Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Nagasaki si připomenulo 70.000 obětí amerického jaderného útoku před 77 lety

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Japonské město Nagasaki si dnes okamžikem ticha připomenulo oběti jaderného útoku z roku 1945. Američané na město 9. srpna 1945 svrhli jadernou pumu a zabili na 70.000 lidí. Japonsko o šest dní později kapitulovalo. Nagasacký starosta Tomihisa Taue při vzpomínkové ceremonii podle agentury AP řekl, že ruská invaze na Ukrajinu ukazuje, že možnost jaderného útoku není pouze důvod k obavám, ale vytváří také skutečnou a přítomnou krizi.

  „Jaderné zbraně mohou být použity, pokud budou existovat. Budoucnost lidstva lze zachránit jedině jejich zničením,“ sdělil Taue v projevu. Připomenul, že zatímco Rusko po invazi jaderným útokem pohrozilo, čtyři další jaderně vyzbrojené státy se shodly, že by na jaderný konflikt nikdy dojít nemělo.

  „Ukazuje to, že možnost použití jaderných zbraní není jenom ničím nepodložený strach, ale hmatatelná a přítomná krize,“ řekl starosta. Koncept, že jaderné zbraně nejsou určeny ke skutečnému použití, ale k odstrašení, je podle něj „fantazie a nic než pouhá naděje“.

  O tři dny dříve si svržení americké atomové pumy připomenulo také druhé japonské město Hirošima. Na upomínku do Nagasaki stejně jako do Hirošimy nebyli přizváni zástupci Ruska ani Běloruska. Při útoku na Hirošimu přišlo o život 140.000 lidí.

  V Nagasaki si dnes úder bomby připomenuli chvílí ticha přesně v čas, kdy bomba 9. srpna 1945 na město spadla, tedy v 11:02 místního času (4:02 SELČ). „I když se nacházíme ve složitém bezpečnostním prostředí, musíme pokračovat v úsilí o nepoužití nukleárních zbraní. Nagasaki bude poslední místo jaderného útoku,“ řekl dnes japonský premiér Fumio Kišida.

  Japonsko neusiluje o jaderné zbraně ani o jejich výrobu či umístnění na svém území. Je ale spojencem USA a na jeho území působí 50.000 amerických vojáků, takže se na Japonsko vztahuje americká ochrana před jaderným úderem.

  Taue řekl, že debata o jaderném odzbrojení a nešíření jaderných zbraní v minulých desetiletích nebyla přenesena do praxe a důvěra vůči spolehlivosti Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1968 je chatrná. „Musíme si přiznat, že jediný realistický způsob ochrany Země a lidstva v budoucnosti je jaderné odzbrojení,“ řekl.

  Na připomínkové akci byl přítomen i dvaaosmdesátiletý přeživší útoku Takaši Mijata. „Jaderné zbraně nejsou odstrašující a sdílení jaderných zbraní odporuje našemu přání,“ řekl. Při úderu na Nagasaki, který zažil jako malé dítě, zahynuli jeho strýc a teta a otec o pět let později podlehl leukémii. Mijatovi lékaři diagnostikovali rakovinu před deseti lety.

  V březnu Japonsko registrovalo 118.935 lidí, kteří mají jako přeživší jaderných útoků nárok na vládní zdravotní podporu. Průměrný věk této skupiny je 84 let.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS