ZprávyMuž zastřelil pět lidí u francouzského migračního centra, sám se udal policii

Muž zastřelil pět lidí u francouzského migračního centra, sám se udal policii

Muž zastřelil nejméně pět lidí na severu Francie, z toho několik u tábora pro migranty. Pravděpodobný útočník, 22letý muž, se sám přihlásil na policii. Informuje o tom BBC, Sky News a další servery.

Čtyři lidé – dva členové ochranky a dva migranti – byli smrtelně postřeleni poblíž tábora v Loon-Plage, což je úsek pobřeží nedaleko Dunkirku. Podle BBC se střelec údajně přiznal i k dřívější střelbě v nedalekém městě Wormhout. Tam měl zabít 29letého muže.

Místní média uvedla, že v autě podezřelého byly nalezeny zbraně. Starosta Dunkirku Patrice Vergriete uvedl, že motiv útoků „zůstává neznámý“.

Vergriete označil incident za „tragédii“. „Jedna osoba chladnokrevně zavraždila několik lidí v naší oblasti,“ řekl.

Xavier Bertrand, šéf regionálního shromáždění, na X potvrdil, že při „tragické události“ zemřelo pět lidí.

Francouzská média informovala o velké přítomnosti záchranných složek v blízkosti tábora migrantů. Očitý svědek, mladý Kurd, mluvil o tom, že muž začal po migrantech střílet už na pobřeží. Některá média hovoří o tom, že střílel jeden z členů ochranky tábora, který zavraždil své dva kolegy.

Uprchlík: Viděli jsme anděla smrti

V Loon-Plage se nachází několik dočasných osad, v nichž jsou ubytováni migranti. Nachází se nedaleko Calais a Doverského průlivu, který je nejužší částí Lamanšského průlivu.

Podobné tábory podél severního pobřeží Francie využívají lidé, kteří se snaží dostat do Spojeného království na malých člunech.

Dva migranti se právě vrátili z pobřeží poté, co byli zachráněni uprostřed Lamanšského průlivu po neúspěšném pokusu dostat se do Británie.

Matin, 25letý kurdský migrant, uvedl, že „najednou přišel chlap s brokovnicí a zasypal nás kulkami“. „Původně jsme si mysleli, že bude střílet do vzduchu, a pak zbraň nabil a namířil na nás. Viděli jsme Azraela (islámského anděla smrti),” řekl Sky News.

Viděli jsme smrt na vlastní oči. Byla to Boží vůle, že jsme přežili. Během jednoho dne jsme viděli smrt dvakrát.

Dvě oběti, které se jmenovaly Hamid a Hadi, šly na procházku spolu se svými dvěma přáteli, Rašadem a Matinem. Všichni čtyři migranti ve věku kolem 25 let byli Kurdové, kteří asi měsíc žili v táborech poblíž severního francouzského pobřeží.

Sky News telefonicky hovořila s Matinem poté, co vypovídal před francouzskou policií a popsal zelené auto, které použil vrah. Jeho popsal jako bílého Francouze s brýlemi.

Vystřelil asi 15 kulek; Hamida zasáhl do hlavy a Hadiho také. Na Rashada vystřelil dvakrát, ale nezasáhl ho. Podařilo se nám schovat.“

Málem se utopili

Matin uvedl, že čtveřice mužů předtím strávila osm hodin na moři ve snaze dostat se do Británie na člunu, který byl očividně na takovou plavbu nevhodný. Loď vyrazila s 85 lidmi na palubě, než podle něj policie 50 lidí odvezla.

Dosáhli jsme mezinárodních vod, pak se nám člun rozpadl a málem jsme se utopili. Po pěti minutách ve vodě k nám díkybohu dorazila policie – neměli jsme záchranné vesty. Vytáhli nás z vody, byli jsme promočení. Dostali jsme se zpátky na pevninu a šli jsme si vyzvednout oblečení z charity, protože jsme měli mokré šaty. Umírali jsme zimou,” vypověděl uprchlík.

Už jsme byli blízko tábora, když se objevil ten muž a vystoupil z auta. Začal na nás střílet. Já a Rašad jsme nebyli zasaženi. Hamid byl zasažen do hlavy a Hádí do břicha. Musím mluvit s jejich rodinami, ale nevím, co jim mám říct. Hamíd prodal svůj dům, aby se dostal do Evropy,” řekl.  „Viděl jsem smrt dvakrát za den a to je příliš. Nevím, co mám dělat.

Doporučujeme

Vítěz bulharských voleb Radev byl pověřen sestavením nové vlády

Vítěz nedávných bulharských parlamentních voleb Rumen Radev dnes získal mandát k sestavení nové vlády, uvedla agentura Reuters. Ihned poté předložil bulharské prezidentce Ilianě Jotovové svůj seznam ministrů, o kterém bude v pátek hlasovat parlament.

Rusko letos nikoho ze zahraničí na oslavy Dne vítězství nezvalo, řekl Ušakov

Rusko letos do zahraničí zvláštní pozvánky na oslavy výročí konce druhé světové války neposílalo, někteří politici z cizích zemí ale sami vyjádřili přání přijet do Moskvy. Dnes to řekl zahraničněpolitický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Jurij Ušakov. V této souvislosti zmínil slovenského premiéra Roberta Fica nebo běloruského autoritářského lídra Alexandra Lukašenka.

