Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Naočkovaní, uzdravení nebo mrtví. Německý ministr zdravotnictví pronesl varovná slova

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn vydal dosud nejostřejší varování o důležitosti očkování. Pohrozil, že nakažlivou variantu koronaviru dostanou zřejmě tuto zimu všichni. Informuje o tom BBC.

  Jak se občas cynicky říká, do konce letošní zimy budou všichni v Německu buď očkovaní, uzdravení, nebo mrtví,“ řekl Spahn na pondělní tiskové konferenci v Berlíně. Ministr uvedl, že poslední vlnu způsobuje vysoce nakažlivá varianta delta a že každý, kdo není očkován, se v průběhu několika příštích měsíců nakazí.

  Německo se nachází v sevření čtvrté vlny koronaviru. Případů rychle přibývá a mnohé nemocnice jsou plné. Sousední spolková země má jednu z nejnižších proočkovaností v západní Evropě, plně očkováno je 68 % lidí.

  Míra nakažení v Německu je nejvyšší od začátku pandemie a zdravotničtí odborníci varovali, že tato vlna by mohla být zatím nejhorší. Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 30 643 nových případů nákazy – o 7 000 více než před týdnem. To je jeden z nejvyšších počtů na světě.

  Budou zavedena přísnější omezení, která vyloučí neočkované osoby z některých míst. Také některé proslulé německé vánoční trhy byly zrušeny.

  Pan Spahn řekl, že je proti zavedení povinného očkování proti Covidu, ale že je „morální povinností“ se nechat očkovat, protože to má dopad na ostatní lidi.

  Svoboda znamená převzít odpovědnost a je povinností vůči společnosti nechat se očkovat,“ řekl. Ministr zdůraznil, že Němci by se měli nechat očkovat i třetí dávkou, pokud dostali druhou víc než před půl rokem. Sníží tak riziko vážného onemocnění.

  Nebuďte vybíraví, řekl Němcům

  Podle něj by Němci neměli zatracovat ani vakcínu Moderna: mnoho z nich totiž upřednostňuje očkovací látku od společnosti Pfizer/BIoNTech. Spahn zdůraznil, že obě vakcíny jsou stejně dobré, lidé by podle něj neměli být vybíraví.

  Někteří očkující lékaři říkají, že Pfizer/BioNTech je Mercedes mezi vakcínami a Moderna je Rolls-Royce,“ řekl Spahn.

  Vakcíny je dostatek pro všechna nadcházející očkování,“ řekl Spahn. „A obě vakcíny fungují.“ Varoval, že zhruba šestnácti milionům dávek vakcíny Moderna může projít záruční lhůta, pokud se rychle nespotřebují.

  Vakcína Pfizer/BioNTech, vyvinutá v německém městě Mohuč, se mezi německou veřejností těší mimořádné oblibě. Očkovací látka společnosti AstraZeneca – která nevyužívá technologii mRNA – byla zpočátku hlavní alternativou v počáteční části očkovací kampaně. Bývá ale však spojována s vzácnými krevními sraženinami a nedoporučuje se tak mladším lidem.

  Země očekává, že Evropská unie schválí vakcíny pro děti ve věku od pěti do 11 let do konce týdne. Od začátku pandemie zemřelo v Německu více než 99 000 lidí a více než 5,4 milionu se koronavirem nakazilo.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama

  1 komentář

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama