3.8 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
MagazínNa Ukrajině se skupina lidí pokusila ukrást nástěnnou malbu Banksyho

Na Ukrajině se skupina lidí pokusila ukrást nástěnnou malbu Banksyho

Policie ukrajinského města Hostomel oznámila zatčení skupiny lidí, která se pokusila ukrást graffiti známého anonymního umělce Banksyho. Jelikož ale zasáhla včas, zvládla neporušené dílo zajistit. Nyní je proto pod jejich ochranou. Jednalo se o nástěnnou malbu znázorňující ženu v županu s plynovou maskou a hasicím přístrojem. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

Skupina lidí vyřízla graffiti umělce Banksyho ze zdi domu v ukrajinském městě Hostomel, na které bylo dílo vytvořené. Při zločinu ji však zastihla tamní policie a její členy zatknula. Pracovníci policie však nezveřejnili, kolik lidí se nástěnnou malbu pokoušelo ukrást. Jedná se o jedno ze sedmi děl, které známý anonymní umělec vytvořil na různých místech Ukrajiny. Umístil je především ve městech patřících mezi ty nejvíce zasažené válkou, jako je právě Hostomel, Horenka nebo Boroďanka. Informoval o tom server BBC.

Obraz znázorňoval ženu v županu s plynovou maskou a hasicím přístrojem. Guvernér nedaleko ležícího Kyjeva Oleksij Kuleba následně oznámil, že policie neporušené dílo zadržela a v současnosti je tak pod její ochranou. „Tyto obrazy jsou konec konců symbolem našeho boje proti nepříteli. Jsou to příběhy podpory a solidarity s Ukrajinou ze strany celého civilizovaného světa,“ okomentoval událost guvernér. Hostomelská policie následně zveřejnila fotografie znázorňující žlutou zeď poničeného domu s viditelnou dírou po vyříznutém obrazu.

Anonymní umělec Banksy sdílel video ukazující jeho umění v Ukrajině minulý měsíc. Na graffiti znázornil lidi konající zdánlivě normální činnosti. Umístil je ovšem na budovy a zdi zdevastované bombovými útoky. Nástěnné malby představují podle serveru The Guardian například gymnastku předvádějící stojku, starce ve vaně nebo judo zápas, při kterém malé dítě vrhá na podlahu muže připomínajícího ruského prezidenta Vladimira Putina.

Banksyho dílo ukradl v minulosti neznámý gang také z pařížského klubu Bataclan

Umělec Banksy se do podvědomí veřejnosti začal dostávat začátkem 90. let minulého století. Po britském městě Bristol totiž zanechával pomocí šablony nasprejované graffiti. I když se jeho díla v současnosti prodávají za miliony liber, nerozhodl se záhadný umělec odhalit svou identitu. Například i ve svém sdíleném videu z Ukrajiny tak mohou diváci vidět ruku muže, která obrazy vytváří, nikoli však jeho tvář. Jeho díla pak často odkupují především světové celebrity.

Banksyho díla umístěná v ulicích měst se však lidé pokusili ukrást už dříve. Například roku 2019 vyřízl neznámý gang jeho obraz z únikových dveří známého klubu Bataclan v Paříži. Později ovšem policie nalezla chybějící graffiti v Itálii. Válka na Ukrajině pak trvá od jejího začátku letošního únoru deset měsíců. Největší boje se v současnosti odehrávají na jihu a východu země. Od oblasti kolem Kyjeva se ukrajinské armádě podařilo ruské síly vytlačit v první fázi války.

Reklama

Doporučujeme

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama