Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Na kanadského premiéra Justina Trudeaua odpůrci očkování házeli štěrk

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Předvolební setkání s voliči kanadského premiéra Justina Trudeaua narušili odpůrci očkování proti covidu-19, kteří po něm házeli štěrk. Předseda vlády přesto nehodlá měnit podobu své kampaně, uvedla dnes agentura Reuters. Kanadu čekají 20. září parlamentní volby.

  Premiéra a několik poblíž stojících novinářů zasáhl štěrk, který po něm začali házet odpůrci očkování ve chvíli, kdy nastupoval do svého autobusu. K incidentu došlo v úterý na předvolebním mítinku v ontarijském městě London. Vyšetřuje ho místní policie.

  „Odpůrci očkování nerespektují základy vědy a slušnosti, kterou od sebe Kanaďané očekávají,“ uvedl Trudeau. „Je absolutně nepřijatelné, že lidé na politickém shromáždění házejí věci a ohrožují ostatní,“ prohlásil premiér, podle kterého jsou Kanaďané pyšní, že nejsou jako ve Spojených státech, kde na kandidáta či premiéra může někdo zaútočit. Premiér musel v srpnu zrušit jedno z předvolebních setkání kvůli obavám o bezpečnost.

  Liberální politik Trudeau dlouhodobě kritizuje svého konzervativního oponenta Erina O’Toolea, který po členech své strany nepožaduje, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Kanada je podle něj schopna přijít s řešením pro neočkované, jako jsou rychlotesty nebo dodržování sociálních rozestupů.

  Čtyři kanadské provincie včetně Quebecu a Ontaria zavedly zdravotnické pasy pro návštěvu restaurací či posiloven. V Kanadě, která má 33 milionů obyvatel, se potvrdilo přes 1,5 milionu případů nákazy koronavirem a 27.122 úmrtí na covid-19. Vyplývá to ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Plně naočkovaných je 68,6 procenta Kanaďanů.

  Volby se v Kanadě budou konat 20. září, dva roky před řádným termínem. Jejich uspíšení inicioval v polovině srpna sám Trudeau ve snaze získat silnější pozici v parlamentu. Jeho Liberální strana má po minulých volbách z roku 2019 v parlamentu nejvíce poslanců, absolutní většinu ale nemá. Při schvalování zákonů musí spoléhat na hlasy opozice. Podle předvolebních průzkumů se ale zdá, že půjde o vyrovnaný souboj.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS