Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Na Ukrajině se zakáže současná ruská hudba

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajinský parlament odhlasoval zákaz některé ruské hudby v médiích a na veřejných prostranstvích. Na základě právních předpisů bude rovněž zakázán dovoz knih z Ruska a Běloruska. Informuje o tom BBC, Ukrainian News a další servery.

  Zákaz se nebude vztahovat na veškerou ruskou hudbu. Spíše na hudbu vytvořenou nebo provozovanou těmi, kteří jsou nebo byli ruskými občany po roce 1991. Umělci, kteří odsoudili ruskou válku na Ukrajině, mohou požádat o výjimku ze zákazu.

  Mnozí obyvatelé oblastí na východě a jihu Ukrajiny historicky pociťují silné spojení s Ruskem. Často mluví rusky jako svým mateřským jazykem. Ruská invaze na Ukrajinu však vedla mnoho Ukrajinců k tomu, že se chtějí od ruské kultury oddělit.

  Návrh zákona, který v neděli schválili poslanci, zakazuje přehrávání nebo provozování některých druhů ruské hudby v televizi, rozhlase, školách, veřejné dopravě, hotelech, restauracích, kinech a dalších veřejných prostorách. Získal podporu 303 ze 450 poslanců ukrajinského parlamentu.

  V dokumentu se uvádí, že zákaz „minimalizuje rizika možné nepřátelské propagandy prostřednictvím hudby na Ukrajině. Zvýší objem národní hudební produkce v kulturním prostoru“, píše BBC.

  Zákaz se bude vztahovat na hudebníky, kteří mají nebo měli ruské občanství kdykoli po roce 1991, kdy Ukrajina vyhlásila nezávislost. Výjimku mají ti, kteří jsou ukrajinskými občany nebo jimi byli v době své smrti.

  To znamená, že díla dávno mrtvých ruských skladatelů, jako jsou Čajkovskij a Šostakovič, mohou být stále hrána.

  Zakázány budou i ruské a běloruské knihy

  Ruští umělci, kteří odsuzují válku na Ukrajině, mohou požádat o výjimku pro svou hudbu podáním žádosti ukrajinské bezpečnostní službě. V ní musí uvést, že podporují svrchovanost a celistvost Ukrajiny, vyzývají Rusko k okamžitému zastavení agrese proti Ukrajině a zavazují se zdržet se jakýchkoli kroků, které jsou v rozporu s těmito písemnými prohlášeními, uvádí BBC.

  Součástí dokumentu jsou také zákony o zvýšení podílu ukrajinských písní hraných v rozhlase na 40 % a zvýšení používání ukrajinštiny v denních pořadech na 75 %, uvádí Ukrainian News.

  Souběžně s návrhem zákona, který se týká hudby, budou zakázány také knihy dovážené z Ruska, Běloruska a okupovaných ukrajinských území, stejně jako materiály v ruštině dovážené z jiných zemí.

  Tento zákon zakáže vydávání a distribuci knih napsaných ruskými občany s podobnými výjimkami jako v případě hudby. Nebude se však vztahovat na knihy již vydané na Ukrajině.

  Kromě toho budou překlady knih vydávány pouze v ukrajinštině, úředních jazycích EU nebo v původních ukrajinských jazycích.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS