Kosmický turismus a ambiciózní cíle kolonizovat Měsíc a Mars. Civilizace postupně expanduje do vesmíru, který je ale vůči člověku nepřátelský. Může dojít ke zdravotním komplikacím a technickým závadám. Pokud někdo ve vesmíru zemře, co se stane s tělem? Na webu The Conversation se o tom rozepsal lékař astronautů.
Vesmír je nepřátelské prostředí vůči životu a negativně působí na lidské zdraví. Přesto jsou dnes starty raket vesmírných agentur a soukromých společností běžné. Miliardáři tím zahánějí nudu a vědci touží po lidském výzkumu na Měsíci a Marsu.
Vzhledem ke komplikovanosti vesmírných letů je až obdivuhodné, jak málo lidí během nich přišlo o život. Od roku 1961 zemřelo ve vesmíru pouze dvacet lidí. Příčinami byly technické závady.
What happens if someone dies in space? https://t.co/YNfd1ndhPq
— The Conversation U.S. (@ConversationUS) July 31, 2023
Během havárií raketoplánů v letech 1986 a 2003 zahynulo čtrnáct astronautů. V roce 1967 zemřeli tři astronauti při požáru startovací rampy Apolla I. a roku 1971 přišla o život tříčlenná posádka během mise Sojuz II.
Astronauti se v důsledku tlaku v kabině během návratu na Zemi udusili. Co se stane s tělem takového mrtvého astronauta ve vesmíru popsal na The Conversation lékař astronautů Emmanuel Urquieta. Podle něj vždy bude hlavní prioritou bezpečí celé posádky.
Vesmírné pohřby? Raději ne
V případě, že dojde ke smrti astronauta na nízké oběžné dráze, třeba na mezinárodní vesmírné stanici (ISS), bude jeho tělo navráceno na zemi v kapsli během několika málo hodin. V případě smrti na Měsíci se člověk vrátí na Zemi až během několika dní.
Urquieta uvedl, že zachování těla nebude hlavní prioritou na rozdíl od bezpečného návratu celé posádky. Pokud astronaut zahyne během 300 milionů kilometrů dlouhé cesty na Mars, na rodnou planetu se vrátí až na konci mise, která může trvat i několik let.
Posádka se totiž podle lékaře nemůže jen tak otočit a vrátit na Zemi. Tělo uchová v oddělené místnosti či specializovaném vaku na mrtvoly. „Stálá teplota a vlhkost uvnitř vesmírného plavidla by teoreticky pomohla tělo uchovat,“ řekl Urquieta.
Tohle ale platí, pokud zemře astronaut v uzavřeném prostředí vesmírné lodi nebo stanici. Smrt astronauta bez skafandru ve volném kosmu by nastala okamžitě vlivem ztráty tlaku a vystavení vesmírnému vakuu.
Došlo by k udušení a vyvaření krve s dalších tělních tekutin. Urquieta rozhodně podle ScienceAlert nedoporučuje mrtvé na Měsíci či Marsu pohřbívat kvůli hrozbě kontaminace půdy. Kremace také není vhodná, vyžaduje totiž energii potřebnou k jiným účelům.