3.8 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
EkonomikaNavzdory odporu USA se OPEC+ rozhodla snížit produkci ropy o 2 miliony...

Navzdory odporu USA se OPEC+ rozhodla snížit produkci ropy o 2 miliony barelů denně

Organizace zemí vyvážejících ropu a její partneři usilují o stabilizaci cen na světovém trhu. Na středečním setkání ve Vídni se proto rozhodli snížit svou produkci ropy a zvýšit tak její cenu. Vyvážet proto budou o dva miliony barelů denně méně. Staví se tím zároveň proti politice amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho administrativa se naopak snaží ceny ropy kvůli blížícím se volbám snížit. Informoval o tom server BBC a CNBC.

Cena ropy značky Brent stoupla ve středu téměř o dvě procenta na 93 dolarů za barel. Ovlivnilo ji totiž jednání Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích partnerů (OPEC+), které se odehrálo ve Vídni poprvé od začátku světové pandemie. K setkání donutila zástupce členských států obava z nestability světové ekonomiky a snaha stabilizovat ceny. Rozhodli se proto snížit produkci ropy o dva miliony barelů denně. Informoval o tom server BBC.

Zpomalující ekonomika totiž znamená také menší poptávku ropy, a tedy snižování její ceny. Takové variantě se ale právě státy OPEC+ snaží vyhnout. „Naše rozhodnutí je technické, ne politické,“ vyjádřil se pak k výsledkům jednání skupiny ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhail al-Mazroui. Zdražení ropy jde totiž proti politice většiny ostatních států. Nejvíce se proti krokům OPEC+ staví administrativa amerického prezidenta Joe Bidena.

„Jsem zklamaný tímto krátkozrakým rozhodnutím. Jedná se o připomínku toho, proč by měly Spojené státy snížit svou závislost na zahraničních fosilních palivech,“ měl se podle serveru CNBC k rozhodnutí OPEC+ vyjádřit americký prezident. Zvyšování cen ropy se snaží zabránit především kvůli blížícím se střednědobým volbám. Nařídil proto ministerstvu energetiky, aby ze Strategických zásob ropy uvolnilo příští měsíc na 10 milionů barelů ropy. Nové kvóty OPEC+ by pak měly začít platit od listopadu.

Nově oznámené rozhodnutí OPEC+ nejspíše pomůže také Rusku

Proti rozhodnutí OPEC+ se některé státy staví také proto, že je jejím partnerem mimo jiné státy také Rusko. Rostoucí ceny ropy tak budou pro zemi znamenat výhodu v době, kdy se ji snaží západní státy kvůli trvající válce na Ukrajině sankcionovat a omezit tak její příjmy. Zároveň se také nyní USA nejspíše nepodaří prosadit politiku, která by umožňovala zastropování cen ropy exportované Ruskem. Nově oznámené omezení vývozu ropy je navíc největší od začátku pandemie v roce 2020.

Tehdy OPEC+ oznámila snížení produkce ropy o 10 milionů barelů denně. Od té doby se pak organizace snažila vývoz postupně navyšovat. Některým členským státům se však přesto doposud nepodařilo na požadované kvóty exportu dosáhnout. V srpnu proto svůj cíl vývozu ropy OPEC+ minula o 3,6 milionů barelů denně. Také proto někteří analytici předpokládají, že by dopad nejnovějšího rozhodnutí uskupení nemusel být pro ostatní státy světa tak negativní. Zástupci členských států OPEC+ se mají znovu setkat 4. prosince.

Reklama

Doporučujeme

Putin v Indii jedná o obchodu a sankcích

Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Indie na jednodenní summit, který má posílit vztahy obou zemí. Moskva chce udržet obchod s jedním ze svých nejdůležitějších partnerů, zatímco Dillí hledá cestu, jak zmírnit tlak amerických sankcí spojených s nákupem ruské ropy. Setkání provází velká pozornost i napětí vyvolané válkou na Ukrajině.

Půjde to po dobrém, nebo po zlém. Putin dal Ukrajině ultimátum ohledně Donbasu

Pokud se ukrajinské jednotky nestáhnou, obsadíme Donbas silou. Ve čtvrtečním rozhovoru to řekl ruský diktátor Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá agresora odměnit územím. Zároveň roste napětí mezi Ukrajinou a USA, přičemž Německo varovalo Kyjev před americkou zradou.

Washington čeká na verdikt. Národní garda zatím zůstává v ulicích

Americký odvolací soud dočasně zastavil rozhodnutí, které mělo nařídit odchod tisíců členů Národní gardy z ulic Washingtonu. Soud chce více času, aby posoudil, zda Trumpova administrativa může vojenské jednotky ve městě dál držet.

Cary-Hiroyuki Tagawa, ikonický Shang Tsung z Mortal Kombat, zemřel ve věku 75 let

Cary-Hiroyuki Tagawa se zapsal do popkultury jako ikonický čaroděj Shang Tsung i jako tvář řady významných filmů a seriálů. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku 75 let, ale stopa, kterou zanechal, zůstává výrazná.

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama