Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Největší broušený diamant světa jde do aukce. Drahokam Enigma váží přes 555 karátů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Černý diamant vážící ohromujících 555,55 karátu je na prodej. Dražba drahokamu přezdívaného Enigma proběhne v aukční síni Sotheby’s od 3. do 9. února, přičemž vítěz aukce může k platbě použít i kryptoměnu. Informovala o tom agentura Reuters a sever CNN.

  Podle Sotheby’s jde o největší broušený černý diamant, který se kdy objevil v aukci. Zároveň byl v roce 2006 uveden v Guinessově knize rekordů jako největší broušený diamant na světě.

  Tvar diamantu je inspirován Hamsou, blízkovýchodním symbolem dlaně, která je znakem ochrany a v arabštině znamená číslo pět. A právě s pětkou se celý diamant pojí, připomněl server CNN. Kromě svých 555,55 karátu má 55 faset neboli ploch.

  Diamant Enigma by se podle odhadů mohl vyšplhat na cenu až 7 milionů dolarů (přes 150 milionů korun). Jeho majitel ho má už dvě desetiletí, ale o historii drahokamu se ví jen málo.

  Na původu unikátního diamantu se zatím vědci neshodnou

  Původ vzácného drahokamu není jasný. Diamanty carbonado této struktury byly dosud nalezeny pouze v Brazílii a Středoafrické republice.

  „Jsou zahaleny tajemstvím, pokud jde o původ nebo vznik, protože jich na Zemi není tolik,“ řekl ve středu agentuře Reuters geolog Aaron Celestian, kurátor z Přírodovědeckého muzea v Los Angeles.

  Většina černých diamantů je podle jeho slov stará asi 2,6 až 3,2 miliardy let. Vzhledem k tomu, že Země samotná vznikla přibližně před 4,6 miliardy let, černé diamanty vznikly v době, kdy teprve probíhalo okysličování atmosféry, připomněl Celestian.

  „Myslíme si, že se mohly zformovat extrémně hluboko v nitru Země, mnohem hlouběji, než se u diamantů dosud předpokládalo. Existují hypotézy, které naznačují, že vznikly na místech dopadu velkého asteroidu,“ uvedl geolog.

  „Existují také hypotézy o původu v mezihvězdném prostoru, které naznačují, že (černé diamanty) vznikly ve vesmíru a později dopadly na povrch Země,“ podotkl Celestian.

  Specialistka na šperky ze Sotheby’s Nikita Binani diamant nazvala „skutečným přírodním fenoménem“. „Jeho prodej představuje jedinečnou příležitost získat jeden z nejvzácnějších, miliardy let starých vesmírných divů, které lidstvo zná,“ uvedla v tiskové zprávě.

  Jedinečný drahokam byl minulý týden vystavený v Dubaji. Tento týden si jej zájemci mohli prohlédnout v Beverly Hills, než poputuje zpět do Londýna.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS