menu

23.1 C
Czech
Pondělí 30. června 2025

Íránský parlament odhlasoval pozastavení spolupráce s jadernou agenturou MAAE

Íránský parlament dnes odhlasoval pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Zákon však musí ještě posoudit Rada dohlížitelů, informují tiskové agentury. MAAE v minulosti opakovaně vydala zprávy, podle nichž Írán obohacuje uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Izraelské a americké vzdušné údery v uplynulých dnech cílily na íránská jaderná zařízení.

Bitcoin s pošramocenou minulostí otevírá širší debatu o kryptoměnách

Bitcoinová kauza spojená s darem státu od provozovatele darknetového tržiště znovu rozvířila debatu o pověsti kryptoměn. Právníci i odborníci upozorňují, že i přes spojení s nelegálním trhem má bitcoin legitimní využití. V mnoha částech světa dokonce představuje jedinou možnost, jak nakupovat základní věci.

Návštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 1

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Zničené město Pompeje leží na úpatí sopky Vesuv. Ta v roce 79 n.l. město zalila šesti metry lávy a popela. To, co dnes vidíme, bylo odhaleno archeology a poskytuje nám nejlepší příklad římského města a jeho způsobu života.

Je snadné pochopit, proč se jedná o jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Itálii. Pouhých 16 let před zničením byly Pompeje těžce poškozeny zemětřesením. Jeho 20 000 obyvatel ani nestihlo dokončit obnovu. Při prvním náznaku erupce sopky začali obyvatelé město opouštět, takže když došlo ke katastrofě, bylo zde uvězněno posledních asi 2 000 lidí.

Po svém zničení zůstalo město již navždy opuštěné. Vykopávky začaly v 18. století, od té doby byly obnoveny asi tři pětiny celkové plochy (městské hradby měly obvod tří kilometrů). První vykopané artefakty byly odvezeny do muzea v Neapoli, ale od roku 1911 je archeologové začali nechávat na místě. Nejzajímavější jsou tak ty oblasti, které byly odhaleny později.

Budete překvapeni, jak živým dojmem celé místo působí. Jako by všichni zmizeli uprostřed svých denních úkolů, které nikdy nedokončili. Návštěva Pompejí je nezapomenutelným zážitkem. Jsou snadno dosažitelné z Neapole nebo Sorrenta, a dokonce i jako jednodenní prohlídka z Říma.

Hlavní atrakce Pompejí

Antikvárium

Než se vydáte na průzkum města, navštivte nejprve toto muzeum. Najdete zde nejen užitečné informace, ale i mnoho artefaktů z vykopávek, které byly buď příliš křehké, nebo příliš náchylné na zvětrávání, aby mohly zůstat na místě.

Některé z nich pocházejí z období dávno před římskou dobou. Uvidíte zde nářadí každodenního života – řady amfor a jiných nádob, vybavení a drobných domácích a komerčních předmětů.

Také tu uvidíte sádrové odlitky obětí sopečné erupce. Ve ztuhlém popelu totiž bagry při vykopávkách narazily na téměř dokonalé formy těl lidí, kteří nestihli před katastrofou utéct. Odlitky ze sádry přenáší jejich poslední okamžiky do reality a dělají z Pompejí víc než jen historickou relikvii.

Fórum

Hlavní náměstí římského města je obklopeno kolonádami a na severu ohraničeno Jupiterovým chrámem, který se tyčí na třímetrové základně. V rohu napravo je Macellum, hala pro prodej potravin. Fórum obklopují různé svatyně, chrámy a další budovy: Laresova svatyně, Vespasianův chrám, hala pro prodej vlny a kurie, kde se scházela městská rada.

Nedaleká bazilika byla využívána jako tržiště nebo soudní dvůr. Vlevo je Apollónův chrám obklopený 48 iónskými sloupy.

Divadla

Teatro Grande (Velké divadlo), postavené ve svažitém terénu, pojme 5 000 diváků a v létě se používá pro představení Son et lumière. Horní řada nabízí jeden z nejlepších výhledů na město a Vesuv.

Divadlo ilustruje třídní rozdělení té doby, s širšími, jemněji se svažujícími sekcemi pro vyšší třídy, jež byly odděleny od chudších mas nízkou zdí.

Přilehlé Teatro Piccolo (Malé divadlo), lépe zachovalé a nejčasnější příklad zastřešeného římského divadla, pochází z doby kolem roku 75 př.n.l. Bylo používáno hlavně pro hudební vystoupení.

Velké divadlo bylo jedním z prvních kamenných divadel a Pompeje měly tato dvě kamenná divadla dříve, než byla postavena první ve městě Řím.

Chrám Isis

Na východ od Malého divadla se nachází Tempio di Iside – chrám Isis, věnovaný egyptské bohyni, jejíž kult byl v Římské říši velmi populární. Ačkoli byl chrám postaven ve druhém století př.n.l., byl poničen při zemětřesení 62 n.l. a zcela přestavěn. Stojí na vyvýšeném podstavci uprostřed nádvoří obklopeného sloupovím. Stále můžete vidět nápis vyškrábaný na jeho stěně francouzským romanopiscem Stendhalem v roce 1817.

S chrámem Isis sousedí Tempio di Giove Meilichio. Odtud vstupujete do trojúhelníkového fóra ve stínu stromů, určeného hlavně pro divadelníky. Dále se dostanete do kasáren gladiátorů. Na jejích sloupech jsou nápisy zaznamenávající jejich úspěchy v gladiátorských hrách.

Terme Stabiane (Stabianské lázně)

Na rohu ulic Via dell’Abbondanza a Via Stabiana jsou největší a nejzachovalejší lázně v Pompejích. Vchod vede do kolonádového paláce s bazénem na levé straně. Napravo jsou mužské a ženské vany oddělené kamny na ohřev vody.

Každé zařízení má kruhovou studenou lázeň (frigidárium), šatnu (apodyterium) s regály na oblečení, teplou lázeň (tepidárium) a horkou lázeň (kaldárium) vyhřívanou vzduchovými kanály v podlaze a stěnách. Gladiátoři trénovali v tělocvičně, která byla také součástí stabianského komplexu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.

V Brightonu po protestu zrušili říjnový koncert zpěváka Mansona

V anglickém Brightonu po tlaku aktivistů a jedné poslankyně zrušili říjnový koncert amerického zpěváka Marilyna Mansona, který měl být jeho prvním vystoupením v Británii v rámci turné One Assassination Under God. Píše to server BBC.

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sicílie a Sardinie: Ochutnejte vína pěstovaná na svazích vulkánu

Sicílie už dávno není jen destinací slunce a moře. Stále víc cestovatelů míří na jih Itálie za vínem. Místní přírodní podmínky jsou výjimečné, krajina dechberoucí a zážitky autentické. Vinná turistika tu propojuje přírodní krásy s historií, gastronomií a nefalšovanou italskou pohostinností.

Po plážích i divokých útesech Rybářské stezky. To nejlepší z portugalského pobřeží

Putování podél západního pobřeží Portugalska láká stále víc dobrodruhů. Fishermen’s Trail neboli Rybářská stezka je součástí širší sítě Rota Vicentina a nabízí to nejlepší z Atlantského pobřeží. Vede přes útesy, pláže i rybářské vesničky a dá se zvládnout za 11 až 13 dní.

Zapomenuté klenoty italské Apulie, kde se zastavil čas

Na patě italské boty se rozprostírá krajina, která působí jako vystřižená z pohádky. Apulie nabízí víc než jen ikonické trulli a slunce nad vinicemi. Její středověké vesnice si zachovaly historické kouzlo i živou atmosféru plnou lokálních zvyků, chutí a vůní.

Největší slon na světě má 32 pater a stojí v Bangkoku

V severní části Bangkoku se tyčí podivná stavba s nezaměnitelným vzhledem. Elephant Building, známá také jako Chang Building, vypadá přesně tak, jak název napovídá – jako obří slon složený z LEGO kostek. Od svého dokončení v roce 1997 budí pozornost nejen doma, ale i v zahraničí.

Letadlo není přehlídkové molo. Co si raději neoblékat na palubu

Cestu letadlem chce každý absolvovat v pohodlí. Některé kousky oblečení nebo doplňky však mohou let opravdu znepříjemnit – ať už kvůli teplotám na palubě, bezpečnostní kontrole, nebo prostě jen proto, že se v nich nedá pořádně hnout.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.

V Brightonu po protestu zrušili říjnový koncert zpěváka Mansona

V anglickém Brightonu po tlaku aktivistů a jedné poslankyně zrušili říjnový koncert amerického zpěváka Marilyna Mansona, který měl být jeho prvním vystoupením v Británii v rámci turné One Assassination Under God. Píše to server BBC.

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.

Útočník zabil v americkém Idahu nejméně dva lidi, střílel na zasahující hasiče

Při střelbě v Coeur d’Alene v americkém státě Idaho zemřeli dva hasiči a jeden utrpěl zranění poté, co je při zásahu u požáru přepadl neznámý střelec. Policie později uvedla, že se po několikahodinovém zásahu podařilo nalézt poblíž místa tělo mrtvého muže se zbraní, jedná se zřejmě o útočníka, informovala AP.

Stovka lidí se střetla v ulicích Heiligenhausu, na místo vyrazila i helikoptéra

Německé město Heiligenhaus zažilo v neděli večer masivní rvačku mezi dvěma početnými rodinami. Do bitky, která se odehrála v rezidenční čtvrti na ulici Harzstraße, se zapojilo zhruba sto lidí. Policie hlásí sedm zraněných, někteří jsou ve vážném stavu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás