Více
  -0.9 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa vybuchla. Láva se zatím nedostala přes její vrchol

  Na Havaji vybuchla po sérii nedávných otřesů poprvé za téměř 40 let největší aktivní sopka na světě Mauna Loa. Láva se naštěstí nedostala přes její vrchol, obyvatelům ostrova tak zatím bezprostřední nebezpeční nehrozí. Situace se však může změnit, neboť erupce je teprve na svém začátku. Informovala o tom stanice CNBC a televize CNN.

  Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa na Havaji vybuchla včera krátce před půlnocí havajského času (před 11:00 SEČ). Havajská vulkanická observatoř provozovaná Americkou geologickou službou (USGS) uvedla, že se jedná o první erupci sopky od roku 1984.

  Podle USGS bezprostřední nebezpečí obyvatelům ostrova zatím nehrozí. Láva se totiž nedostala přes vrchol sopky. Agentura však varovala, že erupce je v počáteční fázi a situace se ještě může změnit.

  „V tuto chvíli se proudy lávy pohybují v oblasti vrcholu a obyvatele ve směru úpatí sopky neohrožují,“ stojí v prohlášení USGS. Agentura ale upozornila, že se k nim mohou snášet sopečné plyny a jemný popel.

  „Lidé s respiračními chorobami by měli zůstat uvnitř, aby se vyhnuli vdechování částic popela,“ varoval podle CNN úřad v hlavním městě Havaje Honolulu. Každý, kdo se vydá ven, by si měl zakrýt nos a ústa maskou či nějakou látkou.

  Situaci bedlivě pozoruje americký Federální úřad pro letectví. Pro letový provoz vydá doporučení, jakmile bude určena velikost sopečného popela v ovzduší. Letecký dopravce Southwest Airlines zrušil už pět letů do metropole. Cestující na letištích by se měli informovat o aktuální situaci.

  Stav připravenosti

  Agentura podle CNBC obyvatelům v okolí vulkánu sdělila, aby zkontrolovali svou připravenost v případě změny k horšímu. Také mají kontaktovat civilní obranu v okrese Hawaii County, která jim poskytne další informace.

  „Na základě minulých událostí víme, že rané fáze erupce Mauna Loa mohou být velmi dynamické,“ uvedla observatoř s tím, že výskyt a pohyb lávových proudů se může rychle měnit. Láva se podle observatoře nesmí dostat přes kalderu Moku’āweoweo. Pokud se přes její stěnu dostane, může nastat rychlý pohyb po svahu.

  Erupce následuje po týdnech varování kvůli četným zemětřesením. USGS uvedla, že obavy nastaly už v polovině září, kdy se nejprve zvýšil počet zemětřeseních na 10 až 20 za den a následně na 40 až 50 za den.

  Malá zemětřesení provázejí i současnou erupci, jak magma vytváří svým pohybem tlak na okolní horniny. Erupce může trvat den, ale také týdny nebo dokonce měsíce. V roce 1984 trvala tři týdny a proud lávy se valil ze svahu hory na město Hilo.

  Dnes žije na největším havajském ostrově 200 000 lidí, což je oproti období před 38 lety dvojnásobek. Lávě může sice trvat týdny až měsíce, než se dostane do Hilo či dalších měst na východě ostrova, lidé však musejí být na evakuaci připraveni.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.