Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Muž zabil dva lidi a další zranil v gay baru v Oslu. Podle policie šlo o islámský terorismus

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po střelbě v centru norského hlavního města Osla byl zatčen 42letý muž a obviněn z vraždy, pokusu o vraždu a teroristických činů. Policie uvedla, že útok považuje za akt extrémního islamistického terorismu, píše BBC, Reuters a další servery.

  V rušné noční čtvrti byli v sobotu brzy ráno zabiti dva lidé a 21 jich bylo zraněno, z toho deset vážně. Terorista střílel na své oběti v London Pubu, oblíbeném podniku LGBTQ+, před ním a v blízkosti jazzového klubu Herr Nilsen a další hospody.

  Střelba začala v sobotu kolem 01:15 místního času, uvedla podle BBC policie.

  Očití svědci uvedli, že podezřelý vytáhl z tašky zbraň a začal střílet, což vyděšené lidi donutilo vrhnout se na zem nebo utéct.

  Útočníka zadrželi policisté – kterým pomáhali kolemjdoucí – o několik minut později. Na místě činu policie zajistila dvě zbraně, z nichž jedna byla plně automatická.

  Úřady později uvedly, že podezřelým byl norský státní příslušník.

  Stupeň teroristické pohotovosti v Norsku byl nyní zvýšen na nejvyšší stupeň, ačkoli zpravodajská služba PST uvedla, že v současné době nemá „žádné indicie“, že by mohlo dojít k dalším útokům.

  Pochod hrdosti byl raději zrušen

  V sobotu se měl v Oslu konat každoroční průvod homosexuálů Pride, který byl na doporučení policie oficiálně zrušen.

  Přesto však stovky lidí později během dne pochodovaly v jeho blízkosti a křičely: „Jsme tady, jsme teplí, nezmizíme!“.

  Myslím, že je fantastické, že se tento pochod koná, jinak by (terorista) vyhrál,“ řekla agentuře AFP jedna padesátiletá žena.

  Poblíž místa útoku, které bylo uzavřeno policejní páskou, byly položeny duhové vlajky a květiny a přihlížející se navzájem utěšovali objetím.

  Střelec byl bezpečnostním službám znám od roku 2015 jako „podezřelý radikalizovaný islamista“. V minulosti trpěl duševní chorobou, uvedla norská zpravodajská služba PST.

  Existují důvody se domnívat, že by mohlo jít o zločin z nenávisti,“ uvedla již dříve policie. „Vyšetřujeme, zda Pride byla cílem sama o sobě, nebo zda existují i jiné motivy.“

  Zděšení politici

  Norský panovník král Harald uvedl, že on a jeho rodina jsou násilím „zděšeni“. Řekl, že „musíme stát při sobě“ a bránit „svobodu, rozmanitost a vzájemný respekt“.

  Norský premiér Jonas Gahr Stoere to označil za „strašný a hluboce šokující útok na nevinné lidi“.

  Všem homosexuálům, kteří se nyní bojí a truchlí, vzkazuji, že jsme všichni s vámi,“ uvedl na Facebooku.

  Bílý dům v USA podle agentury Reuters uvedl, že je útokem zděšen a vyjádřil solidaritu se svým spojencem Norskem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS