3.8 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
ZprávyNejbezpečnější místo na světě budou brzy Seychely. Mohou tam už i neočkovaní

Nejbezpečnější místo na světě budou brzy Seychely. Mohou tam už i neočkovaní

Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, Seychelské ostrovy, byla pandemií koronaviru drtivě zasažena. Ne tak po zdravotní stránce, jako spíš po ekonomické. Dnes souostroví v Indickém oceánu dělá vše pro návrat cestovního ruchu a chce být nejbezpečnějším místem na světě, píše CNN.

Ještě na začátku roku 2020 zažívaly Seychelské ostrovy nebývalý turistický boom, který zdánlivě nešlo zastavit. Pandemie koronaviru ale změnila celý svět, a právě turismus byl jeden ze sektorů, který padl až na úplné dno. A zatímco s virem jako takovým se souostroví vypořádalo poměrně snadno – z 99 tisíců obyvatel na covid-19 dosud zemřelo jen dvacet lidí – ekonomický propad byl brutální. Turistický ruch spadl o 70 procent a příjmy v sektoru zaznamenaly propad o 368 milionů dolarů.

Turismus se u nás prakticky zastavil. Vzhledem k tomu, že většina naší ekonomiky se točí kolem turistického ruchu, znamená to, že zpomalily i další aktivity. Rybářství, farmářství, kultura, řemeslo, restaurace, bary. Do roku 2021 jsme vstoupili ve velmi špatné kondici,“ řekl CNN ministr zahraničí a turismu Sylvestre Radegonde.

Souostroví tak hledá cesty, jak turisty znovu na svou půdu přilákat, a to hlavně bezpečně. Od 14. ledna otevřelo své hranice všem naočkovaným turistům, a od čtvrtka 25. března mohou do země přiletět všichni, včetně neočkovaných, kromě lidí z Jižní Afriky. Cestující musí mít maximálně tři dny starý negativní PCR test, nemusí však podstupovat karanténu.

Jen několik hodin poté, co země oznámila nové pravidlo, přiletělo na Seychely víc než 300 turistů. „To je největší číslo za hodně dlouhou dobu,“ řekl ministr. „Je skvělé, když přiletí celé letadlo plné pasažérů,“ dodal.

Seychely masivně očkují

Rozvolnění přišlo ruku v ruce s velmi ambiciózním vakcinačním plánem. Seychelské ostrovy dnes závodí s Izraelem o to, kdo bude mít dřív naočkovanou celou dospělou populaci. Vláda dostala zhruba 50 tisíc dávek vakcíny darem od Spojených arabských emirátů.

První dávku už obdrželo 90 procent populace a 45 procent je už naočkovaných úplně,“ řekl Radegonde. „V cíli budeme v polovině dubna,“ očekává ministr.

I tak bude zřejmě trvat ještě několik měsíců, než se turistický ruch v jedné z nejžádanějších destinací ozdraví úplně. V Evropě právě zuří další vlna koronaviru a dá se očekávat, že většina lidí nyní raději zůstane doma. V Británii, jejíž obyvatelé tvoří podstatnou část turistů na Seychelách, platí stále přísný lockdown, Britové budou moci za hranice cestovat až od půlky května.

Reklama

Doporučujeme

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama