Muž zemřel na nemoc podobnou ebole s názvem krymsko-konžská hemoragická horečka (CCHF) poté, co ho ve Španělsku kouslo klíště. Informuje o tom CNN, NDTV a další servery.
Čtyřiasedmdesátiletý muž zemřel v sobotu na selhání orgánů na izolačním oddělení nemocnice La Paz-Carlos III ve španělském hlavním městě Madridu, uvedl mluvčí nemocnice pro CNN.
Virus CCHF způsobuje propuknutí závažné virové krvácivé horečky, podobné ebole. K počátečním příznakům běžně patří náhlá horečka, zimnice, zvracení a průjem, po nichž následují výkyvy nálad a zmatenost.
Je také spojena s krvácením, včetně krvácení z nosu, porušených kapilár v očích, vyrážky způsobené krvácením do kůže a známek vnitřního krvácení, jako je krev v moči nebo stolici. Jak uvádí server NDTV, chorobě se často přezdívá „nemoc krvácejících očí“.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je obtížné jí předcházet a léčit ji, neexistuje proti ní žádná vakcína a úmrtnost dosahuje až čtyřiceti procent. Nejčastěji se přenáší klíšťaty a kontaktem s infikovanou krví nebo tkání hospodářských zvířat. Podle WHO však může dojít i k přenosu z člověka na člověka.
Muž navštívil nemocnici ve městě Móstoles 19. července a hlásil horečku a celkovou nevolnost. Řekl také, že ho několik dní předtím kouslo klíště v Buenasbodas v provincii Toledo ve středním Španělsku.
Dne 21. července zdravotnické orgány potvrdily, že muž trpí klíšťovou encefalitidou. Ještě téhož dne byl převezen na izolační oddělení nemocnice La Paz-Carlos III. Podle nemocnice byl muž ve stabilizovaném stavu, ale týden poté zemřel.
Jeden až tři případy ročně
K úmrtí obvykle dochází ve druhém týdnu nemoci, uvádí WHO. U těch, kteří se uzdraví, obvykle začnou příznaky zlepšovat devět až deset dní po prvním onemocnění. Podle WHO je nemoc endemická v Africe, na Balkáně, na Blízkém východě a v asijských zemích jižně od 50. rovnoběžky.
Jacob Lorenzo-Morales, ředitel Institutu tropických nemocí a veřejného zdraví na Kanárských ostrovech při univerzitě v La Laguně, sdělil CNN, že první případ CCHF ve Španělsku byl zjištěn v roce 2016 a od té doby se každoročně objevují jeden až tři potvrzené případy v centrální a západní části země.
A man has died from an Ebola-like disease named Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) after being bitten by a tick in Spain.
— theHubTV (@theHubTVke) July 30, 2024
CCHF causes severe viral hemorrhagic fever outbreaks, similar to Ebola. Initial symptoms commonly include fever, chills, vomiting and diarrhea. pic.twitter.com/DTlZjFaACe
Vzhledem k tomu, že virus přenášejí klíšťata, bývají případy ve Španělsku zjišťovány každoročně mezi dubnem a srpnem, uvedl Lorenzo-Morales. Dodal, že klimatické změny způsobily, že se klíšťata mohou množit rychleji a vícekrát za rok.
Španělsko vypracovalo národní plán boje proti nemocem přenášeným klíšťaty, včetně CCHF. Lidé by se však měli obecně kousnutí klíštětem raději vyhnout, uvedl Lorenzo-Morales. Doporučení zahrnují nošení kalhot a dlouhých rukávů světlých barev, nošení holínek nebo uzavřených bot s kalhotami zastrčenými do ponožek a používání repelentů proti klíšťatům. „CCHF je nově se objevující onemocnění, které se vyskytuje v celé západní Evropě,“ řekl.
Rozšíří se do Evropy, varují experti
Consuelo Giménez Pardo, přednášející lékařskou parazitologii na univerzitě Alcalá v Madridu, sdělila CNN, že případů CCHF ve Španělsku bude nepochybně přibývat. Země nabízí příznivé podmínky pro výskyt viru díky klimatu, které je pro klíšťata příznivé. Klíšťata přenášejí stěhovaví ptáci s sebou na svých cestách mezi Evropou a Afrikou, která se nachází v těsné blízkosti Španělska, uvedla. Řekla také, že v devadesáti procentech případů proběhne CCHF u lidí zcela asymptomaticky. Většina lidí, u nichž se nemoc projeví, trpí pouze lehkými příznaky. „Přesto se jeden případ považuje za ohnisko nákazy“, dodala.
Profesorka Emma Thomson z London School of Hygiene & Tropical Medicine označila tento případ za „znepokojující“. Zdůraznila, že CCHF byla zjištěna u klíšťat ve Španělsku i ve Francii.
„Očekávám, že v příštích letech budeme svědky dalších případů,“ uvedla expertka. „Existuje také riziko rozšíření do dalších evropských zemí včetně Velké Británie,“ dodala.