Reklama

Na domov afghánského ministra obrany zaútočili střelci. Zemřelo šest lidí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků. Informuje o tom BBC.

V klíčových městech Afghánistánu se stále bojuje, Rada bezpečnosti OSN vyzvala k okamžitému ukončení násilí.

Zdroje blízké ministrovi sdělily AFP, že při útoku zemřeli čtyři lidé, zatímco italská zdravotnická organizace Emergency uvedla, že jedenáct zraněných lidí je v nemocnicích v Kábulu. Podle agentury Reuters je obětí už šest. Zprávy z místa naznačují, že všichni útočníci na ministrův dům byli zabiti.

Tálibán útočí

Nebojte se, všechno je v pořádku!“ tweetoval po útoku Mohammadi. Americké ministerstvo vnitra uvedlo, že útok s největší pravěpodobností provedla teroristická organizace Tálibán. Několik hodin po útoku se v ulicích Kábulu vynořily davy lidí, někteří stáli i na střechách a křičeli Allahu akbar (Bůh je veliký) na protest proti Tálibánu. Podobné scény se udály v pondělí ve městě Herát, kde se rovněž bojuje.

Krvavé boje mezi Tálibánem a vládními silami se odehrávají v městě Laškargáh v provincii Helmand v jižním Afghánistánu, kde podle OSN za jeden den zemřelo přibližně čtyřicet civilistů. „Okolo silnic se válí mrtvoly. Nevíme, jestli jsou to civilisté, nebo Tálibán,“ řekl jeden ze svědků, který si nepřál být jmenován, BBC v rozhovoru přes WhatsApp. „Mnoho rodin uprchlo z domovů a usadily se poblíž řeky Helmand,“ dodal. Také jiný vyděšený místní občan řekl, že viděl mrtvá těla ležící v ulicích.

Afghánská armáda už vyzvala obyvatele, aby opustili město, protože se chystá velký ofenzivní úder na Tálibán. Ten už kontroluje většinu Afghánistánu a chce dobýt právě Laškargáh. Toto město má pro teroristy symbolickou hodnotu, neboť provincie Helmand byla středobodem americké a britské vojenské kampaně.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama