menu

18.6 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Antisemitismus a chvála Hitlera? Muskův chatbot Grok čelí kritice, v Turecku ho zakázali

Chatbot Grok, vyvinutý společností xAI Elona Muska a provozovaný na platformě X, čelí ostré kritice. A to kvůli sérii kontroverzních výroků, včetně antisemitismu a urážek světových politiků. V Turecku je už jeho provoz oficiálně zakázán.

Josef Dostál a Anežka Paloudová mají syna

Olympijský vítěz Josef Dostál a reprezentantka Anežka Paloudová se stali rodiči. Na sociálních sítích oznámili narození prvního potomka. Dali mu jméno Jonatán.

Na vysokoškolské reprezentaci v Japonsku se bude podílet DZS

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Dům zahraniční spolupráce (DZS) se nově podílí na přípravách účasti Česka na prestižní světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. V rámci své iniciativy Study in Czechia podpoří hlavního koordinátora české účasti v oblasti vzdělávání Charles University Innovations Prague (CUIP). Instituce společně představí český vzdělávací systém jako moderní a konkurenceschopný. Zároveň zastřeší síťovací misi rektorům vysokých škol. Ti budou mít jedinečnou příležitost rozvinout meziuniverzitní spolupráci a zapojit se do mezinárodního dialogu o aktuálních tématech v internacionalizaci vzdělávání.

Ředitel Domu zahraniční spolupráce (DZS) Michal Uhl a generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška v úterý 9. července 2024 v Praze slavnostně podepsali memorandum o spolupráci mezi DZS a Kanceláří generálního komisaře pro Expo 2025. Memorandum si klade za cíl rozšířit například spolupráci mezi českými a japonskými univerzitami a vědecko-výzkumnými centry, seznámit širokou veřejnost v zahraničí s českými regiony, představit významné vzdělávací instituce, a tím zvýšit zájem o Česko jakožto atraktivní destinaci pro studium a meziuniverzitní spolupráci.

„Česko se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy již pošesté. Je to skvělá příležitost prezentovat nás jako zemi s bohatou historií a inovativním přístupem k výuce. Jako zemi talentu a kreativity, což je ostatně tématem české účasti na světové výstavě Expo 2025, která začne už příští rok v dubnu v japonské Ósace. Zastoupení vysokých škol, vědy a výzkumu považuji za klíčovou součást české národní prezentace a pevně věřím, že díky spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a CUIP bude účast českých vysokých škol hojná a úspěšná,“ říká generální komisař české účasti na Expo 2025 Ondřej Soška.

Ředitel DZS Michal Uhl dodává: „Akce takového formátu, jako je světová výstava, umožňuje delegaci vysokých škol prezentovat Česko jako sebevědomou, konkurenceschopnou zemi a vzdělanostní centrum střední Evropy. Věřím, že tato cesta pomůže naplnit cíle našich univerzit a podpoří vysokou míru internacionalizace a její přínosy pro management, akademické pracovníky i studenty a v neposlední řadě pro celou společnost. Díky spolupráci vzdělávacích institucí můžeme vytvářet mosty mezi národy, které vedou k objevům a inovacím.“

Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů, k tomu připojuje: „Při příležitosti Expo 2025 v Japonsku mohou české vysoké školy představit jak naši historii a tradici, tak nové a dynamické přístupy. Vítám možnost předvést naše vysoké školství jako otevřené světu, které má velký potenciál do budoucna.”

Světová výstava se uskuteční od 13. dubna do 13. října 2025. Jejím ústředním tématem je „Vytváření budoucí společnosti pro naše životy“. Jeden z 26 Expo týdnů se bude věnovat právě vzdělávání, a to od 21. července do 23. července, kdy proběhne akce „Vzdělání 21. století: Umělá inteligence, technologie a inovace ve vzdělávání“. DZS v rámci své iniciativy Study in Czechia využije tento prostor pro zorganizování delegace rektorů českých vysokých škol, kteří zde budou moci navázat partnerství s japonskými univerzitami. Současně se pokusí poskytnout vysokým školám příležitost potkat se se svými zahraničními absolventy v daném regionu. „Jde o jedinečnou možnost pro networking s absolventy českých vysokých škol a navázání ekonomické, kulturní či diplomatické spolupráce,“ uvádí Soňa Lippmann, vedoucí komunikační a analytické sekce DZS.

Česko by se dále v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale taky českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Český národní pavilon ve tvaru skleněné spirály bude mít moderní dřevěnou CLT konstrukci a fasádu z uměleckého skla. Nabídne stálou expozici, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restauraci, VIP lounge a odpočinkovou zónu s výhledem na moře.

Dům zahraniční spolupráce

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jeho stěžejní činností je správa programů zaměřených na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí. Více informací o aktivitách DZS a naleznete na dzs.cz. Více informací o aktivitách iniciativy Study in Czechia naleznete na studyin.cz nebo studyin.cz/alumni.

Kancelář generálního komisaře pro EXPO 2025

Kancelář generálního komisaře je zodpovědná za veškeré přípravy Česka na světových výstavách (tzv. World EXPO). Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí ČR s koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Kancelář generálního komisaře je od ledna 2023 součástí sítě Českých center. Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Sledovat můžete také Twitter, LinkedIn, Facebook, Instagram a YouTube.

Tento text je součástí projektu informováni o české účasti a dění na Expo 2025 v gesci Protext ČTK.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.
Reklama

DOPORUČUJEME

Bybit EU – budování důvěry v regulovanou evropskou kryptobudoucnost

Vídeň (Rakousko) 12. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Dnešní tisková konference přináší oficiální představení společnosti Bybit EU rakouským a evropským médiím. Se svým sídlem v...

V Pekingu se konal 12. světový kongres o vysokorychlostní železnici

Peking 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Současně proběhl veletrh MODERN RAILWAYS (MODERNÍ ŽELEZNICE) 2025Zpráva deníku China Daily:Podle zprávy čínské státní železnice China State Railway...

Hisense přináší atmosféru stadionu FIFA 2025™ do každé domácnosti díky projektorům PX3-PRO a C2 Ultra

Čching-tao (Čína) 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední světová značka spotřební elektroniky a domácích spotřebičů Hisense přináší fotbalovým fanouškům revoluci v domácím sledování Mistrovství...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás