V archeologickém výzkumu, který prováděli studenti Masarykovy univerzity, došlo k překvapivému objevu. V lokalitě Těšetice-Kyjovice na Znojemsku nalezli hrob šestiletého dítěte z mladší doby kamenné, datované zhruba 5300 až 5000 let před naším letopočtem. Tento objev je nejen vzácný, ale i velmi významný pro další pochopení života pravěkých obyvatel Moravy.
Pozůstatky dítěte byly nalezeny při výzkumu, kdy se studenti zaměřili na půdorys stavební jámy, ze které obyvatelé pravěké vesnice odebírali hlínu. Tělo bylo uloženo na nečekaném místě mezi touto jámou a bývalým dlouhým domem. Ostatky ležely ve skrčené poloze na levém boku, ruce složené pod hlavou, jako by dítě spalo. V blízkosti těla nebyly nalezeny žádné milodary, což je v této době neobvyklé.
Vedoucí výzkumu Peter Tóth a jeho tým nyní plánují rozsáhlé analýzy, které poskytnou více informací o dítěti a jeho době. Bude prováděna antropologická analýza a analýza DNA, které pomohou určit přesný věk dítěte, jeho pohlaví, případné choroby, které mohlo mít, a k jaké populační skupině náleželo. Tyto informace jsou klíčové pro lepší pochopení genetické příbuznosti pravěkých obyvatel a jejich přechodu od lovu k zemědělství.
Důležité jsou i vzorky odebrané ze dna jámy, ve které bylo dítě nalezeno. Tyto vzorky poskytnou informace o životním prostředí, ve kterém dítě žilo. Z analýzy rostlinných usazenin může být zjištěno, jaké bylo složení potravy a jaké environmentální podmínky panovaly v dané době.
Výzkum pokračuje
Skupina archeologů se v lokalitě Těšetice-Kyjovice věnuje výzkumu kultury s lineární keramikou již pátým rokem. V blízkém okolí se již podařilo najít mnoho nádob, kostí, kamenných nástrojů a dalších artefaktů. Nynější objev dětského hrobu přidává k jejich práci nový a významný rozměr.