Více
  19.2 C
  Czech
  Neděle 28. května 2023

  Nepálský šerpa zdolal Everest už po osmadvacáté. Na vrchol vystoupal dvakrát během týdne

  Nepálský šerpa dosáhl v úterý nového rekordu. Po osmadvacáté zdolal vrchol Mount Everestu. Byl to jeho druhý výstup během pouhého týdne. Počet obětí hory v tomto roce mezitím stoupl na jedenáct.

  Ruský raketový útok na ukrajinskou kliniku si vyžádal dva mrtvé a 23 raněných, hlásí Kyjev

  Kliniku ve městě Dnipro na východě Ukrajiny v pátek zasáhla ruská raketa. Při útoku, který ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za zločin proti lidskosti, zahynuli nejméně dva lidé a 23 dalších utrpělo zranění.

  Neobvyklé migrace zvířat a kde je vidět

  Příroda nabízí mnoho neobvyklých podívaných, které zahrnují obrovské množství zvířat v pohybu. Afričtí pakoně v Serengeti či keporkakové migrující z Antarktidy do Karibiku patří mezi ty nejznámější. Existuje ovšem několik ne tak slavných, zato stejně zajímavých migrujících druhů.

  Nadace Frontiers of Freedom vyjádřila obavy z korupce, omezování činnosti právního státu a oslabování demokratických hodnot v Rumunsku

  Fairfax (Virginie) 12. května 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Nadace vyzvala Spojené státy a Evropskou unii, aby využily diplomatických vztahů a potenciálních sankcí k zajištění ochrany hodnot západní civilizace.

  V souvislosti s obavami z výrazné míry korupce ve vládě, hrubého zanedbávání pravidel fungování právního státu, manipulace s ekonomikou volného trhu a nedávného poklesu úrovně demokracie oznámila nezávislá americká nadace Frontiers of Freedom své obavy ze současné situace v Rumunsku a vyzvala mezinárodní společenství, včetně Spojených států a Evropské unie, k vyvinutí diplomatického tlaku a zavedení cílených sankcí, které by zajistily ochranu západních hodnot a zájmů ve východní Evropě – zejména v Rumunsku.

  Nadace Frontiers of Freedom kritiku rumunských vládních úředníků vydala v souvislosti s rostoucími obavami z potenciálně zkorumpovaných rumunských politiků a úředníků organizace Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), kteří s velkou pravděpodobností přispívají k destabilizačním snahám svým zaměřením na společnost Euroins Romania, klíčovou součást pojišťovací skupiny Euroins. Ta je jedinou pojišťovací skupinou zajišťující kritické námořní přepravy obilí a cestovní pojištění pro ukrajinské uprchlíky (prostřednictvím svých dvou ukrajinských dceřiných společností – Euroins Ukraine a Euroins Ukraine). Toto předpokládané destabilizační úsilí probíhá formou neoprávněných regulačních zásahů. Destabilizací společnosti Euroins Ukrajina se rumunští politici a úředníci snaží podkopat udržitelný obchodní model společnosti Euroins, což má negativní dopad i na podnikání této skupiny v Ukrajině.

  „Ačkoliv je korupce jistě problémem v celé řadě zemí, v Rumunsku se jedná o obzvláště znepokojivý problém s ohledem na kontext konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ prohlásil George C. Landrith, prezident organizace Frontiers of Freedom. „Přijímáním úplatků nebo jiných forem korupčních výhod od ruských subjektů mohou zkorumpovaní rumunští politici a úředníci organizace ASF přímo přispívat k Putinovým snahám podkopat Ukrajinu a destabilizovat obecné mezinárodní společenství. Tyto osoby mohou využívat svého postavení za účelem ovlivňování regulačních rozhodnutí nebo ovlivňování obchodní činnosti společnosti Euroins způsobem, který škodí nejen této společnosti, ale i širší mezinárodní podnikatelské a investorské komunitě,“ dodal Landrith.

  Pojištění námořní přepravy je důležitou součástí globálního obchodu a poskytuje celosvětovou ochranu přepravovaného zboží. V souvislosti s konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou je tato ochrana obzvláště důležitá, protože ukrajinským podnikům umožňuje bezpečně přepravovat zboží do zahraničí a udržovat tak důležité obchodní vztahy.

  „Ruský prezident Putin se netají svou snahou prosadit ruský vliv na Ukrajině všemi možnými způsoby a podkopat aktivity ukrajinských podniků i jednotlivců daleko za hranicemi Ukrajiny,“ uvedl Landrith. „Pro řešení těchto obav v Rumunsku je zásadní, aby rumunská vláda podnikla aktivní kroky k likvidaci korupce a zajistila, aby politici a úředníci ASF nesli odpovědnost za jakékoliv nezákonné aktivity – zejména pak za ty, které napomáhají Putinovi. Tato opatření by mohla zahrnovat například posílení protikorupčních zákonů a předpisů, zvýšení transparentnosti a odpovědnosti v rámci organizace AFS či poskytnutí dodatečných zdrojů a školení orgánům činným v trestním řízení, aby mohly případy korupce efektivněji vyšetřovat a postihovat,“ dodal Landrith.

  Přestože námořní doprava a cestovní pojištění mají pro Ukrajinu zásadní význam, nepřijala dosud rumunská vláda žádná účinná opatření, která by zamezila Putinovým snahám o oslabení těchto odvětví. Je možné, že plně nedoceňuje význam těchto odvětví. Zatímco americká vláda v čele s prezidentem Bidenem a viceprezidentkou Harrisovou společně s některými dalšími evropskými vládami podnikají kroky na podporu Ukrajiny ve formě přímé finanční pomoci a hospodářských sankcí proti Rusku, rumunská vláda se společně se západoevropskými vládami dosud nezaměřila na klíčovou roli, kterou při poskytování ochrany a podpory ukrajinským podnikům a jednotlivcům sehrávají pojišťovny. Tím, že rumunská vláda umožňuje pokračující narušování těchto průmyslových odvětví v důsledku ruského tlaku, zamezuje ve svém důsledku zajištění plné podpory Ukrajiny v jejím úsilí bránit se ruské agresi.

  Kromě toho je důležité, aby mezinárodní partneři pokračovali ve spolupráci na podporu Ukrajiny a v boji proti ruské agresi. Toho by mohlo být dosaženo například zahrnutím finanční podpory pojišťovny Euroins a dalších ukrajinských pojišťoven, účastí na diplomatickém úsilí o vyvinutí tlaku na rumunské regulační orgány s cílem ukončení jejich nekalých a výrazně nadměrných aktivity, nebo spoluprací na aktivitách zpravodajských služeb a organizací pro vymáhání práva, které se soustředí na odhalování a narušování korupčních aktivit.

  O organizaci Frontiers of Freedom

  Frontiers of Freedom je nezisková organizace splňující požadavky sekce 501(C)4 amerického Federálního daňového zákoníku, kterou v roce 1995 založil americký senátor Malcolm Wallup. Jedná se o vzdělávací nadaci, jejímž posláním je prosazovat zásady svobody jednotlivce, dosažení míru prostřednictvím síly, omezené vlády, svobodného podnikání, volného trhu a tradičních amerických hodnot, jak jsou obsaženy v Ústavě a Deklaraci nezávislosti.

  Další informace o postoji organizace Frontiers of Freedom vůči současným událostem v Rumunsku získáte na e-mailové adrese [email protected], na které můžete také kontaktovat našeho zástupce, pokud vás zajímají konkrétnější podrobnosti o našem úsilí po celém světě.

  KONTAKT: George Landrith, (703) 246-0110 linka 1302

  Sledujte nás na sítích

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Pohostinství je zásadně nepochopený nebo úmyslně stíhaný obor

  Praha 28. května 2023 (PROTEXT) - Asociace restauratérů Apron striktně odmítá zařazení oboru do zvýšené sazby DPH pro nealkoholické nápoje. - Nejsme prodavači, kteří mají...

  Živě: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  Živé vysílání z Augustiniánského opatství: Vědecká diskuze k tématu genetiky

  Jaké jsou základy genetiky? Připomeneme si základy významu a historie genetiky. Vzpomeneme příběh a souvislosti ze života Gregora Johanna Mendela, který působil v Augustiniánském...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Rusko v noci zaútočilo na Kyjev desítkami dronů, jeden člověk zahynul

  Při rozsáhlém nočním útoku na Kyjev zahynul nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura Ukrinform s odvoláním na vojenskou správu města, podle níž šlo o nejrozsáhlejší útok drony na Kyjev od začátku ruské invaze loni v únoru. Ukrajinská armáda sestřelila v noci 52 z Ruska vyslaných dronů, uvedla agentura Reuters, podle níž není jasné, zda všechny mířily na Kyjev. Jeho vojenská správa už dříve hovořila o nejméně 40 dronech útočících na metropoli. Letecký poplach platil v noci i v dalších regionech Ukrajiny.

  Demokrat Biden a republikán McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

  Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

  Bitcoin by kvůli ceně zlata mohl dosáhnout 45 tisíc dolarů, tvrdí JPMorgan

  Současná cena zlata ve výši téměř 2 000 dolarů za unci by podle analytiků JPMorgan mohla znamenat cenu bitcoinu ve výši 45 000 dolarů. Obě aktiva totiž mají tendenci pohybovat se v tandemu a investoři je považují za alternativy.

  Srbský prezident Vučić odstoupil z čela vládní strany, hlavou státu zůstává

  Srbský prezident Aleksandar Vučić na dnešním sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává, uvedly tiskové agentury. Vučić k rezignaci na stranickou funkci uvedl, že semknutí země vyžaduje nový přístup. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu po velkých protivládních protestech v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem.

  Ukrajinské děti přicházejí ve válce o rodiče, domovy a nevinnost

  Obě děti ve věku devíti a deseti let se snažily vidět skrz hustý kouř poté, co jejich domkem v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny otřásl ohlušující výbuch, a volaly svého otce. Odpovědělo jim jen děsivé ticho. Pak Olha Hinkinová a její bratr Andrij spěchali do protileteckého krytu, jak je učili. Když výbuchy ustaly a kouř se rozplynul, našli svého otce na verandě - nehybného a zakrváceného po zásahu ruským projektilem. "Otce zabili v sedm ráno," řekl agentuře AP Andrij, který nyní žije v bezpečnějším Lvově na západě Ukrajiny, nedaleko hranic s Polskem.

  Waters tvrdí, že jeho černý kostým z koncertů je ve skutečnosti antifašistický

  Spoluzakladatel rockové kapely Pink Floyd Roger Waters tvrdí, že jeho kontroverzní kostým, kvůli němuž ho v Německu vyšetřují, je ve skutečnosti antifašistický. V dnešním prohlášení 79letý hudebník uvedl, že na koncertě v Berlíně minulý týden černým kabátem s červenou páskou na paži vyjadřoval své odmítání fašismu a předsudečnost. Německá policie ale Waterse vyšetřuje kvůli podezření z šíření nenávisti proti určité náboženské, národnostní nebo etnické skupině, protože kostým připomínal uniformu, jakou nosili důstojníci nacistické organizace SS.

  Binance získala povolení k provozování burzy v Thajsku

  Společnost Binance získala licenci na obchodování s digitálními aktivy v jihovýchodní Asii poté, co navázala spolupráci s místním podnikem v Thajsku a založila tam burzu.

  Na posunutí dluhového stropu mají američtí zákonodárci více času. Vyjednávat mohou do 5. června

  Americké ministerstvo financí v pátek oznámilo, že nebude schopné platit účty od 5. června. Původně přitom finální datum stanovilo na 1. června. Zákonodárci tak mají více času na vyjednání nového dluhového stropu. V opačném případě by Spojené státy americké selhaly ve splácení svých závazků. Takový neúspěch by přitom mohl mít globální dopady.