Čína odsoudila dva bývalé ministry obrany k trestu smrti s odkladem

Čína v rámci pokračujících čistek v armádě potrestala dva bývalé ministry obrany za korupci. Wej Feng-che a Li Šang-fu dostali trest smrti s dvouletým odkladem, který se má po uplynutí této lhůty změnit na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Pašinjan nepřijede na oslavy do Moskvy, ta ostře kritizovala Jerevan

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes oznámil, že se 9. května nezúčastní moskevských oslav vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Vysvětlil to začínající kampaní před červnovými volbami. Moskva na oplátku kritizovala sbližování Jerevanu se Západem.

Máme se bát pandemie hantaviru? Experti ujišťují, že ne

Vypuknutí hantavirové infekce na palubě expedice MV Hondius vyvolalo rozsáhlou mezinárodní reakci zdravotnických úřadů. Přesto přední odborníci ujišťují, že se lidé nové pandemie, podobné té covidové před šesti lety, obávat nemusí.

Bílý dům chystá novinky ke strategické bitcoinové rezervě

Spojené státy se chystají zveřejnit další informace ke strategické bitcoinové rezervě. Bílý dům řeší, jak sjednotit a zabezpečit kryptoměny držené federálními úřady. Nové oznámení má přijít v příštích týdnech.

Rusko hlásí 347 sestřelených ukrajinských dronů v průběhu noci

Rusko tvrdí, že od středečního večera nad svým územím sestřelilo 347 ukrajinských dronů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Podle agentury AFP jde o obzvlášť vysoký počet hlášených ukrajinských dronů. Válčící strany přitom tento týden vyhlásily jednostranná příměří s odlišnými daty. Jednu ženu podle ruských úřadů zabil ukrajinský dron při útoku na mikrobus v Belgorodské oblasti na západě země, další člověk byl těžce zraněn. Čtyři raněné si v noci podle místních úřadů vyžádaly ruské útoky na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, dalších devět raněných oznámily dnes úřady z Charkova.

Odklon od dieselu v Číně zrychluje. Z drahé nafty těží elektrické trucky

Růst cen nafty po začátku války s Íránem může letos urychlit elektrifikaci čínské flotily těžkých nákladních vozů. Analytici i automobilky očekávají, že dražší provoz dieselových tahačů posílí zájem dopravců o elektrické modely a zároveň přispěje k rychlejšímu poklesu spotřeby pohonných hmot.

Americký ministr zahraničí Rubio jednal s papežem ve Vatikánu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio dnes dopoledne jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV. Uvedl to Vatikán. Jednání provázela očekávání po nedávných rozepřích mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a hlavou katolické církve ohledně války v Íránu. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že jednání ukázalo silné vztahy mezi USA a Vatikánem.

Útok na předměstí Bejrútu: Izrael hlásí zabití velitele Hizballáhu

Izrael ve čtvrtek oznámil, že při středečním úderu na jižní předměstí Bejrútu zabil Ahmada Gháliba Balúta, velitele elitních jednotek Radván libanonského hnutí Hizballáh. Šlo o první izraelský útok na libanonskou metropoli od dohody o příměří z minulého měsíce.

Do Lotyšska pronikly dva drony z Ruska, jeden poškodil sklad ropy

Ve čtvrtek ráno do lotyšského vzdušného prostoru pronikly z ruského území dva drony, které se následně zřítily ve východním regionu Latgalsko. Jeden z nich dopadl v Rēzekne, zhruba 40 kilometrů od hranice s Ruskem, kde poškodil skladovací areál s nádržemi na ropu.

Norský chov lososů zatěžuje fjordy odpadem

Norské rybí farmy vypouštějí do fjordů a dalších pobřežních vod velké množství dusíku, fosforu a organického odpadu. Nová analýza upozorňuje, že znečištění z akvakultury odpovídá nečištěným splaškům od desítek milionů lidí ročně. Pro zemi, která je největším producentem chovaného lososa na světě, jde o nepříjemnou ekologickou vizitku.

Izrael bez varování zaútočil na Bejrút

Izraelská armáda dnes večer zasáhla jižní předměstí Bejrútu. Podle libanonské agentury NNA útok dopadl na hustě obydlenou oblast v libanonské metropoli. Izrael podle agentury AFP zaútočil bez předchozího varování poprvé od příměří, které vstoupilo v platnost 16. dubna.

Macron hovořil s íránským prezidentem o Hormuzském průlivu

Írán by měl využít příležitosti, kterou nabízí mnohonárodní mise pro Hormuzský průliv vedená Francií a Británií. V telefonickém rozhovoru to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron řekl svému íránskému protějšku Masúdu Pezeškjánovi. Podle Macrona by Teherán i Washington měly koordinovaně přispět k obnovení volné plavby v průlivu a jeho okolí. Francie dnes oznámila, že v rámci příprav na misi zaměřenou na zajištění svobody plavby vysílá do Rudého moře letadlovou loď Charles de Gaulle.

Trump Íránu opět hrozí bombardováním, chce otevření Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti znovu pohrozil Íránu bombardováním, pokud Teherán neuzavře dohodu, jež povede k otevření Hormuzského průlivu. Bulvárnímu deníku New York Post šéf Bílého domu mezitím řekl, že je příliš brzy na jeho přímá osobní jednání s Teheránem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama