Dva podezřelé čínské balony se v neděli pohybovaly nad citlivým Tchajwanským průlivem severně od Tchaj-wanu, oznámilo ostrovní ministerstvo obrany. Není jasné, zda šlo o balon špionážního charakteru, je to však už druhé takové pozorování v tomto měsíci. Informují o tom AP a The Business Standard.
Dvojice podezřelých čínských balonů přeletěla podle agentury AP v neděli nad citlivým Tchajwanským průlivem, zůstala však severně od Tchaj-wanu. Informovalo o tom tchajwanské ministerstvo obrany.
Balony byly pozorovány 204 kilometrů severozápadně od přístavního města Ťi-lung na severu ostrovního státu, který považuje Čína za svou odtrženou provincii. Tchaj-pej však vyznává západní demokratické hodnoty a vlastní suverenitu.
Taiwan reports more suspected Chinese weather balloons crossing Taiwan Strait https://t.co/s44P85LmaB pic.twitter.com/ahzeagn0eB
— Reuters Tech News (@ReutersTech) December 18, 2023
Začátkem měsíce pozoroval Tchaj-wan jihozápadně od přístavního města Ťi-lung čínský vojenský pozorovací balon. Ostrovní ministerstvo obrany pohrozilo, že bude příště takové balony poblíž klíčové úžiny sestřelovat.
V blízkosti ostrova navíc navýšila Čína vojenskou aktivitu. Poblíž kritické úžiny se o den později pohybovala desítka čínských válečných lodí a 26 vojenských stíhaček, 15 z nich přitom překonalo střední linii Tchajwanského průlivu.
Blíží se klíčové volby
Několik letounů pak vstoupilo do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany. Ostrovní stát proto aktivoval bojové stíhačky, lodě a pozemní raketový systém. K takovým incidentům poblíž ostrova dochází stále častěji.
13. ledna v příštím roce proběhnou na Tchaj-wanu prezidentské volby. Jejich výsledek může zásadně ovlivnit budoucí vztahy mezi ostrovním státem a Komunistickou zemí. Současná prezidentka Cchaj Jing-wen se ve své zemi stále těší značné popularitě.
Prosazuje samostatný Tchaj-wan a demokracii, přičemž se za její vlády výrazně zhoršily vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou. Ústava ji zakazuje kandidovat potřetí, místo ní proto Demokratická pokroková strana vybrala jako kandidáta viceprezidenta Williama Laje.
Toho označil Peking za „buřiče“ poté, co v srpnu navštívil USA. Jeho cílem je udržení míru a stability v Tchajwanské úžině. Pro udržení statusu quo je podle něj potřeba se znovu podívat na princip jednotné Číny.
Tchaj-wan je kvůli volbám ve stavu nejvyšší pohotovosti v obavách z čínského vměšování do voleb, píše server The Busness Standard. Pekingu by hrála do karet výhra Chou Jou-ihoa ze strany KMH. Ten prosazuje zachování oficiálního názvu „Čínská republika“.