, včetně skotských ocelářských prací, kotev z Walesu a lopatek z jižní Anglie.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Microsoft: Windows 11
Hlavním rozdílem oproti staršímu Windows 10 je nové uživatelské rozhraní. Nové funkce či vylepšení však chybí. Uživatelské rozhraní systému Windows 11 a nabídka Start vypadají velmi podobně jako v dříve plánovaném systému Windows 10X. Vizuálně si největších změn všimnete na hlavním panelu.
Reproduktor v obrazu pověšený na zdi. Foto: Sonos
Společnosti Ikea a Sonos dnes oficiálně představily nejnovější produkt z řady Symfonisk. Jedná se o reproduktor, který je schovaný v rámu obrazu.

5 KOMENTÁŘE

  1. Na základní škole se učí, že slapové jevy způsobuje proměnná gravitační síla zejména Měsíce. Takže hned první věta o kinetické energii Země ukazuje na bazální neznalost autora, který se ani neobtěžoval juknout na wikinu a doplnit si mezery ze základní školy. Jako obvykle smutné.

  2. tak to je potom dost mimo tato stránka wikipedie, nepsdal sjte ji také ?? to byste stejně mohl napsat u větrných elektráren. podívejte se na wikině na slapové jevy. to bude asi lepší. a smažte to proboha.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama