Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Návštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 2

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Město, jež během krátké chvíle vymazala přírodní katastrofa ze světa. Co byste při návštěvě Pompejí neměli minout? Přečtěte si naše tipy.

  Pokračování článku Návštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 1

  House of Menander

  Velký a zachovalý Menanderův dům patřil bohatému obchodníkovi. Vchod je lemován okázalými sloupy s korintskými hlavicemi. Zachovalé atrium má v jednom rohu malý chrám a neporušenou dřevěnou střechu, která sahá až ke středovému otvoru. Odtékající voda se shromažďovala v bazénu níže. Vnitřní pokoje zdobí výjevy z Homerovy Iliady.

  Dále podél Via dell’Abbondanza nalevo je Thermopolium, taverna plně vybavená nádobami na pití, konvicí, sporákem a lampou. Peníze posledního zákazníka stále leží na přepážce.

  Nuovi Scavi (nové vykopávky)

  Vpravo na vzdálenějším konci Via dell’Abbondanza je začátek nových vykopávek. Byly zde ponechány nástěnné malby a nábytek. V mnoha domech bylo zachováno i první patro s balkony a lodžiemi, což nám dává lepší představu o tom, jak vypadaly Pompeje před dvěma tisíci lety.

  Mozaiky, sochy, fresky a nábytek jsou stále tady, spolu s volebními plakáty a neformálními nápisy namalovanými na stěnách. Tato část města pochází z posledního období Pompejí a většina domů patřila obchodníkům. V domě Cryptoporticus ilustruje nádherné malované vlysy v chodbě vedoucí do sklepa scény z Iliady a dalších Homerových básní. V Casa della Venere (Dům Venuše) je jedna z nejkrásnějších fresek v Pompejích, jež znázorňuje bohyni Venuši na mušli.

  Amfiteátr

  Masivní amfiteátr z roku 80 př.n.l. na vzdáleném konci Pompejí, do něhož se vešlo 12 000 diváků, je nejstarším dochovaným římským amfiteátrem a nejkompletnějším ze všech postavených před Koloseem v Římě.

  Hned vedle je Palaestra s kolonádami podél tří stran a bazénem uprostřed. Porta di Nocera za městskými hradbami je pohřebiště (hřbitov) ​​podobné těm, které ležely za hradbami všech římských (a dalších) starověkých měst.

  Dům Vettii

  Dům Vettii ve Vicolo di Mercurio je jedním z nejzajímavějších v Pompejích. Byl to domov dvou dobře situovaných bratrů ze střední třídy a ukazuje, že v elegantně vyzdobených domech nežila jen aristokracie.

  Tento dům má některé z nejlepších fresek a peristyl, který má stále původní mramorovou výzdobu a jehož zahrada byla znovu vysazena. V kuchyni se stále nachází kuchyňské náčiní.

  Podle stylu interiéru si historici umění myslí, že fresková malba byla provedena po ničivém zemětřesení v roce 62 n.l. Nejznámější z fresek jsou v tricliniu, kde zcela zakrývají stěny mytologickými scénami. Barvy jsou obzvláště intenzivní.

  Západní domy

  Ve stejné čtvrti poblíž Porta Ercolano je několik domů, které stojí za prohlídku. Naproti domu Vettii je Faunův dům – nejkrásnější sídlo v Pompejích. Bohužel všechny jeho umělecké poklady, včetně vynikajících mozaik, byly odvezeny do muzea v Neapoli.

  Vedle Siricusova domu je pekárna, na jejímž prahu je napsáno „Salve lucrum“ (Ať žije zisk). Dále podél ulice Via Stabiana vpravo je Dům Marka Lucretia se zachovanými malbami a Dům stříbrné svatby s jemným atriem a peristylem.

  Zahrada elegantního Domu pozlacených Amorů (Casa degli Amorini Dorati) si stále zachovává původní mramorovou výzdobu. Severně od lázní Forum, menších a skromnějších než lázně Stabian, je Dům tragického básníka. Na jeho prahu najdete jednu z nejznámějších mozaik v Pompejích, připoutaného psa s nápisem „Cave canem“ (Pozor na psa). Na jeho severní straně je Fullerova dílna, nalevo od něho jsou dva domy s krásnými fontánami.

  Ulice hrobek

  Za zdmi Pompejí je předměstská čtvrť, jejíž hlavní ulice byla vyhloubena. Tato ulice hrobek je lemována impozantními pohřebními památkami, které se vedle Via Appia v Římě řadí k nejpůsobivějším dochovaným příkladům této římské praxe stavby hrobek podél veřejných komunikací.

  Na severozápadním konci je velká Diomedesova vila s rozsáhlou zahradou ohraničenou dlouhým portikem. Je ironií, že samotný dům se stal hrobkou sopečné erupce: v podzemní chodbě se našli těla 18 žen a dětí. U dveří do zahrady bylo tělo muže s klíčem v ruce a tělo otroka, který nesl peníze a cennosti.

  Villa of Mysteries

  Mimo hlavní výkopovou oblast, za Villa Diomedes, je nádherná Villa of Mysteries (Villa dei Misteri). Byla postavena ve druhém století před naším letopočtem a obsahuje jedny z nejlepších dochovaných starověkých nástěnných maleb.

  Nejpozoruhodnější z nich je vlys dlouhý 17 metrů ve velkém trikliniu. Postavy jsou téměř v životní velikosti. Předpokládá se, že vila byla přeměněna na dionysiánské kultovní místo setkávání a scény na těchto obrazech ukazují tajemství zasvěcení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS