4.1 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
CestováníNa Sicílii se opět nabízejí levné domy. Vyvolávací cena 3 eura

Na Sicílii se opět nabízejí levné domy. Vyvolávací cena 3 eura

V roce 2019 se jihoitalská vesnice Sambuca di Sicilia stala virálním místem pro prodej domů za pouhé 1 euro. Pokud jste promeškali příležitost, nyní máte druhou šanci.

Podobné programy se staly oblíbeným způsobem, jak mohou venkovská města s ubývajícím počtem obyvatel jejich počet zvýšit a zabránit chátrání nevyužívaných domů. Ale zatímco na některých místech tyto iniciativy propadly, prodejci v Sambuce se setkali se záplavou žádostí.

Kupující přicházeli na Sicílii až z USA a Blízkého východu. Prodeje vnesly do místní ekonomiky přibližně 20 milionů eur. Nyní sicilská vesnice dává do aukce další domy. Stejně jako minule však existuje několik podmínek, na které by si potenciální kupci měli dát pozor. Navíc se zvýšila vyvolávací cena.

Italská vesnice dává na trh další levné domy

Po úspěšných prodejích v letech 2019 a 2021 dává Sambuca di Sicilia do dražby další várku levných domů. Tentokrát je k dispozici deset domů s vyvolávací cenou 3 eura. Stavby se nacházejí ve staré saracénské čtvrti města a jsou údajně stejně konstrukčně zdravé jako ty, které byly prodány v rámci předchozích programů.

Domy, které byly opuštěny po zemětřesení v roce 1969, patří místním úřadům. Proces prodeje tak probíhá hladčeji než v místech, kde musí zastupitelstva zprostředkovávat kontakt mezi kupujícími a soukromými vlastníky.

Nabízené nemovitosti jsou domy se dvěma až třemi ložnicemi, které nejsou větší než 80 metrů čtverečních, postavené z kamene. Budovy mají dvě nebo tři podlaží a některé mají terasy.

V čem je tedy háček?

Domy se prodávají formou aukce nejvyšší nabídce, takže kupní cena bude pravděpodobně výrazně vyšší než symbolická částka 3 eura. V minulé várce se většina prodávala za 5 000 až 10 000 eur.

Několik nabízených domů se pyšní vnitřními dvory s pěknými citronovníky a světlými majolikovými dlaždicemi. Většina nemovitostí však zdaleka není připravena k bydlení. Stejně jako u předchozích levných domů budou muset kupující provést rozsáhlé opravy.

Noví majitelé by měli počítat s tím, že za základní rekonstrukci zaplatí nejméně 30 000 eur, přičemž částka za kompletní přestavbu se vyšplhá až na více než 200 000 eur.

Renovační práce musí být dokončeny do tří let od koupě, jinak kupující přijdou o zálohu 5 000 eur, která je požadována během výběrového řízení.

Jak programy pro domy za 1 euro změnily italské maloměsto

„Domy za cenu espressa“ společnosti Sambuca přinesly tolik potřebný příjem v podobě důležitých zakázek pro místní stavitele, architekty a designéry. Podnítily také otevření nových turistických ubytovacích kapacit a obchodů a nyní jsou ve městě k dispozici prostory pro práci na dálku, které podporují pobyt digitálních nomádů.

Program změnil i demografickou situaci ve městě. Obzvláště oblíbený byl u kupujících ze Spojených států, což vedlo k tomu, že se městu začalo přezdívat „Malá Amerika“, protože zde žije početná komunita imigrantů.

Iniciativa sice Sambucu oživila, ale ti, kteří hledají zážitky obklopené místními obyvateli, se možná budou chtít poohlédnout jinde.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj přistál v Berlíně, čeká ho jednání s Witkoffem a Kushnerem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál v Berlíně, informovala podle agentury Reuters jeho kancelář. Ukrajinskou hlavu státu dnes čeká jednání se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Diskutovat podle agentur zřejmě budou o americkém návrhu na ukončení války na Ukrajině, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Na programu má Zelenskyj podle svých slov také setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem a evropskými partnery.

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama